25.6.2021 | Svátek má Ivan


J.KOREA: Dopadne kauza Rath jako vyšetřování Ro Mu-hjona?

19.5.2012

15. května 2012 ovládla Českou republiku prakticky jediná zpráva – totiž zadržení poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha se sedmi miliony korun v hotovosti a jeho obvinění z přijetí úplatku. V prosinci 2008 podobná zpráva ovládla Koreu. Týkala se Ro Gun-pchjonga a obvinění z přijetí úplatku 30 milionů wonů (necelých 520 tisíc korun). Jeho mladší bratr Ro Mu-hjon přitom byl až do 24. února 2008 presidentem Korejské republiky.

Následovalo další vyšetřování, které postupně vedlo k zatčení Čung Sang-muna, bývalého tajemníka bývalého presidenta (v dubnu 2009). V květnu 2009 – po výslechu manželky a syna Ro Mu-hjona – již korejská prokuratura podezřívala rodinu bývalého presidenta z přijetí úplatků v celkové výši šest milionů dolarů (tedy necelých 120 milionů korun), které rodina měla použít výhradně pro svoji potřebu. Bývalý president již přitom od prokuratury dostal písemné dotazy, takže předvolání k výslechu se dalo očekávat každým dnem.

Ro Mu-hjon byl druhým jihokorejským presidentem, který navštívil Pchjongjang - říjen 2007 (Foto: Korea Times)

23. května 2009 se Ro Mu-hjon šel projít, rozloučil se svým osobním strážcem a nedaleko svého domu skočil z 45metrové skály. Zemřel téhož dne po převozu do nemocnice.

Tento čin ještě zesílil tlak na prokuraturu, že celé vyšetřování bylo motivováno politicky. Nejvyšší prokurátor proto raději začátkem června 2009 odstoupil, aby situaci uklidnil. Vlastní vyšetřování bylo nakonec zastaveno.

Pevně tedy věřím, že věc Davida Ratha bude (na rozdíl od případu Ro Mu-hjona) objektivně vyšetřena a vina všech zúčastněných posouzena nezávislým soudem. Ro Mu-hjon je totiž dnes pro část Korejců oběť justiční vraždy, pro jiné naopak člověk, který před svými činy jen zbaběle skočil ze skály. Policie, státní zastupitelství i soudy mají jedinečnou příležitost prokázat, že se jedná o nestranné a profesionální orgány. Dosavadní průběh vyšetřování zatím naznačuje, že si všichni zúčastnění plně uvědomují závažnost celé věci. Nedávné soudní líčení s pány Bártou a Škárkou se dnes jeví jen jako taková "lehká rozcvička".Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.