Středa 4. prosince 2024, svátek má Barbora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Joschka Fischer kritizuje současnou německou politiku

Ztratil se nám z očí cíl, říká bývalý německý ministr zahraničí za zelené Joschka Fischer, který v poslední době v nejrůznějších médiích soustavně kritizuje politiku současné černo-žluté koaliční vlády Angely Merkelové.

Pan Fischer se domnívá, že nová vláda se přestala úplně starat o zahraniční politiku a ohlíží se pouze na vnitrostranické podněty. Zajímá ji jen to, čím sbírá body pro příští volby. Takovýto postoj znamená jen jedno, říká, vyhýbání se vůdčí politické role. Být politickým lídrem totiž znamená přesný opak: neřídit se výzkumy veřejného mínění, ale naopak pokusit se za všech okolností proměnit mínění menšiny v mínění většiny. Prosazovat perspektivní koncepty proti populistickým řešením.

Německá politika podle Joschky Fischera měla od roku 1945 jasné cíle, které nyní ztrácí. Nejprve šlo o to získat znovu státnost a suverenitu. Poté šlo o to Německo integrovat do západních struktur. V době, kdy se sjednocení zdálo nereálné, šlo i o to pěstovat rozumné německo-německé vztahy a být platným členem NATO. Pak přišlo jako velký úkol sjednocení Německa.

Zatímco Francie a Velká Británie mohly dělat léta samostatnou politiku, Německo po dvanácti letech nacismu bylo z této iluze vyléčeno. Dnes jsou vyléčeny i tyto velké státy, protože ve hře jsou jiní megaaktéři a jiné megastruktury, vedle kterých i země jako Francie, Anglie a Německo jsou jen malými státy. Proto jediný rozumný cíl pro německou politiku může být budování sjednocené Evropy, míní Joschka Fischer.

Problém však vidí v tom, že nová generace politiků, která nemá v sobě zakódovaný zážitek druhé světové války, je příliš zaměřená jen sama na sebe a Evropa jako taková pro ně už tolik neznamená. To potvrzuje i nález německého Ústavního soudu, který odmítl Evropský spolkový stát a naopak se postavil za svazek suverénních států.

V tomto kroku vidí bývalý německý ministr zahraničí obrat v porovnání s tím, co začal budovat Helmut Kohl, který pochopil, že Německo a jeho zahraniční politika se může realizovat jen v silné Evropě. Proto by za základ německé politiky měla být i dnes považována společná evropská politika, míní Fischer, a na to se zapomíná, což Německo marginalizuje. Už i proto, že státy jako Německo stárnou a počet jeho obyvatelstva se tragicky snižuje.

Podle Joschky Fischera je každá vládní koalice definována podle toho, jak se postaví k úkolům, o kterých nevěděla, s kterými nepočítala. Kohla překvapil rok 1989 a učinil z něj velkého politika: sjednotil Německo, což si dlouho nepřáli ani v Londýně, ani v Paříži, ani ve Washingtonu.

A kancléřka Merkelová bude zase jednou posuzována podle toho, jak se chovala v dobře bankovní a hospodářské krize, kterou rovněž nikdo nečekal. Podle Joschky Fischera se zdá už dnes zřejmé, že reakce německé vlády v tento moment nebyla správná: místo, aby Německo a Evropská unie tlačily na rychlejší integraci, stáhly se evropské státy do starých národních pozic. A zároveň není podle Fischera Německo ani ochotno skutečně investovat do transatlantických vztahů, když je taková investice spojena s vnitropolitickými riziky, což ho rovněž oslabuje.

Podobně ostře se bývalý ministr zahraničí pustil i do hodnocení hospodářské politiky Německa: podle něj už není tato země mistr v exportu, jak tomu bývalo dříve, ale většina vývozu už jde jen do sousedních zemí, které tvoří společný trh. Takový vývoz není možné považovat za skutečný export, ale Německo na něm vydělává a je právě díky evropské integraci silné. To, že do Evropské unie investuje, se jí bohatě vyplácí.

Joschka Fischer ve svých úvahách mluví převážně o Německu, ale díky tomu, že v posledních letech často přednáší na prestižních univerzitách ve Spojených státech, vidí Evropu v jiném kontextu. A to, že se například na nukleárním odzbrojení domluvily Spojené státy jen s Ruskem, vidí jako důkaz toho, že Evropa se stala pro USA, pokud není sjednocená, zcela nezajímavá. Takové úvahy ale mladé pragmatiky, myslící jen v horizontu jednoho volebního období jak v Německu, tak u nás, moc nezajímají.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Autor je novinář a spisovatel

Aston Ondřej Neff
4. 12. 2024

Andrej Babiš rozpouští svěřenský fond, který od roku 2017 opatroval akcie jeho Agrofertu.

Karel Wágner
4. 12. 2024

Propagátoři bateriových BEV si mnohdy nevidí na špičku nosu, či pro stromy nevidí les.

Jan Bartoň
4. 12. 2024

ODS má největší podporu v generaci 45-54 let a některé zmiňují i ještě starší voliče.

Marian Kechlibar
4. 12. 2024

Normálnější jedinci jasno nemají a spekulace v IT světě neberou konce.

Zvýšená prostupnost zemské atmosféry je dominantní příčinou globálního oteplování.

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Marian Kechlibar
2. 12. 2024

Před osmi lety si Velká Británie odhlasovala poměrem 52:48 odchod z Evropské unie.

Jaroslav Zamazal
3. 12. 2024

Ó, jaká hrůza, jaké drama! Všichni zahyneme! Anebo je to jinak?

Marian Kechlibar
3. 12. 2024

Nechovejte se jako lumíci, když víte, jak lumíci končí.

Lidovky.cz, ČTK
3. 12. 2024

Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...

Lidovky.cz, ČTK
4. 12. 2024

Leverkusen s Matějem Kovářem v brance vyhrál v osmifinále Německého fotbalového poháru 1:0 na...

Lidovky.cz, ČTK
3. 12. 2024

České házenkářky na mistrovství Evropy v závěrečném třetím utkání základní skupiny prohrály s...

Lidovky.cz, ČTK
3. 12. 2024

Během polského předsednictví v EU sedmadvacítku podle všeho čeká přelom ve válce na Ukrajině, řekl...

Radka Kvačková
3. 12. 2024

Před nedávnem byla za pětadvacet milionů korun vydražena pětitisícová bankovka z roku 1919, což mě...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz