30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


GLOSA: Na Červeném Hrádku 2

24.9.2021

Situace, jak víme, je závažná. Nestudoval jsem žádné statistiky, čísla jsou přece obecně známá, tak nač nosit dříví do lesa, že…. Ale vemu si z lesa příklad.

Koncentrace CO2 se zvyšuje, čímž roste teplota, hladiny, oceány, moře a velmi pravděpodobně i něčeho dalšího, o čem dnes ještě nemáme ani tušení. Nejpravdivější tvrzení je, že se tak děje v souvislosti s lidskou činností. Na světě je mnoho miliard lidí, kteří dýchají. Já vím, dýchají všichni a některých je i víc než nás. Třeba mravenců je asi na zeměkouli víc než lidí, ale i ty lesní, to jsou ty velký černý, jsou proti lidem malý. Řekl bych, že člověk je průměrně o mnoho řádů větší než mravenec. Skoro bych si myslel, že i když třeba verlyba je řádově větší než člověk, tak za prve je jich míň a za druhé dýchají málo. Verlyba, když se potápí, a to dělá často, se nadechne jen třeba jednou za deset minut. No a vo tom to je.

A teď k tomu znečišťování. Tak si myslím, že nejvíc na světě dýchají lidi. My, jako tedy lidi, když prostě je nás moc a eště navíc děláme ty činnosti, při kterých vydechujeme to CO2, a to musíme, bysme si mohli vzít ten příklad takříkajíc z té zvířecí říše. Přímo od té verlyby. Teda né že bysme se měli potápět, ale měli bysme míň dýchat. Lidstvo se prostě musí poučit z chyb. Porád se mluví o tom školství, ale nikdo na todleto dosud nepoukázal. My bysme měli naše děti, od malička učit dýchat míň nebo aspoň míň vydechovat, možná je i nacvičit líp ten vzduch v sobě spotřebovat. A pro nás dospělý bysme zřizovali ty večerní školy. Na zeměkouli je nás víc než dětí a nikdo nás tydlety potřebný dovednosti nenaučil. Já si myslím, že tohle je výzva pro budoucnost a hodlám v tomhle mém činění pokračovat a požádat některého našeho evropského poslance, aby tuto problematiku pronesl i v Evropském parlamentu.