10.5.2024 | Svátek má Blažena


IZRAEL: K teroru v Beerševě

25.3.2022

V úterý 22. března došlo v Izraeli k dalšímu krvavému teroru. V Beerševě zavraždil Arab z beduínského města Chura čtyři nevinné lidi. Tři ubodal, jednoho cyklistu záměrně srazil autem.

Opět se potvrdilo několik věcí. Především: jak je důležité, aby civilisté byli ozbrojeni. Teroristu ještě před příjezdem policie zastřelil řidič autobusu Arthur Chaimov, který se shodou okolností ocitl v tu chvíli na místě činu – na kruhovém objezdu u obchodního centra BIG. Vlastně tam byli se zbraní v ruce dva Izraelci, jak ukazuje toto video:

Arthur Chaimov po incidentu řekl (dle serveru The Times of Israel): „Přišel jsem blíž a uviděl, že má nůž. Spatřil jsem zraněného. Několikrát jsem mu (teroristovi) řekl: „Žádám tě, abys odložil ten nůž. Nechci tě zastřelit.“ Odpověděl: „Ne.“

Pak se přiblížil k Chaimovovi nebezpečně blízko a tomu nezbývalo nic jiného, než v sebeobraně vystřelit. Terorista padl k zemi.

Chaimov ještě uvedl, že udělal všechno, co bylo v jeho možnostech, aby se vyhnul zastřelení teroristy. Navzdory všemu je mu líto, že to musel udělat: „Je to člověk, ne zvíře, které musíte zabít. Byl to také člověk. Jsme lidské bytosti, ne zvířata. Nejsem zvyklý na takovou situaci, zastřelit člověka. Je mi ho líto, ale způsobil si to sám.“

Kolik by asi bylo obětí, kdyby všichni civilisté, kteří se tam v kritické době vyskytovali, byli beze zbraně? Nevíme. Policie nemůže být úplně všude, jsou situace, kdy ji občané musí do jejího příchodu zastoupit. Tak tomu bylo v tomto případě. Již uvedená bilance čtyř zmařených životů je ovšem děsivá.

Na jiném videu z prvního útoku, který se odehrál na čerpací stanici předtím, než terorista srazil muže na kole a odjel vraždit k obchodnímu centru, je patrné, jak útočník jako smyslů zbavený zběsile bodá do své oběti, dokonce když už ležela na zemi. Bránila se statečně, zoufale, ale neměla šanci.

Další poznatek. Vrah si odseděl v izraelském vězení čtyři roky. Odsouzen byl za spiknutí: měl vazby na Islámský stát, verboval pro něj izraelské Araby, chtěl se k němu pod záminkou pouti do Mekky připojit.

Propuštěn byl v roce 2019. Mírný trest pro (slovy obžaloby) „časovanou bombu“? Podle portálu The Times of Israel státní zastupitelství tehdy uvedlo, že není známé, kdy začne „count-down“ (odpočet před výbuchem). Soudce ovšem došel k závěru, že obžalovaný už nepředstavuje hrozbu. Než se začneme pohoršovat, jsou tu další podrobnosti z izraelských médií.

Obžaloba požadovala, aby byl Abu al-Qian - tak se terorista jmenuje - odsouzen k pěti letům vězení, ale soudce se přiklonil ke čtyřem letům, což je trest na spodní hranici pro takovéto zločinné jednání. Argument soudu: „Obžalovaný vyjádřil lítost a řekl, že ví, že se mýlil; slíbil, že to, co dělal, už nebude opakovat.“ Svoji roli hrál i dosud čistý trestní rejstřík teroristy.

Abu al-Qianovi bylo uvěřeno. V úterý 22. března 2022 za to zaplatili čtyři nevinní Izraelci životem (jejich jména níže), další dva zraněním, naštěstí nikoli fatálním.

Dále: teroristické organizace Hamas a Islámský džihád si toto vraždění pochvalovaly. Hamas „vzdal poctu vykonavateli heroické operace v okupované Beerševě“, Islámský džihád vyjádřil blahopřání.

Ke skandálnímu vyjádření Hamasu geografická poznámka. I kdyby se Izrael vrátil do hranic tvořených linií příměří, jak platila před šestidenní válkou (1967), Beerševa by zůstala jeho nedílnou součástí – nachází se uvnitř těchto hranic, není to tedy žádné „okupované území“. Pokud to Hamas jako okupované území pojímá, opět potvrzuje, že mu nejde jen o Pásmo Gazy (které tak jako tak má) a tzv. Západní břeh, ale také o území Izraele v hranicích z let 1948-1967. Tedy o celou historickou Palestinu. Ptám se, kdy tuto skutečnost konečně pochopí ti na Západě, kdo trvale jednostranně podporují tzv. palestinskou věc?

Izraelská veřejnoprávní televize KAN 11 ve středu 23. března dopoledne na svém webu uvedla, že oficiální televize Palestinskoarabslé autonomie představila vraha jako mučedníka. Tento materiál ale vzápětí na izraelskou žádost stáhla.

Yisraeli, Yisraeli, kde je Doris?

Takovéto tragédie mívají silné osobní momenty. Když v jedné ze sanitek dorazil k obchodnímu centru záchranář Červené Davidovy hvězdy (obdoba našeho Červeného kříže) Yisrael Ozen, a začal se věnovat pobodané ženě ležící na zemi, zjistil dvě věci: že té ženě už nemůže pomoci – a že ta žena je jeho teta z matčiny strany. Vzápětí už k místu běžel manžel zavražděné, jeho strýc, a volal: „Yisraeli, Yisraeli, Kde je Doris?“

Oběti teroru v Beerševě

Laura Yitzhaková (43) – ubodána na čerpací stanici
Rabín Moše Kravitzky (50) – sražen autem z kola
Menachem Yehezkel (67) – ubodán u obchodního centra
Doris Yahbasová (49) – ubodána u obchodního centra

Beerseva

obr. 1/ Informace o teroru v Beerševě na serveru The Times of Israel.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.