1.5.2024 | Svátek práce


GLOSA: Mussolini na Bosporu

15.7.2020

Hagia Sofia čili chrám Boží moudrosti je byzantský chrám v zátoce Zlatý roh v Istanbulu. Příkaz k jeho stavbě dal císař Justinián a vysvěcen byl 27. prosince 537. Téměř tisíc let (do dokončení katedrály v Seville v roce 1520) byl největším chrámem na světě. Po dobytí Konstantinopole Turky v roce 1453 byl chrám přeměněn na muslimskou mešitu a cenná umělecká výzdoba byla zčásti zničena, nebo zakryta. Po ustanovení Turecké republiky byla stavba v roce 1934 proměněna na muzeum a zbývající mozaiky i jiné památky byly znovu odhaleny.

Nyní po rozhodnutí soudu a následném vydání prezidentského dekretu má dojít k přeměně muzea znovu na muslimskou mešitu. Proti tomuto se zvedly protesty v USA, Řecku i jinde v Evropě. Hrozí zničení i zbývajících památek v chrámu. Dokonce i papež se ozval. Vladimir Vladimirovič Putin toto považuje za vnitřní záležitost Turecka, přestože nyní jako bývalý komunista veřejně demonstruje svoji hlubokou pravoslavnou víru (stačí se podívat na YouTube).

Záležitost nelze brát izolovaně od zhoršující se ekonomické situace v Turecku a neustále probíhajících čistek po neúspěšném pokusu o vojenský převrat v roce 2016. úspěšný převrat vlastně provedl naopak prezident Erdogan: 15 846 lidí bylo zadrženo, z toho 8133 lidí zatčeno, 48 222 státních pracovníků bylo suspendováno. Patnáct univerzit, 1043 soukromých škol, 1229 charitativních organizací, 19 odborových svazů, 35 zdravotnických zařízení, 4 zpravodajské agentury, 16 televizních kanálů, 23 rozhlasových stanic, 45 deníků, 15 časopisů a 29 nakladatelství bylo uzavřeno atd.

Ze svých funkcí bylo odvoláno 2745 soudců a státních zástupců. Své funkce museli opustit dva ústavní soudci. V tomto kontextu lze pochybovat, že o proměně muzea v mešitu rozhodoval nezávislý soud.

Ze strany prezidenta Erdogana jde zde pouze o další krok, jak si zejména za stávající ekonomické situace upevnit svůj autoritativní režim. O skončení své funkce bude rozhodovat výhradně on sám, nikoliv nějaké svobodné demokratické volby. Benito Mussolini také nezřídil fašistický stát ihned po pochodu na Řím v roce 1922. Trvalo mu to pár let.