1.5.2024 | Svátek práce


GLOSA: Redukce členů egyptské sněmovny

9.6.2014

Legislativní smršť doprovází nadcházející změnu na postu hlavy státu v Egyptě. Sisi se ujme prezidentské funkce v neděli 8/6. Tím skončí role bývalého předsedy Nejvyššího ústavního soudu Adlího Mansúra coby prezidenta prozatímního.

Ten v posledních dnech svého úřadování podepsal několik zákonných norem, které se týkají rozličných témat. Od čištění ulic přes zpřísnění trestů za sexuální harašení až po zákon upravující fungování budoucího parlamentu.

Zákonodárný sbor bude podle nové ústavy jednokomorový: někdejší horní sněmovna zvaná Rada Šúra byla zrušena a komora dolní byla přejmenována z Lidového shromáždění na Sněmovnu reprezentantů (House of Representatives). Původně bylo uváděno, že bude mít 630 členů, přičemž ústava v článku 102 stanoví, že minimální počet je 450 zákonodárců.

Podle nového zákona byl počet členů komory snížen na 567, přičemž

- 420 bude zvoleno na individuálních kandidátkách
- 120 na stranických kandidátkách a
- 27 jmenováno v souladu s ústavou prezidentem

Dovolme si malé srovnání.

Za předpokladu, že Egypt má 80, 72 milionu obyvatel a ČR 10,5 milionu obyvatel (údaje ze sčítání lidu z roku 2012) a vzhledem k počtu členů dolní sněmovny v obou zemích platí, že

- v Egyptě zastupuje jeden poslanec 142 363 občanů
pokud bychom použili stejného poměru pro ČR, nemohla by mít Poslanecká sněmovna 200, ale zaokrouhleně 74 poslanců
- v ČR zastupuje jeden poslanec přibližně 52 500 občanů
- pokud bychom použili stejného poměru pro Egypt, musela by mít tamní Sněmovna reprezentantů 1538 zákonodárců, tedy 2,71krát víc než kolik jich bude po volbách mít

Je česká dolní komora parlamentu předimenzovaná, nebo egyptská poddimenzovaná?

a-hor

Historický snímek převzatý z webu Theguardian.com: Zasedání dolní komory egyptského parlamentu v roce 2012

Stejskal.estranky.cz