IZRAEL: Od uprchlíka k soudci Nejvyššího soudu
Neexistuje pouze to, čemu se říká americký sen. Existuje také izraelský sen. Přesněji: arabský izraelský sen.
Ve čtvrtek 3/8 se konala v Jeruzalémě rozlučková slavnost. S mužem jménem Salim Joubran, který je svým způsobem výjimečný. Stal se prvním Arabem, který trvale působil jako soudce Nejvyššího soudu Státu Izrael – tedy státu židovského. Dokonce sloužil jako jeho místopředseda.
Nyní odchází. Důvodem je jeho věk. Dr. Joubran je ročník 1947. Právě dnes (v pátek 4/8) oslavil sedmdesáté narozeniny – a to je milník, po jehož dosažení soudci Nejvyššího soudu odcházejí v Izraeli do penze.
Na rozlučkové slavnosti byli přítomni nejen jeho kolegové, ale také generální prokurátor Avichai Mandelblit a ministryně spravedlnosti Ayelet Šakedová. Ta nešetřila slovy chvály.
Vyzdvihla sociální citlivost Joubrana a jeho ochotu naslouchat každému člověku - takový byl styl jeho práce. Vytvářel u Arabů pocit sounáležitosti a formoval jejich důvěr v právní stát. Podotkla, že v trestním právu pečlivě zkoumat každý případ z pohledu obžalovaného a snažil se představit si sám sebe v jeho kůži a pochopit jeho pocity. Obžalovaní opouštěli soudní síň s pocitem, že se jim dostalo spravedlivého procesu. Ať už soudce Joubran někomu udělil trest, nebo vynesl osvobozující rozsudek, vždy se držel železné zásady zahrnující dodržování hodnot demokracie, ochrany lidských práv a práv obžalovaného.
Zde připomeňme, že to byl on, Arab, kdo řešil a odmítl odvolání izraelského prezidenta Mošeho Kacava v neblahé kauze sexuáního násilí hlavy státu vůči ženám a poslal Kacava za mříže. Nabízí se otázka, jestli je něco takového představitelné v arabských státech - aby Žid v postavení soudce Nejvyššího soudu odsosudil do kriminálu hlavu státu. Představitelné by to bylo, kdyby v arabských zemích vládly režimy skutečně demokratické (liberálně demokratické).
Salim Joubran na slavnosti připomněl, že měl obrovskou výsadu, když se z uprchlického dítěte, které se plavilo v roce 1948 v chatrném člunu do Bejrútu, dostal až do pozice soudce Nejvyššího soudu. Myslím, že nemohu dělat nic jiného než poděkovat Stvořiteli za toto privilegium, řekl doslova. Připomněl, že soudcem byl jmenován ve velmi mladém věku (ve své době – v 35 letech, pozn. LS) a v této pozici spatřoval dvojí poslání: jednak být soudcem spravedlivým, a jednak stát se, jak jen to půjde, mostem mezi Židy a Araby ve Státě Izrael.
Z aktivní služby odchází jedna izraelská legenda. Napsat by se o soudci Joubranovi dalo ještě mnohé (například, že odmítal zpívat slova izraelské hymny Hatikvy, neboť Arabům nic neříkají).
Možná nás napadne, že když je dobrá vůle, tak vzájemná koexistence mezi Židy a Araby fungovat může. Bezpochyby.
Je ovšem nutné dodat jeden malý detail. Doktor Salim Joubran je sice Arab, ale není muslim. Patří ke komunitě maronistkých křesťanů.
Salim Joubran (Zdroj: Portál Ynetnews)
Izraelská ministryně spravedlnosti Ayelet Šakedová na rozlučkové slavnosti. Po její levici generální prokurátor Izraele Avichai Mandelblit - s jarmulkou. (Ynetnews)
Budova Nejvyššího soudu v izraelském hlavním městě Jeruzalémě. (Jewish Virtual Library)