10.5.2024 | Svátek má Blažena


VĚDA: Není ouřad jako ouřad

20.6.2006

Kauza thalidomid v Evropě a v USA


Tulení ruce
Na začátku 60.let se v Německu začalo v medicínské a vědecké komunitě mluvit o dětech s vrozenými vadami, jaké lékaři dříve nevídali. V říjnu 1960 na pediatrickém kongresu v Kasselu doktor Pfeiffer popsal první dva případy fokomelie u novorozenců, a zjistil, že se svými zkušenostmi není sám. I další porodníci a pediatři zaznamenali ve svých praxích novorozence, kteří měli místo ručiček (a někdy i nožiček) něco jako tulení ploutve. O rok později doktor Wiedemann popsal dalších 13 postižených novorozeňat a situaci označil za epidemii. V témže roce německý lékař Lenz jako první naznačil možnou souvislost s lékem Contergan obsahujícím thalidomid. Tentýž závěr vzápětí publikoval i Australan McBride v časopise Lancet. V krátké době následovaly zprávy o typických vrozených vadách v souvislosti s thalidomidem z Británie, Keni, Japonska, Švédska, Belgie, Švýcarska, Libanonu, Izraele, Peru, Kanady a Brazílie.

Zázračný lék
Thalidomid vyvinula německá firma Chemie Grünenthal s úmyslem použít jej jako lék proti křečím. Během testování se ukázalo, že k původnímu účelu se lék sice nehodí, ale dal by se použít jako sedativum. S velkou slávou byla spuštěna obrovská reklamní kampaň. Volně prodejný thalidomid se objevil na německém trhu v roce 1957 pod názvem Contergan a v dubnu 1958 v Anglii pod názvem Distaval. Oba přípravky byly vřele doporučovány především při těhotenské nevolnosti. O něco málo později již byl thalidomid kombinován s dalšími přípravky, a léčil astma (Asmaval), vysoký tlak (Tensival), migrénu (Valgraine) a řadu dalších neduhů. Vzhledem k určitým šumům mezi lékařskou veřejností začalo být nutné zdůrazňovat, že přípravek je bezpečný.

Rána z čistého nebe?
Ne tak docela. Již v roce 1957 diagnostikoval doktor Voss polyneuritis u tří svých pacientů, a publikoval možnou souvislost s thalidomidem. Americký úřad pro potraviny a léky FDA již počátkem 60.let vyžadoval preklinické testy bezpečnosti v podstatě v téže podobě, jako se dělají dnes, byť ještě nebyly požadovány důkazy o účinnosti. Toxikologické testy u krys a králíků teratogenní efekt thalidomidu plně potvdily a v roce 1961 nakonec po 4 letech ignorování závažných signálů firma stáhla thalidomid z trhu. V té době již bylo známo 1300 pacientů s polyneuropatií, 447 případů fokomelie v Německu a dalších 400 - 500 na Britských ostrovech.

Není ouřad jako ouřad
Pravda, jediná státní instituce, která skutečně zareagovala v reálném čase, byla americká FDA, zatímco v Německu zafungovala spíše média. Svobodná část světa si ale s thalidomidem nakonec poradila a aféra se stala důležitým impulsem ke vzniku institucí, které na bezpečnost léčiv začaly daleko bedlivěji a hlavně systematicky dohlížet. No a na druhém konci železné opony měli v oné době s léky úplně, ale úplně jiné starosti…

Vězeňská nemocnice Vykmanov
Droga pravdy
Securitas Imperii 12
Podvedeni: američtí nezvěstní váleční zajatci
Forensic psychiatry in Russia

Veronika Valdová