29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


ÍRÁN: Tak to se vážně povedlo

1.10.2018

V Íránu si válku s Irákem (1980-1988) připomínají Týdnem posvátné obrany. V jeho rámci se v Šírázu na jihu země objevil obří billboard zobrazující zezadu vyfocené tři vojáky stojící na kamenné vyvýšenině.

Před jejich zraky se line pahorkatina, scenérii doplňují slova íránského básníka Aliho Moalema Damghaniho:

Upřeně na mne hledí
stále slavní
patřím na jejich stín na horách.

Nebylo na tom nic zajímavého, kdyby pozorné oko obyvatel Šírázu, případně lidí, kteří snímek sdíleli na sociálních sítích, neobjevilo šokující skutečnost.

Na bilboardu nejsou vojáci íránské armády, ale ozbrojených sil státu, vůči němuž chová Írán nejhlubší nepřátelství a opovržení. Asi jako vážně nemocní lidé k rakovinovému nádoru ve svém těle.

Ano, na obrázku stojí – zády k objektivu – tři vojáci Obranného vojska Izraele. Přes rameno mají americkou útočnou pušku M16, která se v íránské armádě nepoužívá – tak byli prý odhaleni. Za sebe dodám, že když se na záběr podíváme pozorněji, zjistíme, že izraelská je nejen uniforma, ale také hodnostní označení a typicky izraelský druh výložek.

A průšvih byl na světe. Podobný, jako kdyby v SSSR na vzpomínkovém megaplakátu k ukončení Velké vlastenecké války pózovali vedle oslavného textu nějakého sovětského básníka příslušníci wehrmachtu.

Kde se ta fotografie ale vzala? Na internetu existuje několik webů sloužících (zjednodušeně řečeno) jako banka fotografií nepodléhajících autorským právům (copyright-free photography). Jedním z nich je i Unsplash.com – a zde, v rubrice „Army pictures“, je tento snímek k nalezení.

Od toho, který použili íránští tvůrci onoho billboardu, se ovšem liší. Spolu s vojáky je na originálním snímku také nadporučice izraelské armády – tu ovšem v íránské verzi vymazali; zbývají jen tři muži v uniformě, z toho dva štábní seržanti.

O případu referuje londýnský web Jewish Chronicle s datem vydání 28. září 2018. V závěru článku Iranian city mocked after using picture of Israeli soldiers on a memorial poster for fallen troopsse píše o vyjádření šéfa místní rady v Šírázu Sayyeda A. Dastgheyba. Pokud se prý prokáže, že se jedná o vojáky sloužící uzurpátorskému sionistickému režimu, budou zodpovědné osoby potrestány tím nejtvrdším způsobem.

Mají se tedy na co těšit, neboť to, že jde o izraelské vojáky, je prokázáno nade vši pochybnost. Dokonce se ví, kde se na fotce nacházejí: v Judských horách u osadnické lokality Guš Ecion jižně od Jeruzaléma. Pomsta íránských protiizraelských fanatiků bude hodně drsná.

***

idf 1

Originální foto použité pro íránský vzpomínkový billboard na válku s Irákem, ovšem bez dlouhovlasé důstojnice vpravo. Patrné jsou zbraně i izraelské hodnostní označení. (Zdroj: Unsplash.com)

idf 2

Zde spíše pro zajímavost, jak vypadá typické označení na izraelské uniformě. 1- černý baret znamená příslušnost k Obrněnému sboru; odznak na baretu: symbol tanku a hebrejský nápis Heil Hašriyon. 2 - insignie 7. obrněné brigády v horní části paže, hned pod ramenní výložkou; pod ní, v dolní části paže (3) hodnost vojáka - štábní seržant (Staff Sergeant), v hebrejské terminologii Samal Rišon, v AČR s odlišnou hierarchií by jí odpovídala hodnost rotného. (Zdroj: Wikimedia Commons)

idf 3

Hodnostní označení štábního seržanta v íránské armádě. (Zdroj: Wikimedia Commons)

idf 4

Ještě jednou, pro srovnání, hodnostní označení izraelského štábního seržanta. Je s podivem, jak si mohli tvůrci oslavného billboardu v Šírázu toho rozdílu nevšimnout - když už se nevyznají ve zbraních. (Zdroj: Wikimedia Commons)

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.