15.5.2021 | Svátek má Žofie


GLOSA: Výtěžek z Gagarina

16.4.2021

Vesmír a zbraně – dva pilíře statusu Moskvy

Jestli se Moskvě za studené války něco fakt povedlo, byl to výběr Jurije Gagarina na prvního kosmonauta. Jeho první let do vesmíru 12. dubna 1961 měl význam prestižní, technologický i vojenský. Ale jeho osobnost mladého muže s okouzlujícím úsměvem dosáhla víc: uspět i na poli soupeření „měkké síly“. Sympaťák vymykající se tyranům typu Stalina i aparátčíkům typu Chruščova se stal první sovětskou ikonou popkultury globálního dosahu. Byla to dobrá investice, jež přinesla značnou dividendu.

Moskva z té dividendy těží dodnes. Prezident Putin toho využil a k 60. výročí Gagarinova letu promluvil. Využil příležitost oživit, jak byla Moskva v něčem první a světem obdivovaná, tudíž může po paroubkovsku říkat: Kdo z vás to má? Kdo z vás dokázal porazit Hitlera, jako první dojít do Berlína? Kdo z vás dokázal jako první vyslat člověka do vesmíru?

I Putin ví, že Gagarin byl nejen první v kosmu, ale okouzlil celý svět včetně britské královny. Že reprezentoval Sovětský svaz, ale měl blíže k reprezentantům typu Jevtušenka, Pasternaka či Plisecké než k aparátčíkům či kágébákům. Že zosobňuje úspěch, který se dnes nemusí nějak relativizovat, natož se za něj stydět. A hlavně že Gagrin zemřel v Kristových letech v březnu 1968, což umožňuje rozvíjet legendy a narativy podle různého gusta.

Jeden narativ představuje sympaťáka s lidskými slabostmi (alkohol, ženy), jenž i za Chuščova dal svou starší dceru pokřtít, a stal se ikonou světové pop kultury. Jiný narativ přibližuje právě ona pokřtěná Jelena Jurjevna Gagarinová, kunsthistorička a ředitelka muzeí v Kremlu, jež po anexi Krymu podepsala výzvu ruských „kulturníků“ na podporu Putina. A je tu i narativ doby, kdy Moskva udávala světu tón v kosmu a ve zbrojení. Právě ten v pondělí rozvinul prezident Putin: „Rusko musí podpořit svou pozici jedné z vedoucích jaderných a vesmírných mocností, protože vesmírné odvětví přímo souvisí s obranou.“ Ano, z Gagarinovy dividendy se čerpá i dnes.

LN, 14.4.2021
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.