Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BIG BEN: Je francouzská pravice nejhloupější na světě?

diskuse (48)

Nejblbější pravice světa. Takto přesně a doslova (“la plus bête droite du monde“) stav francouzských pravicových stran hodnotí francouzský konzervativní časopis Causeur. I po tom jejich spektakulárním vítězství v eurovolbách a v přípravách na Macronem narychlo vyhlášené volby domácí.

Ta blbost spočívá v tom, že „zatímco levice se sjednocuje i přes propastné neshody, pravice se štěpí i přes zjevné shody“. Výsledkem může ještě pořád být opětné „nevítězství“ pravice, jako už tolikrát předtím.

Připomeňme si, že na pravici francouzského politického spektra dlí vedle Rassemblement National Marine Le Penové a Jordana Bardelly ještě taky tradiční kdysi De Gaulleova a Chiracova středopravá (“liberálně-konzervativní“) strana Republikánská. Ta sice dodnes ráda pod vlivem levicových médií přiděluje RN fašistoidní nálepky, ale ztratila tolik hlasů, že si sama proti levici neškrtne a ráda by si zase zavládla. Proto tentokát poprvé a zdráhavě souhlasí jít s RN do volební koalice. S podmínkou, že RN svůj „extremismus“ zmírní.

Jaká zmírnění bude ochotná provést, zatím můžeme jen hádat. Zda jí to bude něco platné, a zda to koalici s Republikány zpečetí, zdaleka ještě není jisté, zvlášť když přitom Republikáni vyloučili svého předsedu Érica Ciottiho, zřejmě právě za vyjednávání s RN.

Navíc k absolutnímu vítězství by pravice možná ještě potřebovala třetí stranu Reconquête (“znovudobytí“), která je vnímána – alespoň v postoji k imigraci a islamizaci – jako ještě „extrémističtější“ než RN. Ta je ale nepřijatelná pro Republikány, takže vlastně potažmo i pro RN. A té Reconquête už tak vyčítá posun ke kompromisu středopravému.

V eurovolbách získala 5,5 procent s 1,3 miliony hlasů, což jí dalo 5 europoslanců. Stranu zakládal politicky nekorektní novinář Éric Zemmour a předsednictví předal někdejší poslankyni Marianne Maréchalové, neteři Le Penové. Ti dva se teď porafali a vygenerovali chaos, z něhož se dá vyrozumět přibližně to, že Maréchalová (a jí fandící část strany) souhlasí s velkou koalicí, zatímco Zemmour (a jemu fandící část strany) chce, aby Reconquête kandidovala nezávisle.

Proč, je možná těžko pochopitelné u člověka tak vytříbeného intelektu, jakým Zemmour proslul. Snad se to dá vysvětlit tím, že je přece jen lepší novinář, než politik, a věrnější principům, než kompromisům. Taky mu tým Maréchalové hned odpověděl, že nasazením nekoaličních nezávislých pravicových kandidátů „vytváří riziko, že tato nebývalá šance porazit Macrona a levici se promarní“.

Z té mlhy chaotických a emočně vyhraněných informací se zdá možné prozatímně vyčíst přibližně takovouto zápletku:

Maréchalová s RN nejprve dohodla, že Reconquête bude kandidovat nezávisle v některých obvodech, kde měla šanci zvítězit, a pak vytvoří koalici s RN v novém parlamentě. Někdy o něco později jí předseda RN Bardella sdělil, že Zemmourovi nevěří a že RN bude mít lepší šance s Republikány, kteří ale odmítají Reconquête. Maréchalová poté souhlasila, že přivede Reconquête do koalice, zřejmě s nějakými ústupky.

To vše se dělo bez konzultace s členstvem či předsednictvem Reconquête (každopádně bez vědomí Zemmourova). Když to vyšlo najevo, Zemmour Maréchalovou počastoval epitetem „zrádkyně, která odhodila naše zásady 48 hodin poté, co za nás byla s naším úsilím zvolena“. A ze strany ji vyloučil. S ní odešli další tři nově zvolení europoslanci. Do nové strany, kterou Maréchalová oznámila, že zakládá. Zemmourovi a Reconquête v EU zbude jeden poslanec.

Provázela to přestřelka nařčení a obviňování. Za rozkol prý může výlučně Zemmour a jeho milenka a volební manažerka Sarah Knafová. Během volební kampaně do europarlamentu prý o ní oba „šířili ponižování a urážky“ a jejímu týmu „odepřeli potřebné fondy a informační technologii“. Europoslanecké křeslo získala i přesto, a má prý podporu „většiny členů strany“. Zemmour i jeho milenka „si vykopali vlastní hrob.“

A tak strana Reconquête „implodovala“, píší francouzská média. Je-li to tak, dopadá jako už tolik zhroucených pokusů o principiální pravicové strany. Ty naše vlastní by mohly vyprávět. Máme jich plný krchov. Ona ta pravice francouzská není úplně ta nejblbější.

Psnáno pro Deník.to

________________________________________________________

Kurasovy knihy najdete třeba zde: http://www.pi-shop.cz/kuras/

ben

Deník zamilovaného viruse
Uprostřed jedné z virových epidemií se mladý hippie virus zamiluje do mileneckého páru svých nakaženců a odmítá je zabít. Stává se tak pro virusový establishment stíhaným disidentem a bezděkým vůdcem vzpoury, jejímž posláním je zachránit Zemi před hrozící katastrofou působenou lidstvem.

Antonín a František jsou naživu
Rozmarná detektivní novela situovaná do 60. let. Poslední kusy (náhodně objevený balík) z dávno vyprodaného vydání. Kniha oceněna Cenou Jiřího Marka za nejlepší detektivku...

Malá paměť
Malá paměť je memoár, napsaný v trysku za první koronavirové karantény, komponovaný na přeskáčku, komicky vzpomínající na události a osobnosti, které Bejamina Kurase přivedly k psaní jako celoživotnímu řemeslu.

Sex nás všechny přežije
Články na lechtivá témata, původně psané pro Playboy.

Tao sexu
S obvyklým humorem, spikleneckým pomrkáváním na znalce a laskavou shovívavostí k neznalcům, zábavně, srozumitelně a svižně nastiňuje obnovování tradic staročínských taoistických sexuálních technik a taoistické životní filozofie. Proplétá je anekdotami ze staré Číny a z nedávné Hané, kde se určité formy taoistického sexu bezděky pěstovaly za dob hlubokého komunismu.

Soumrak bílého muže
Nové vydání úspěšné analýzy naší doby, rozkrývající informovaně a místy humorně příčiny, ideje a události vedoucí k sebedestrukci moderní západní civilizace, líčící vývoj od jejího vrcholu přes totalitní ničivé politické ideologie 20. století, psychologii sebemrskačství a ztráty pudu sebezáchovy ve 21. století.

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Stanislav Kučera
19. 7. 2024

Jde o ohromující čísla. 16 milionů fandů na místě, čtyři miliardy diváků u televize. Slavnostnímu...

Jindřich Göth
19. 7. 2024

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Jeden člověk přišel o život a čtyři další utrpěli zranění v noci na dnešek při silné explozi v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz