22.1.2022 | Svátek má Slavomír


BLÍZKÝ VÝCHOD: Pohled z druhé strany

30.7.2019

Ve středu 24. července přinesla izraelská tisková agentura Tazpit Press Service na svém webu další důkaz o tom, co se skutečně děje na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy.

Svědectví z první ruky jí poskytl palestinskoarabský novinář „R“, který vystoupil ve videoklipu nazvaném „EXCLUSIVE: Not Only in Summer Camps – How Hamas Exploits Children During the Riots on the Gaza Border“.

Jeho tvář je rozostřena a hlas změněn. Důvody netřeba vysvětlovat. Pokud by byl teroristickými vládci Pásma identifikován, kulka by ho neminula. Tak se u palestinských Arabů trestá „kolaborace“ s Izraelem, byť pan „R“. neudělal nic jiného než to, že řekl, čeho byl svědkem. Tedy pravdu.

Diváci, mezi něž můžete patřit i vy (celé osmiminutové video je na konci tohoto článku), se tak dozvěděli informace, které jsme ovšem neslyšeli poprvé.

„R“ říká, že na vlastní oči viděl skupinu lidí z Hamasu vcházejících do domů chudých obyvatel Gazy. Poskytují jim materiální i finanční pomoc a chtějí po nich, aby se shromáždili na konkrétním místě ve městě a pak jejich děti svážejí autobusy k hranici. To se děje opakovaně. Dětem je většinou méně než dvanáct let.

V relaci hovoří také kapitán Šaked, který slouží na hranici jako velitel roty. Vysvětluje, že pro dospělé je mnohem obtížnější přiblížit se k hraničnímu plotu, protože jsou „první na ráně“ (rozumí se v případě, kdy přicházejí s nepřátelskými úmysly a izraelští vojáci jsou nuceni použít zbraň – LS). Dospělí stojí v bezpečné vzdálenosti, odkud posílají k hranici děti, aby tam střílely z praků, útočily zápalnými zařízeními nebo se snažily přestřihnout dráty bezpečnostního plotu.

Novinář „R“ dodává: „Byl jsem svědkem toho, jak si lídři Hamasu přinesli židle a zaujali pozici kilometr od plotu; tam seděli, vylupovali semínka a sledovali, jak lidé u hranic umírají. (...) Cílem toho vše je zaujmout veřejné mínění, protože v obecné představě děti jsou lépe chráněny – už tím, že jsou to děti (po nich nikdo přece střílet nebude). Přesně toho Hamas zneužívá, aby pak mohl tvrdit, že Izrael vraždí naše děti“.

Jak patrno, celé to opakující se divadlo na hranicích Pásma s Izraelem je dobře připravená a vykalkulovaná provokace, kde nemalou roli hraje zbabělost dospělých palestinských Arabů a jejich cynismus: ve jménu protiizraelské fanatické nenávisti až příliš ochotně obětují své potomky – něco, co je pro rodiče na Západě absolutně nepochopitelné a zcela nepřijatelné.

Jak kdysi řekla izraelská premiéra Meirová (volný citát): „Mír nastane, až budou Arabové víc milovat vlastní děti než nás nenávidět.“ Zatím tomu nic nenasvědčuje.

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.