6.6.2020 | Svátek má Norbert


VESMÍR: Co stvořilo Phobos a Deimos?

15.7.2016

Mars možná ukrývá děsivé tajemství vzniku svých měsíců!

Jaký je původ měsíců Marsu? Phobos a Deimos možná vznikly mnohem zajímavějším způsobem, než jsme si mysleli. Rozlouskli vědci jednu z největších záhad rudé planety?

Země má jeden krásný Měsíc, který nás svým svitem okolo úplňku ruší při spaní a vyrábí nám krásná zatmění Slunce.

Mars má dva mnohem menší měsíce bramboroidního tvaru, které už na první pohled vypadají jako zachycené planetky. Je to jeden ze tří možných scénářů jejich vzniku. Planetka kdysi dávno letěla okolo Rudé planety, ta ji svou gravitací uvěznila na své orbitě a udělala z ní měsíc.

Phobos

Phobos

Tuto teorii ale nabourávají mimo jiné téměř kruhové dráhy obou měsíců. Nová studie vědců z CNRS a Aix-Marseille Université v podstatě vylučuje možnost, že by šlo o zachycené planetky.

Druhý scénář počítá s tím, že Mars a oba měsíce vznikly vedle sebe ze stejného materiálu, ale to není moc pravděpodobné.

Pak je zde třetí možnost. Phobos a Deimos jsou výsledkem obřího impaktu. Stejným způsobem vznikl náš Měsíc. Krátce po vzniku Země přilétl objekt o velikosti Marsu, narazil do Země a z vyvrženého materiálu se zformoval Měsíc.

Impaktní scénář je velmi populární také pro Mars, ale jeho přesný průběh zůstává záhadou. Proč se vytvořily dva menší měsíce?

Pascal Rosenblatt a jeho kolegové z Francie, Belgie a Japonska zveřejnili v Nature zajímavou studii.

Phobos a Deimos - vznik

Možný scénář vzniku marsovských měsíců. Credit: A. Trinh / Royal Observatory of Belgium

Podle jejich simulací mohl do Marsu 100 až 800 milionů let po jeho vzniku narazit objekt o zhruba třetinové velikosti. Okolo tehdejšího Marsu se vytvořil velmi široký disk.

Ve vnější části disku začaly vznikat Phobos a Deimos. Kromě nich se ale ve vnitřní části disku velmi rychle zformoval obří měsíc o hmotnosti 1000x větší než Phobos. Ten nahrnul materiál do vnějších částí disku a napomohl tak dalšímu růstu Phobosu a Deimosu.

Kam se tento obří měsíc poděl? Jeho další osud zpečetily slapové síly Marsu a po 5 milionech let dopadl na povrch.

Tento scénář vysvětluje, proč má Mars dva menší měsíce a ne jeden větší. Phobos a Deimos jsou pak podle vědců mixem marsovského materiálu a materiálu tělesa, které do Marsu narazilo.

Na povrch Marsu by v budoucnu mohl dopadnout také Phobos. Pravděpodobnějším scénářem ale je, že se z něj stane prstenec.

www.exoplanety.czOtestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.