26.5.2022 | Svátek má Filip


EVROPA: Kdo může za to, že je Itálie centrem korony?

2.4.2020

Při svých rešerších jsem našel velmi zajímavé vysvětlení toho, proč se Itálie stala „hot spotem“ korony v Evropě. Kvůli čínskému Novému roku (25. ledna) odjely desetitisíce a možná statisíce Číňanů do vlasti a po čtrnácti dnech se vrátily, mnozí z nich s nákazou.

Severní Itálie je již několik let centrem čínského (zejména textilního) průmyslu. Za mizerné platy zaměstnává legálně a ilegálně v Itálii žijící Číňany. To má velkou výhodu, protože může prodávat textilní výrobky draho, jako Made in Italy. Takže je všechno vina Číňanů? Ani náhodou.

Italská vláda měla v kritické době, okolo čínského Nového roku, možnost zakázat výjezd anebo aspoň návrat Číňanů zpět do země. Ale neodvážila se to udělat. Možná zčásti, ale jistě ne hlavně ze strachu před čínským vedením. Podle mého názoru za tím vězí dvě mnohem závažnější selhání Evropanů samotných.

První je utkvělé neoliberální přesvědčení evropských vládnoucích elit o vztahu ekonomiky a společnosti. Podle něj je samozřejmou a hlavní úlohou společnosti hospodářský růst. Je příznačné, že si absurditu tohoto tvrzení dnes již prakticky nikdo neuvědomuje. Ve skutečnosti je totiž hospodářství pouze služební sektor celé společnosti a ne důvod její existence. Toto scestné ekonomické a (potažmo) politické myšlení vládnoucích se postaralo nejenom o urychlení globálního rozšiřování korony, ale i o mnoho dalších aktuálních politických problémů západních demokracií.

Upozornit na to, kritizovat to a burcovat společnost měla zejména sociálněvědně vzdělaná vrstva; slovo elita není na místě. Až na vzácné výjímky se příslušníci této vrstvy sice do ruda rozpálí třeba nad populismem a nacionalismem, ale jejich schopnosti již nestačí na to rozpoznat spojení globalizace a těchto dvou jevů.

Ti, kteří skoro ani nemohou chodit z toho, jak jsou pyšní na své kritické myšlení, mají zmrzačené mozky. A tak jim stačí slyšet pojem „mezinárodní“ a okamžitě z nich vypadne: moderní, pokrokové, správné. Mizerná úroveň západní sociálněvědní inteligence je druhé evropské selhání. Ani na něm nenese vinu Čína.

Podcast:

Převzato z blogu se svolením autora

Autor je nezávislý analytik, poradce a kouč