24.5.2024 | Svátek má Jana


EVROPA: Dokáže Řecko spořit?

26.8.2010

A přestane se tam podvádět? To jsou otázky, na které čím dál tím více expertů odpovídá záporně. Země je v hluboké recesi: zavírají se obchody, prodávají hotely, firmy propouštějí zaměstnance, stavby stojí a lidé stávkují.

Příjmy z daní jsou stále velmi malé, ač za prvních sedm měsíců letošního roku se proti loňsku zvýšily o 4,1 procenta. Cíl byl ale mnohem větší. Za celý rok by - jak Řecko slíbilo - měl nárůst z vybraných daní činit 13,7 procent, což se asi nestane.

Aby ale Řecko dostalo slíbenou pomoc ve výši 110 miliard eur, je bedlivě hlídáno tzv. velkou trojkou. To znamená Evropskou unii, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou centrální bankou. Pokud slíbená úsporná opatření nedodrží, peníze nedostane. Poslední inspekci před několika dny učinil Dán Poul Thomsen, Belgičan Servaas Deroose a Němec Klaus Masuch. Právě tohle ale Řeky, jak jsem se sám na dovolené přesvědčil, rozčiluje. Říkají, že ztratili suverenitu, že o nich už rozhodují jen cizinci. Vlastní vinu si vůbec nepřipouštějí, ač čísla by měla hovořit jasně:

O to se má postarat nový šéf statistického úřadu vystudovaný v Oxfordu Nikolaos Logothetis, který si vybojoval absolutní nezávislost a tvrdí, že jakmile by na něj začali politici tlačit a snažili se jakýkoliv způsobem ovlivňovat práci jeho úřadu, okamžitě odstoupí. Jeho úkolem je zcela vyzmizíkovat to, čemu se tam říká kreativní účetnictví.

Problém Řecka je ale i v tom, že si tam zvykli podvádět na daních všichni, jde o národní sport. Odstranit takovéto zažité zvyky představuje národní revoluci, říká Logothetis.

Ionnis Kapeleris je zase novým šéfem úřadu, který pátrá po daňových únicích. Když s ním novináři před časem hovořili, netvářil se rovněž moc optimisticky, protože počty podvodů proti loňskému roku se razantně zvýšily, místo aby se snížily. Tak třeba loni v červnu bylo zaregistrováno v oblasti turistiky v Athénách 506 podvodů. O rok později v témže měsíci to už bylo 4 340. A ani se tomu nedivím, protože jsem to zažil na vlastní kůži: Loni si nás v hotelu ještě jako hosty na ostrově Korfu zapsali, letos už ne. Peníze šly hoteliérovi rovnou do kapsy. A podobně je to i při placení: ceny se zvedly, což každý pozná, protože jsou jen přepsané propiskou a skoro nikde neberou karty: všude se musí platit v hotovosti.

Podobně podvádějí i lékaři. V květnu minulého roku bylo zdokumentováno jen 24 podvodů a letos v témže měsíci to už bylo 4 357.

Nebo v Athénách je nahlášeno a tudíž zdaněno 324 soukromých bazénů, úřad pro vymáhání daní jich však z helikoptéry napočítal 16 974. A podobně je to i s přihlášenými drahými auty, které zase daňová policie počítá před drahými a luxusnímu nočními kluby. Výsledek je zřejmý: Celkem bylo napočítáno kolem šesti tisíc vozů, které jsou dražší než sto tisíc aur, ale jejich majitelé hlásí daňovému úřadu roční příjmy kolem deseti tisíc eur.

Jenže ani z daní se dluhy nezaplatí, pokud nedojde k zefektivnění administrativy, změnám ve zdravotním a důchodovém systému: v Řecku se chodilo do penze v pětapadesáti a dokud nedojde k privatizaci například železnice, která má dluh ve výši deseti miliard eur.

Ale i kdyby se Řecku podařilo zaplatit všechny zahraniční dluhy, nebude vyhráno, protože řádné placení do zahraničí způsobuje jen odklady vyplácení vnitřních dluhů, což žene zemi dál do recese. Je otázka, jestli se Řecko bez vyhlášení státního bankrotu vůbec může z tak hluboké krize dostat. Připomeňme, že například čtyřem tisícům propuštěných zaměstnanců z privatizované letecké společnosti Olympic Airlines dluží stát odstupné již několik měsíců a je otázka, jestli na výplaty bude vůbec někdy v dohledné domě mít.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Autor je novinář a spisovatel