6.6.2020 | Svátek má Norbert


AUSTRÁLIE: Vláda přišla o většinu!

31.10.2017

Trvalo to déle než dva měsíce, ale Nejvyšší soud Austrálie konečně dospěl k rozhodnutí. Šlo v této kauze o osud sedmi členů australského parlamentu, o jejichž občanství a tudíž způsobilosti k tomu zasedat v horní či dolní komoře federálního parlamentu, se už od srpna pochybovalo. Nervozita panovala zejména v řadách vlády, která měla po posledních volbách většinu pouhého jednoho křesla, toho, do něhož usedal Barnaby Joyce, zástupce ministerského předsedy Malcolma Turnbulla. V Joyceově případě vyšlo před časem najevo, že mohl po svém otci zdědit občanství Nového Zélandu. Členové parlamentu nemohou podle zákona být držiteli dvojího občanství. Totéž se v různých obměnách týkalo i jiných šesti členů parlamentu, kteří všichni čekali na to, k jakému rozhodnutí dospěje soud, jehož verdikt měl být minulý týden oznámen.

Nuže, čekání je u konce a pro vládu to dobrá zpráva není. Barnaby Joyce musí opustit své křeslo v dolní sněmovně a pro jeho elektorát se vyhlásí doplňovací volby. Joyce bude znovu kandidovat, což už potvrdil; pro vládu to ovšem znamená období déle než měsíce, kdy nebude mít většinu v dolní sněmovně. Čekají nás tudíž nejisté časy.

Ze sedmi lidí, o jejichž osudu se rozhodovalo, dva byli soudem prohlášeni za způsobilé a mohou znovu zasednout v parlamentu, každý v jedné z obou komor. Dalších pět to štěstí nemá. Dva zelení senátoři Scott Ludlam a Larissa Waters, kteří se svých funkcí vzdali, a to hned, jakmile vyšlo najevo, že byli zároveň kanadskými občany, se do senátu v tomto volebním období už nevrátí. Do Austrálie sice oba přišli s rodiči jako malé děti, na to ale zákon nehledí; kanadského občanství nabytého po místě svého narození se měli vzdát dřív, než kandidovali do senátu. Oba budou nahrazeni dalšími dvěma kandidáty na listině, kterou vydala jejich strana před volbami. Totéž platí o zástupkyni vůdce strany Národovců Fioně Nash a o senátorovi za stranu One Nation Malcolmu Robertsovi. Z obou se dnes stali jen senátoři bývalí.

Dvěma šťastlivcům se koštěti, jímž se na australský parlament vyzbrojil Nejvyšší soud, podařilo uniknout. Nezávislý poslanec Nick Xenophon ale přesto už ohlásil svůj odchod z parlamentu, což značí další doplňovací volby, zato Matt Canavan si své křeslo v senátu udrží, stejně jako místo ve vládním kabinetu. Soud totiž uznal, že dotyčný nemohl vědět, že jeho italská matka, nejspíš v záchvatu nostalgie po rodné zemi, svého tehdy pětadvacetiletého syna na jakémsi formuláři, který tentýž nikdy vlastní rukou nepodepsal, přihlásila jako občana.

Všeobecně se očekávalo, že naši páni soudcové spíše nebudou takto přísní. Barnaby Joyce, o něhož tu především šlo, si byl zřejmě dosti jistý s tím, že mu to dvojí občanství, po otci zděděné, projde. Rezignaci proto nepodal a nadále zasedal v Turnbullově vládním kabinetu, za podpory téhož. To se nyní ukázalo být chybou, která vrhá další pochybnosti na soudnost těžce zkoušeného ministerského předsedy. Zatímco všude po světě, včetně Česka, se zdají mít vrch síly pravice, v Austrálii se jazýček vah přiklání stále více a více směrem ke straně labouristů, kteří zde po pravdě představují spíše levý střed. Ti jistě náležitě využijí této příležitosti, která jim nenadále spadla do klína.

Autorovy stránky:
http://www.vkoreis.com/
http://www.vojen.com/Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.