1.5.2024 | Svátek práce


JAPONSKO: Kaligrafie (18.)

17.2.2007

Aikido, světlá strana Síly (dokončení)

Dříve než vás seznámím s dalším konceptem bojových umění, bude vhodné udělat si malou odbočku do historie Japonska. Příběh samuraje je jedním z nejsilnějších samuraipříběhů, které v historii Japonska existují. Je plný krve, smrti, krutosti. Přesto obsahuje i světlé momenty, kdy z těchto mužů vzešly ty nejmírumilovnější osobnosti Japonska. Není to tak velký rozpor, jak by se na první pohled mohlo jevit. Kdo bude lépe znát hodnotu života, než ten kdo zná realitu smrti.

Samuraj byl vycvičen, aby zabíjel. Nezabíjel však jen tak, kvůli samotnému zabíjení. Zabíjel, aby něco ochránil. Co mělo pro něj nějakou hodnotu. Ponechejme stranou diskusi o tom, zda to byly skutečné hodnoty nebo ne. Důležitá je jiná věc. Aby samuraj dosáhl svého cíle, musel si vypěstovat stav vědomí, při kterém byl tak hluboce odevzdán svému cíli, že jeho život ve srovnání s tím neměl žádnou hodnotu. Byl ochotný obětovat svůj život, aby dosáhl smrti protivníka. Tomuto principu se říká "ai-uči". Vědomí ai-uči posunulo konfrontaci na zcela novou úroveň, která dávala bojovníkovi větší naději na život. Na této úrovni síla a slabost nemají žádný význam. Život a smrt každého člověka má stejnou hodnotu. Bojovník tak může jednat bez obav, s plnou rozhodností a soustředěností.

Ai-uči, přestože zvyšuje šance na vítězství, je filosofií smrti. Velký mistr meče 17. století Hiragaja Sekiun zavedl novou koncepci, nazvanou "ai-nuke" (vzájemné dzinkenzachování života): "Podstatou cesty meče je vědomí moudrých. Je jen jedna cesta, i když může mít mnoho podob. Proto se moudrý člověk nezabývá myšlenkami, kdo je větší a kdo menší. Když se dva moudří setkají v situaci vzájemné konfrontace, výsledkem nevyhnutelně bude ai-nuke."

Šermíři, kteří dosáhli takovéhoto stavu vědomí, museli nejprve zvítězit v mnoha bitvách a soubojích. Sekuin zvítězil ve více než padesáti soubojích s mečem. Během svého života objevil, že "sacu džin ken" (meč, který bere život) je, v případě běhu na dlouhou trať, prohra, skutečným vítězstvím je "kacu džin ken" (meč, který dává život). Je to jediná cesta, která vede k zachování bezúhonnosti života. Kacu džin ken znamená, že máte sílu možnosti výběru. Pokud jste vydáni na milost a nemilost ostatním, nemůžete ovlivňovat průběh konfrontace. Musíte mít sílu, nejen fyzickou, ale hlavně vnitřní, která vám dovolí zachovat si odvahu a klid.

A zde se dostáváme k aikidó a kaligrafii. Fyzickým projevem ai-nuke je "ikkyó". Ikkyó znamená první technika. Pro mě je ikkyó nekrásnější technika aikido. Přes svou zdánlivou jednoduchost je univerzální technikou, která se dá použít skoro proti všem druhům úchopů a útoků, ať již ve stoje nebo vsedě. Základním principem ikkyó je převzetí kontroly nad duchem protivníka. Znamená to ikkyopřevzetí kontroly nad soubojem od prvního okamžiku. Ovládání protivníkova středu od počátku pohybu. Jakmile máte kontrolu nad situací, máte možnost výběru. Zabít, zranit nebo ušetřit. V aikidó je prioritní volbou ušetřit protivníka. Možnost volby se nabízí též útočníkovi, vzdát se, nebo zaútočit a spáchat sebevraždu, ale to je již jeho volba.

Nejdůležitějším prvkem ikkyó je duch. Žádná zbraň ani technická dovednost nemohou uvést ikkyó do života, pokud je nevede vaše vůle. Při provádění ikkyó je nutné správné načasování (ma-ai), a vůle vstoupit do prostoru protivníka fyzicky (irimi) i psychicky (kacu džin ken), a tím ukončit konflikt dříve než začne.

V kaligrafii platí pro ikkyó analogická pravidla. Prostor, do kterého vstupujete svým vědomím a zbraní je arch papíru. Musíte tento prostor ovládnout a vést štětec se stejným vědomím a rozhodností, jakoby to bylo to poslední, co v životě uděláte. Je třeba ukončit konflikt dřív než začne tím, že správně umístíte svou kaligrafii v prostoru (irimi), bude z ní vyzařovat silné Ki (kacu džin ken) a z dynamiky a rytmu jednotlivých tahů bude patrné správné načasování (ma-ai).

Ikkyó je jeden pohyb. Je to kořen každého pohybu v aikidó, v šodó, kendó a pravděpodobně ve všech ostatních bojových uměních. Je to první a zároveň poslední pohyb, začátek a konec každé techniky. Je to ten nejjednodušší a zároveň nejkomplikovanější z pohybů. Prostě vstoupit beze strachu.

Nejdůležitějším smyslem studia ikkyó je jeho aplikace v životě. Určitě nebudete praktikovat kaligrafii, abyste se stali mistry boje se štětcem a papírem, avšak rozvíjení vědomí mistra meče vám může přinést prospěch. Trénink ikkyó je určen k tomu, aby vás učil odvaze a hrdosti v situacích, kdy jste vystaveni stresu. Učí vás, jak čelit klidně a rozhodně agresi. Ikkyó je jak technikou tak stavem mysli. Dává vám sílu působit na ostatní v jejich prospěch, namísto k jejich újmě.

Štefan Havlíček