Úterý 12. listopadu 2024, svátek má Benedikt
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Neprůstřelné experimenty

V 70. letech, v začátcích své vědecké činnosti, jsem zkoumal, jak probíhá vazba různých solí na lidské bílkoviny. Velmi nesnadné bylo především uspořádání pokusu. Právě jsme se rozhodovali, jakou další sůl zkusit, když se objevil článek japonských kolegů, kteří už tu uvažovanou testovali. Upustili jsme od myšlenky nejen proto, že už nás někdo předběhl, ale především proto, že při rozpuštění ve vodě měnila předmětná sůl kyselost roztoku, což při takovýchto pokusech nesmí nastat. Přesto Japoncům práce prošla. Při podrobném čtení jsem zjistil, že neuvedli podstatné detaily. Třeba jak roztok připravovali. Dotyčná sůl totiž přijímá dost ochotně vzdušnou vlhkost, takže: používali ji takovou, jaká byla v laboratoři, nebo ji předem sušili? Odpověď článek nenabízel.

Setkal jsem se tedy už tenkrát hned se dvěma prohřešky proti zveřejňování vědeckých výsledků. Prvním byl fakt, že si nikdo nevšiml zásadní chyby se změnou kyselosti, o které už studenti musejí při zkouškách vědět, že je nepřijatelná. Druhým byla skutečnost, že chyběl dostatečně přesný údaj, jak byl pokus proveden, tedy jak autoři připravovali roztok. Kdybych chtěl pokus zopakovat, musel bych zkoušet různé možnosti.

Zcela chybného zvolení zkoumané soli si měli všimnout nejpozději recenzenti periodika. Nestalo se. Je ale pravda, že asi za rok publikovali stejní japonští autoři další práci, která tu předchozí vyvrátila. Nenapsali, že šlo o jejich faux pas, vyjádřili to o dost kulantněji... Nedostatečný popis pokusu je ovšem nemocí, která se s časem spíše prohlubuje. Ani se nemůžeme moc divit – roste tlak, je třeba publikovat, takže se přípravě textu málokdy věnuje patřičná pozornost. Navíc občas opravdu nemají badatelé zájem odkrývat všechny své karty. Ve hře jsou granty na další výzkum. Výsledek? Pokusy se stávají jen obtížně reprodukovatelnými, což by měla jinak být jejich základní vlastnost. Téměř nikdo tedy výsledky neověřuje – není na to čas.

Potížím s reprodukovatelností se naštěstí začínají věnovat američtí výzkumníci. Na Virginské univerzitě například dobrovolně prostudovali stovku publikací z psychologie a zkoušeli popisované experimenty zopakovat. Podařilo se to jen u třiceti šesti prací. Z dalších prověřování zase vyplývá, že v průměru třetinu špičkových prací z experimentální ekonomie nelze v praxi ověřit opakováním pokusu.

Horší ovšem je, když expert na rakovinu a šéf firmy, která vyrábí příslušná léčiva, konstatují, že „po 90 procentech času stráveného výzkumem nebyli schopni zopakovat to, co je popsáno ve vědeckých publikacích“. Jiný odborník uzavírá, že tři čtvrtiny vědeckých prací týkajících se nových léků na rakovinu jsou „neprůstřelné“ – jejich výsledky nelze spolehlivě zopakovat.

Moderní extrémně soutěživá věda má zkrátka nejen úspěchy, ale také temné stránky. Sotva se ovšem lze vrátit do 18. století, kdy si vědci psali o svých výzkumech dopisy, a ještě o sto let později o nich diskutovali při klidných procházkách parkem. Zbývá tedy jediné – doufat ve starosvětskou poctivost. Prosadí se?

Autor je fyzikální chemik

LN, 13.4.2019

Aston Ondřej Neff
12. 11. 2024

Máme tu celý náš dnešní komunismus v kostce.

Ondřej Neff
12. 11. 2024

Jaká byla podzimní událost, která zasáhne naše životy a zanechá trvalý otisk?

Zdeněk Roller
12. 11. 2024

Čekají nás „zajímavé časy“. Ale už jsme někdy žili v jiných?

Jan Bartoň
12. 11. 2024

Česká média prošla výraznou proměnou. Tón informací o Trumpovi se velmi změnil.

Tomáš Vodvářka
12. 11. 2024

Zdá se, že všechny tři možnosti jsou na stole. Případ Michala Redla je svým způsobem klíčový.

Aston Ondřej Neff
11. 11. 2024

Zdeněk Hřib se stal předsedou Pirátů. Za jeho primátorování Praha definitivně zastavila svůj rozvoj.

Aston Ondřej Neff
9. 11. 2024

Vládní koalice utržila další vítězství , když ve sněmovně protlačila úpravy penzijních parametrů.

přečetl Panikář
9. 11. 2024

Po desetiletích mnozí z nás konečně mohou s úlevou vydechnout.

Aston Ondřej Neff
12. 11. 2024

Máme tu celý náš dnešní komunismus v kostce.

Marian Kechlibar
9. 11. 2024

K posunu ve prospěch republikánů došlo prakticky plošně, i ve státech, které jsou tradičně baštami...

ČTK, Lidovky.cz
12. 11. 2024

Ani 35 let od pádu komunistického režimu není podrobně zmapováno, kolik přesně prošlo Komunistickou...

Linda Kholová
12. 11. 2024

Jeho obrazy budí zasněný úsměv, zároveň je v nich ale špetka čehosi znepokojivého, co jitří...

Lidovky.cz, ČTK
12. 11. 2024

V jihočínském městě Ču-chaj 35 lidí zemřelo a 43 je zraněných poté, co v pondělí 62letý řidič...

žof Žofie Nováčková
12. 11. 2024

Česká školní inspekce představila dvě studie o digitální gramotnosti českých žáků. Vyplývá z nich,...

Lidovky.cz, ČTK
12. 11. 2024

Předčasné volby do německého Spolkového sněmu by se měly uskutečnit 23. února. Na termínu se...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz