BLÍZKÝ VÝCHOD: Proč ho nesestřelili?
Ruské vojenské letadlo narušilo vzdušný prostor Izraele
Egyptský server Ahramonline v neděli (29/11) uvedl, že Izraelem kontrolovaný vzdušný prostor narušil nedávno ruský vojenský letoun. Server přitom čerpal z informací, které sdělil izraelský ministr obrany Moše Jaalon.
Ministr řekl, že se jednalo o mírný průnik do vzdušného prostoru kontrolovaného Izraelem. Letoun operoval v oblasti Golanských výšin a nad Izrael se dostal do hloubky 1,6 km. Na tuto skutečnost byl upozorněn a okamžitě se vrátil do Sýrie. Izraelci to vysvětlují jako chybu ruského pilota.
V jisté nadsázce lze říci, že obě strany v praxi otestovaly systém, na kterém se před časem dohodly. Tady můžeme porovnat s přístupem Turecka, jakkoli Ankaru sotva nemůžeme kritizovat za ochranu vlastního vzdušného prostoru. Rozumná politika vypadá ale poněkud jinak. Jak?
V pondělí 21/9 přiletěl do Moskvy izraelský premiér Netanjahu. Spolu s ním mj. šéf generálního štábu Obranného vojska Izraele Eisenkot a náčelník vojenské rozvědky Halevy. Bylo to týden a něco před tím, než Rusko zahájilo letecké akce v Sýrii (nejen proti Islámskému státu, dodejme). Protože Izrael má v Sýrii vlastní bezpečnostní zájmy (ochrana vlastního území) a jeho letectvo je v rámci protiteroristické kampaně nuceno nad jejím teritoriem operovat (eliminace hrozeb – např. přesun raket a jiné výzbroje teroristům do Libanonu apod.), domluvili se včas Izraelci s Rusy na tom, jak zabránit případným incidentům s fatálními důsledky. Například takovému incidentu, jaký se udál mezi Ruskem a Tureckem 24/11 (sestřelení Su-24).
Ministr Jaalon řekl, že systém zahrnuje „horkou linku“ a sdílení informací.
Ještě před nedělním (29/11) zveřejnění informace o průniku ruského stroje nad Izrael se na serveru Eretz.cz objevila (27/11) zpráva o ujištění vysokého důstojníka izraelského vojenské letectva, že kdyby se nad Izraelem událo něco podobného jako nad Tureckem, ruský letoun by rozhodně nebyl sestřelen. To se nyní stalo – a důstojníkova slova se potvrdila.
Jaalon k tomu dodal, že ruská (vojenská) letadla nemají v úmyslu útočit na Izrael a to je důvod, proč jeho ozbrojené síly nepřistoupí k tomu, aby byla automaticky sestřelována, dojde-li k chybě. Jinými slovy, Rusko není v syrském konfliktu nepřítel.
Chtělo by se říci: všechno jde, když se chce. Když je dobrá vůle. Když v čele země (Izrael) stojí rozumní a inteligentní politici (byť Netanjahuovi jsou občas nasazovány rohy a kopyta). Když dokáží rozlišit mezi tím, co je v principu zásadní a co podružné.
Nechci kritizovat Turecko, jen porovnat. Řečeno reklamním sloganem: Jde to i jinak. Rusové narušili turecký vzdušný prostor – a suchoj šel k zemi. Se všemi neblahými následky včetně politických a ekonomických, jak se dozvídáme. Rusové pak narušili vzdušný prostor kontrolovaný Izraelem – a vše se obešlo bez tragického incidentu. Stačilo mít oboustranně fungující systém. O co méně vykřikoval Netanjahu do světa propagandistické řeči, o to smysluplněji konal. Skoro to vypadá tak, že v případě Erdogana tomu bylo obráceně (ale nechci mu křivdit, je to jen dojem vnějšího pozorovatele).