22.1.2022 | Svátek má Slavomír


BLÍZKÝ VÝCHOD: Hanebnost aneb Kolik za vraždu?

16.7.2019

A aby nedošlo k omylu: neptám se, kolik let ve vězení, ale kolik peněz za odměnu. Že je to absurdní? Jak kde.

Představte si, že na území, o které vede teritoriální spor stát A s autonomií B, terorista C zosnoval vraždu tří mladých mužů, občanů státu A. Policie tohoto státu by vraha vypátrala a soud poslal na doživotí za mříže.

Spravedlivý trest, zdánlivě „není co řešit“. Snad jen, jestli by za tři mladé životy (2x16 let, jednou 19) nebyl spravedlivější trest absolutní. V zemi A se ale neuplatňuje, takže dál nemá smysl tuto variantu rozvíjet.

Co ovšem smysl má je diskuse o tom, jak si ve vztahu k teroristovi C počíná autonomie B, jejímž je obyvatelem.Vyplácí mu totiž měsíční finanční odměnu, čili jakýsi „plat“. Za co? To je právě ta otázka.

Tento příběh jsem si samozřejmě nevymyslel. Stal se. Před pár dny to bylo pět let. V Judeji byli v červnu 2014 uneseni arabskými teroristy dva izraelští teenagaeři (Naftali Frenkel a Gilad Šael, oba 16) a devatenáctiletý Eyal Yifran. O dva týdny později byli nalezeni zavraždění. Pátrání ukázalo, že vraždu má na svědomí trojice teroristů organizace Hamasu, v jejímž čele stál Husam Al Qawasmi. Zbývající dva byli zlikvidování izraelskými bezpečnostními silami při přestřelce během pátrání.

Al Qawasmi byl jako lídr skupiny a organizátor, ačkoli sám nevraždil (Hitler také osobně nezabil žádného Žida), odsouzen ke třem doživotním trestům. A jak se k jeho zvrácenému činu postavila Palestinskoarabská autonomie? Ačkoli ústy a v obecné rovině teror odsuzuje, v praxi si počíná docela jinak: teroristům odpykávajícím si tresty v izraelských věznicích vyplácí měsíc co měsíc peníze. Tedy vlastně „mzdu“.

Kolik? Konkrétní čísla se znovu objevila v těchto dnech, kdy izraelské servery citovaly organizaci Palestinian Media Watch - PMW), která monitoruje média v Autonomii palestinských Arabů a na svém webu uvedla, že Al Qawasmimu byla každoměsíční odměna zdvojnásobena.

Ze 2000 (slovy dvou tisíc) nových izraelských šekelů (NIS) na 4000 (slovy čtyři tisíce) NIS. Pro přepočet na české koruny: aktuální kurs ze dne 11/7 je přibližně 1NIS = 6,40 CZK.

Pro PMW není zvýšení „platu za teror“ nikterak překvapivé. V tabulce uvedené níže je ilustrována praxe: čím déle je terorista či bezpečnostní vězeň za katrem, tím větší odměna.

Zprávu o zvýšení finančního příspěvku pro teroristu Al Qawasmiho přineslo několik izraelských anglickojazyčných serverů. V reakci na tuto informaci ovšem představitelé arabské Autonomie tvrdí, že nejde o zdvojnásobení finanční částky pro odsouzeného Al Qawasmiho, ale o něco jiného: v květnu byly prý vyplaceny peníze i za červen, a to „z technických důvodů“. Jaké důvody k tomu vládu Autonomie vedly, upřesněno ovšem nebylo.

Organizace PMW se nicméně tomuto vysvětlení staví skepticky. Podle jejího výkladu, založeného na monitorování situace, je ale věc mnohem prozaičtější. Al Qawasmi má za sebou pět let v izraelském žaláři a tudíž mu náleží vyšší odměna. Více bude zřejmé, podíváme-li se pozorně na tabulku na konci článku.

Ï kdyby se organizace PMW mýlila a teroristovi Al Qawasmimu odměna zvýšena nebyla, nic to nemění na hanebné praxi vedení Palestinskoarabské autonomie: verbálně teror odsuzuje, v praxi však jeho strůjce z vlastních řad finančně odměňuje – a tím motivuje ostatní protiizraelské fanatiky. Je vcelku lhostejné, zda zmíněný organizátor vraždy tří Izraelců dostává či bude dostávat měsíčně dva nebo čtyři tisíce šekelů; zásadním problémem je jakákoli finanční odměna za vražedné aktivity.

S politickou reprezentací, která vyplácí teroristy vraždící Izraelce, má vláda Izraele uzavřít mír? Po mém soudu: nemožné.

***

Tabulka

Tabulka

Palestinskoarabská logika: čím delší trest odnětí svobody, tím více peněz. Abbásovi a spol. jaksi nedochází, že čím delší trest, tím zrůdnější teroristický čin. Těžko pak může být vedení autonomie důvěryhodné, pakliže na jedné straně slovně odsuzuje teror a na straně druhé teroristy vyplácí. --- V horní polovině tabulky zveřejněné na webu PMW 11. 7. 2019 jsou odměny pro vězněné teroristy dle počtu let v žaláři. V dolní polovině jsou uvedeny „rodinné přídavky“ a zvláštní měsíční bonusy pro rezidenty Jeruzaléma a obyvatele Izraele (rozuměj: izraelské Araby).

Stejskal.estranky.czV obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.