1.5.2024 | Svátek práce


AFGHÁNISTÁN: Dobré i divné zprávy nutí k zamyšlení

30.10.2010

Dobré zprávy z Afghánistánu, tedy potěšitelný trend posledních týdnů, pokračuje dál. Vojska koalice NATO pokračují v úspěšných operacích v řadě provincií a v okolí Kandaháru pokračuje i ofenzíva na vytlačení Talibanu za pákistánskou hranici a polapení či likvidaci jeho vůdců.

Koaliční jednotky polapily v tomto týdnu například velitele skupiny Talibů, která kladla miny v okrese Nadir Šách Kot spolu s jeho bojovníky. V provincii Takhar se jim zas podařilo leteckým úderem zneškodnit Karího Mahmada Umára, jednoho z vůdců Islamského hnutí Uzbekistánu a experta na minové útoky, který byl v jednom z okresů velitelem Talibů a jeho činnost přesahovala i do sousední provincie Kunduz. Dál se koalici podařilo zatknout v provincii Nimruz několik Talibů a členů Hakkáního klanu během operací, jejichž cílem je polapení vedení klanu, a v provincii Kandahar zas polapili členy skupiny vyrábějící sebevražedné vesty s výbušninami a velitele skupiny útočníků zodpovědných před časem za několik takových útoků přímo ve městě Kandahar.

Nakonec, v okolí města Mardža v provincii Hílmand se jednotkám koalice podařilo zabezpečit plánované znovuotevření místního tržiště po likvidaci místní buňky Talibů, jejichž vůdcové byli před časem polapeni, zřejmě na útěku do Pákistánu v provincii Kandahar. Ve stejné oblasti se minulý týden podařilo v okrese Maiwand po boji zajistit pevnůstku Talibů a jejich hlavní štáb v oblasti, který kontroloval na tři stovky bojovníků. Během bojů byla řada Talibů a jejich velitelů zlikvidována a podobně dopadla i střetnutí v provinciích Baghdis a Farzjáb v uplynulých dvou týdnech, kde dva tzv. ,,stínoví guvernéři‘‘ Talibů byli zabiti a jeden další polapen. Podle nejnovějšího prohlášení mluvčího jednotek ISAF generála Josefa Blotze, hned několik hodnocení situace z provincií se s pokračováním společných operací koalice s afghánskou armádou shoduje v tom, že Talibům se stále méně daří pokračovat v útocích, vázne jejich zásobování a klesá podpora místního obyvatelstva.

Stále častěji si prý Talibové také stěžují, že když už dostanou z Pákistánu nové zbraně a střelivo, jsou často poškozeny či nefungují, což údajně potvrzuje rostoucí zásobovací potíže i zhoršující se komunikaci mezi jejich hlavními vůdci, schovávajícími se v bezpečí Pákistánu, a zbytky jejich skupin, často bez velitelů, které stále úspěšněji ničí koaliční armády. Potvrzují se tak údajně dřívější zprávy, podle kterých koalice zneškodnila v posledních měsících na tři stovky velitelů Talibů a al-Kajdy a jejich nahrazování novými se ukazuje být stále nemožnější.

To vše by bylo velmi potěšitelné – a je už nejvyšší čas, že se operace aliance začínají v takovém nevídaném rozsahu dařit, kdyby nebylo velmi znepokojivé zprávy o podivných vztazích prezidenta Karzaje a jeho šéfa kanceláře a bývalého velvyslance země v Teheránu Umera Daudzaího s Íránem. Nejnověji totiž Karzai přiznal, že dostává z Íránu igelitky plné peněz, neboť Teherán jednou či dvakrát do roka dodává až 700.000 euro v hotovosti na podporu ,,dobrých vzájemných vztahů‘‘. Karzai dodal během tiskové konference, že obě země se těší dobrým sousedským vztahům, že to není nic divného a že to bude pokračovat. První podezření na takovéto podivné transakce, z kterých může být pochopitelně kdokoliv podplácen, se objevily, když během srpnové návštěvy Karzaje v Teheránu prý přinesl íránský velvyslanec k letadlu právě Umeru Daudzaimu takovou igelitku plnou svazků bankovek. Otázkou není jen proč Karzai takovéto ,,transakce‘‘, které prý trvají už dva roky nejen obhajuje, ale proč vůbec trpí Daudzaje ve své blízkosti.

Navíc, Teherán existenci plateb v hotovosti nyní vehementně popírá. Experti hovoří o možnosti, že Teherán si platbami vykupuje benevolentnost Kábulu vůči šíitské menšině na západě země, i přes potvrzené dodávky peněz a zbraní nepřátelům Karzajovy vlády, tedy Talibanu, proti kterému se chystal v době jeho krutovlády v Afghánistánu udeřit. Karzajovo přiznání je tedy velmi podivné a podkopává jeho pozici doma i ve světě, což je smutné.

Téměř ještě podivnější jsou zprávy, že na pozadí jednání NATO s Ruskem v rámci zlepšení vztahů očekává jeho generální tajemník Rasmussen, že Rusko nejen asi otevře pro koalici zásobovací cesty přes střední Asii, ale že i možná dodá do Kábulu bojové vrtulníky pro afghánské letectvo a vycvičí jeho piloty, což po neslavné ruské okupci v osmdesátých letech, kdy zahynul na milion Afghánců, nezní právě nezištně.

Moskva kdysi otevřeně tvrdila, že hodlá rozšířit svou sféru vlivu až k Indickému oceánu, a v době, kdy porážka Talibanu zpečetěná dohodami s jeho místními nižšími vůdci bude příhodným obdobím pro obnovení ruského vlivu, to zní varovně. To také naznačuje nejnovější rozhovor zpravodaje britské BBC s bývalým prezidentem Gorbačovem, který najednou vyzývá Západ k odchodu z Afghánistánu a tvrdí, že se schyluje k jeho porážce. To sice mohlo být ještě donedávna pravdou, ale není tomu tak nyní, a tak se nezbývá než tázat, proč Gorbačov takto promluvil právě nyní. Proč asi?

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6