Sobota 14. září 2024, svátek má Radka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Španělské předsednictví EU a naše zkušenosti

diskuse (0)
Letošní první pololetí předsedá Evropské unii Španělsko. Zásluhou španělského Institutu Cervantes v Praze jsme měli možnost setkat se s velvyslancem Španělska Arturo L. Beltránem, bývalým předsedou Evropského parlamentu (1989-92) Enriquem Barónem Crespo a s bývalým. ředitelem Kabinetu místopředsedy čs. vlády pro evropské záležitosti Antonínem Berdychem.

Bylo to velmi užitečné setkání pro obě strany. E. B. Crespo je právníkem a jako politik pracuje ve španělské socialistické straně. V 80. letech za Gonzálesovy vlády byl ministrem dopravy. Lze o něm říci, že jeho charizma je působivé, sympatické. Patří ke generaci, která neúnavně vedla občanskou válku a která skončila nástupem diktátora Francisca Franca; ten – jak známo – vládl až do své smrti v roce 1975. Po celá šedesátá léta Španělé sledovali i obrozenecký proces v naší republice, všechny poznatky a zkušenosti zejména čs. intelektuálů (jak uvedl ve svém vystoupení E. B. Crespo, zejména Václava Havla, Milana Kundery a Miloše Formana, z politiků Alexandra Dubčeka, které osobně poznal) byly nesmírně důležité. Obě země zažívaly diktaturu, v obou zemích se očekával pád komunismu. (Avšak již v dávné historii měly naše země mnoho společného, zejména od 16. století vládu Habsburků.)

Velmi lidnaté Španělsko s více než 46 milióny obyvatel je členem NATO od roku 1982, do Evropské unie vstoupilo v roce 1986 a od roku 1999 je členem eurozóny. Od roku 2002 zavedli ve Španělsku euro, které nahradilo dřívější pesetu a podle vyjádření řečníků, žádný Španěl po pesetě už dnes ani nevzdychne. Španělská ekonomika rychle rostla až do období všeobecné ekonomické a finanční krize v roce 2008. Příznačné pro naše obě země je také velmi silná imigrace obyvatel – do Španělska přibylo velké množství obyvatel z Jižní Ameriky (ze zemí španělsky mluvících), Maroka a také z jihovýchodní Evropy.

Několik poklon na českou adresu na společném setkání rovněž zaznělo. Například v několikamiliónovém Madridu jezdí více českých „škodovek“ než v samotné Praze, nebo že je jistě dobré, když Karel Schwarzenberg je designovaným členem budoucí české vlády, vzniklé z úspěšných voleb, že se podařilo vyřešit mnohdy pro Španěly nepochopitelné problémy s Lisabonskou smlouvou a že Česká republika přes nešťastný zlom ve svém předsednictví zanechala přece jen znatelnou stopu. Také jisté schopnosti ve vyjednávání obtížných záležitostí v energetice a v dodávkách plynu z Ruska nebo vytyčení originálního hesla „Evropa bez bariér“ – to vše bylo přijímáno velmi příznivě. Zejména bude nutné projednávat dosavadní bariéry v mezinárodním obchodě, v transatlantických vztazích a ve vztahu s Čínou, kde se probouzejí sociální síly vyvolávající určitá pnutí ovlivněná vnějšími okolnostmi.

V Evropské unii je nesmírně důležité pokračovat v diskusích, ale zejména odpovídat na některé otázky: Stává se EU běžnou parlamentní demokracií? Je demokratický deficit jen mýtem? Je ekonomická a měnová unie úspěšná? Mají větší vliv zájmy institucí, národních států či evropských stran? Mnoho problémů je spojeno se strukturálními fondy, se společným zemědělstvím, bezpečností a armádou. Evropská unie si už v budoucnu nemůže dovolit další či nové „Řecko“. Naopak sílí tendence k vytvoření silné Evropské banky a k vydávání mezinárodních dluhopisů. Velmi sílí kritika, která se týká nadbytečnosti dvou jednacích center v Bruselu a Štrasburku, s tím spojené vícenáklady na rozsáhlou administrativu Evropské unie.

Pro naši republiku mohou být ku prospěchu naopak zkušenosti Španělska. Jeho království je rozděleno do 17 autonomních společenství a dvou autonomních měst. Ty jsou dále rozděleny do 50 provincií. Král (zde platí systém primogenitury) je hlavou státu, svolává a rozpouští parlament. Má pravomoc schvalovat a vyhlašovat zákony. Parlament je stejně jako u nás dvoukomorový, výkonná a nařizovací moc je svěřena vládě, která má svůj poradní orgán – Státní radu. Studovat španělské poměry se snaží umožnit všemi prostředky zmíněný Institut Cervantes, založený v roce 1991, přičemž pražské jeho sídlo funguje od září 2005. Jistě v prvopočátcích má bezesporu význam výuka španělštiny jako světového jazyka. Jsou zde však soustřeďovány bohaté bibliografické fondy, nesmírně cenné jsou kulturní pořady pro vzájemné porozumění a jako zdroj dalších inspirací, kdy se zde mohou setkávat všechny umělecké a akademické discipliny.

Současný velvyslanec Španělska A. L. Beltrán říká, že na jedné straně vidíme evropskou tvář, odrážející bohaté dědictví našich národů a soudobá témata Evropské unie s klíčovými otázkami. Podle něj mezi ně patří zejména rovnost příležitostí či pozice Evropy jako globálního a solidárního aktéra. Nemenší význam má česko-španělský bilaterální rozměr, hledání dialogu mezi oběma kulturami na základě naší společné evropské identity a spolupráce mezi těmi, kdo se v našich zemích snaží vytvářet a šířit kulturu, podporovat vědu a vzdělání.

.

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Tomáš Vodvářka
14. 9. 2024

Aspoň si to myslí ten, kdo prodává tento slogan s portrétem Vladimíra Uljanova. Vedle něj je tam i...

Jan Bartoň
14. 9. 2024

Ona tak zvaná světová média jsou ale zejména média dlouhodobě fandící demokratům v USA.

Lubomír Stejskal
14. 9. 2024

Dva hrůzné příběhy, dva panovníci téže dynastie, otec a syn, a zcela odlišný přístup.

Jan Ziegler
14. 9. 2024

Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví.

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Aston Ondřej Neff
13. 9. 2024

Potopeň je cosi mezi povodní a potopou a meteorologové nás ujišťují, že něco takového nás o víkendu...

Aston Ondřej Neff
11. 9. 2024

Už jsme si zvykli, že stát neumí stavět silnice a učit děti a doručovat poštu.

Václav Vlk st.
13. 9. 2024

Vše nasvědčuje tomu, že se Západ snaží znovu vyjednat jakousi novou mnichovskou dohodu na úkor...

Václav Vlk st.
11. 9. 2024

„Nihil novi sub sole“ (Nic nového pod sluncem) říkali už staří Římané.

Michal Rapco, vlc Tereza Vlčková, ČTK
14. 9. 2024

Třetí povodňový stupeň je na více než 30 místech a dvou desítkách toků. Řeky nejrychleji stoupají...

Lidovky.cz, ČTK
14. 9. 2024

Extrémní počasí zasáhlo kromě Česka i část střední Evropy. Z polské vesnice Glucholazy v Opolském...

dyn Josef Dyntr
14. 9. 2024

V České republice od čtvrtka prší a zklidnění se nedá očekávat ani o víkendu. Nejhorší situace je i...

kop Josef Kopecký, ČTK
14. 9. 2024

Déšť neustává, hladiny řek v České republice stoupají a počet míst s nejvyšším stupněm povodňové...

Lidovky.cz, ČTK
14. 9. 2024

Americký prezident Joe Biden přivítal v Bílém domě britského premiéra Keira Starmera za sílícího...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz