19.3.2024 | Svátek má Josef


JAPANORAMA: Rychleji, výše, silněji, průšvihověji

26.7.2021

Letos jsem načal svůj jednatřicátý rok pobytu v Japonsku, což by mohlo napovědět o mém vztahu k této zemi. Navíc se považuji za člověka pozitivně smýšlejícího, který se i na zdánlivě odpískaných věcech snaží najít něco dobrého. Proto se mi o tom, co předcházelo pátečnímu slavnostnímu zahájení her Tokyo Olympics 2020, nepíše snadno.

V podstatě již ve chvíli, kdy Japonsko v olympijském tendru zvítězilo, jsem si myslel, že země kapánek internacionalizace a trochu povzbudit národní sebevědomí potřebuje. Mistrovství světa ve fotbalu spolupořádané Japonskem a Jižní Koreou v roce 2002 přinejmenším přineslo vícejazyčné označení názvů stanic vlaků a metra cizincům zpravidla nečitelných.

Současný vývoj věcí ukazuje, že kvůli liduprázdnosti her dostane na frak vedle sportu nově i ona proklamovaná a kýžená internacionalizace.

Probermež ty olympijské průšvihy pěkně popořadě:

01-logo

Původní logo olympiády a logo divadla v Liège

Starý zákon psaný v řečtině označuje za počátek všeho logos. Logem začal i tokijský olympijský průšvih. Použití původního japonského návrhu zažaloval zřizovatel loga divadla v belgickém městě Liège, přišlo mu poněkud okopčené. Sice nejsem designér, ale podle mě je to poloviční T zrcadlově převrácené v L připadá dost obecné, než aby se jednalo o plagiát. Také patičky mají na vzájemně odlišnou vzdálenost. Každopádně byl původní návrh olympijského loga stornován a posléze nahrazen tím současným.

Problémy provázely i stavbu olympijského stadiónu. Původní futuristický návrh světově proslulé architektky britsko-íránské Zahi Hadid, rozpočtovaný na dvě miliardy dolarů, byl kvůli své nadměrnosti zamítnut, a Tokio tak přišlo o další možnou dominantu. Sportovní svatostánek byl nakonec postaven podle skromnějšího a levnějšího projektu domácího architekta Kengo Kumy. Výsledků se v kuloárech přezdívá volské oko (fried egg). Mně tedy zredukovaný stadion připomíná spíše záchodové prkénko.

02-stadion

Původní představa podoby olympijského stadiónu a konečná realizace

Dalším průšvihem je rok konání: Původně se hry měly konat v krásně kulatém a snadno zapamatovatelném roce 2020. Veškeré zamýšlené suvenýry toto vročení nesly a nesou, kdo by se s tím vším přemalovával, že. Takže hry konané v roce 2021 mají oficiální vročení 2020. Tím překonávají bolševickou Velkou říjnovou revoluci v Rusku, která se kvůli diferenci mezi gregoriánským a juliánským kalendářem odehrála až v listopadu, ovšem téhož roku.

Přejděmež k průšvihům osobním:

03-mori-hashimoto

Bývalý premiér a bývalý předseda národního olympijského výboru v jedné osobě Joširó Mori a současná předsedkyně národního olympijského výboru Seiko Hašimoto

Jako první se vyznamenal bývalý premiér Joširó Mori, obhospodařující trafiku šéfa olympijského výboru. Ten se někdy zjara nechal slyšet, že schůze trvají dlouho proto, že v nich participují ženy, které jsou ukecané, takže se jeden výsledku nedočká. Byl označen za sexistu a vyzván ke složení funkce. Dlouho se jí nechtěl vzdát, ale nakonec na nátlak domácí, a především zahraničí veřejnosti resignoval. Funkce se ujala bývalá rychlobruslařka a cyklistka Seiko Hašimoto.

Dvou personálních ztrát doznal poslední týden před zahájením her. Nejprve svému osudu neunikl skladatel a hudebník Keigo Oyamada, stylově se pohybující na hraně alternativy či indie. Ve světě je i mimo Japonsko znám pod pseudonymem Cornelius. Byly na něj vytaženy úryvky z jeho vlastních interview, tuším že let 1992 a 1994. V nich světu sděluje, ba dokonce se chlubí tím, že již na základní a střední škole týral mentálně slabší spolužáky. Nechal je zavírat do lepenkových krabic, svlékat, nutil je masturbovat a dokonce pojídat lidské výkaly. Těchto činů podle vlastních slov nelitoval a za šikanu je neopovažoval. Pozdní omluva nezabrala, na olympijském otvíráku hudba tohoto dvaapadesátiletého umělce nakonec nezazněla.

04-oyamada-kobayashi

Hudebník Keigo Oyamada a bývalý šéf zahajovacího ceremoniálu Kentaró Kobajaši

Necelé dva dny před zahájením z členství v národním olympijském výboru resignoval další umělec. Jde o komika známého z „humorných“ skečů, Kentaró Kobajaši, který měl řídit zahajovací ceremoniál. V jednom z nich si k diváckému úspěchu dopomohl tím, že se dost nechutným způsobem otřel o oběti holocaustu. Následovalo diplomatické žhavení telefonní linky Tokio-Tel Aviv. Avšak toto žhavení nezabralo a Kobajaši rovněž musel prakticky v předvečer zahájení her na svůj post resignovat. Předsedkyně výboru se za své nezbedné ovečky nestačí omlouvat.

Příchuť skandálu má i neúčast jihokorejského prezidenta na zahájení olympiády. Jae-in Moon se do Tokia původně chystal. V opačném případě by šlo o dosti vstřícný krok, protože vztahy mezi oběma zeměmi jsou v poslední době dosti napjaté. Plánovanou cestu však zhatil svým poněkud nediplomatickým výrokem zástupce japonského velvyslance v Soulu Hirohisa Sóma, který se v interview pro jednu korejskou kabelovou televizi o prezidentovi vyjádřil, že zřejmě v duchu masturboval, pokud si myslel, že se s ním japonský premiér Jošihide Suga setká. Schůzka vrcholných politiků obou zemí přitom měla být součástí programu návštěvy.

05-moon-soma

Korejský prezident Jae-in Moon a jeho japonský hodnotitel Hirohisa Sóma

Každopádně zahájení olympiády proběhlo, řada z vás si ceremoniál nenechala ujít a hodnocení mu vystavila sama. Oficiálně hry otevřel císař Naruhito. Jeho řeč byla dosti vlažná, mezi slovy prosvítalo jeho ne zrovna příznivé stanovisko. S konáním her nesouhlasí ani převážná část japonské populace. Svůj nesouhlas dává zřetelně najevo. Ve svém okolí neznám jediného nadšeného Japonce. V očekávání protestů byla zvýšena policejní aktivita v Tokiu.

Je velká škoda, že koronavirová pandemie a vytahování kostlivců ze skříní členů národního olympijského zhatilo historickou příležitost, aby se Japonsko coby země skvělých hostitelů a pečlivých a zodpovědných pracovníků mohlo celosvětově reprezentovat v co nejlepším světle. Tedy pokud olympiáda jako taková ještě nese alespoň špetku původních coubertainovských idejí, a má tedy nějaký smysl.

06-protest

Jedna z demonstrací proti konání tokijské olympiády

(A to jsem ještě nepsal o tom, že v úterý se má severně od Tokia prohnat napříč ostrovem Honšú mladší sestra tajfunu – tropická bouře Nepartak, že počet nově nakažených koronavirem opět roste a pomalu se blíží lednovému maximu a že se v naivní představě snížit sexuchtivost sportovců a potažmo i riziko vzájemné nákazy koronavirem nebudou v olympijské vesnici rozdávat kondomy; podle mě tím pádem dostanou šanci jiné přenosné choroby.)