3.6.2024 | Svátek má Tamara


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Umiracek za CSSD 20.6.2006 12:52

Thalidomid je po letech opet na scene klinickeho zajmu

http://www.advancesinlifescience.com/news_96.htm

Exod 20.6.2006 12:37

Seriozní zdroje?

No, tedy CS Magazinem bych moc neargumentoval... ;-D

R 20.6.2006 11:55

70 léta

Thalidoimid byl u nás v 70 letech vytěžen ideologicky jako případ zrůdnosti kapitalismu. Bylo zdůrazňováno, že v touze po zisku dali na trh přípravek, který mrzačí novorozence a k tomu byla obvykle v časopise příslušná fotka toho novorozence s ploutvemi.  Ovšem že to je problém 20 let starý a v té době už dávno vyřešený to tam většinou nebylo.

jakovy 20.6.2006 11:35

již před lety jsem četl, že se thalidomid

úspěšně a levně používá při léčení lepry.

Si vyberte.

Jojin 20.6.2006 19:30

Re: již před lety jsem četl, že se thalidomid

Počítám že leprotici se jaksi nehrnou do výroby potomstva a pakliže ano většina těchto látek se z těla vylučuje a tudíž po nějakém čase lze říci že jeho nebezpečnost  z tohoto hlediska klesá.

Fafa 20.6.2006 23:54

Jakovy - pochvala,

thalidomid je standardni soucasti protokolu pro lecbu lepry, tedy ted politicky korektne Hansenovy nemoci.  Taky se pouziva v onkologii, nept u mnohocetneho myelomu a pripadne primarni amyloidosy.

Ta historie s thalidomidem je oblibenym pribehem zastancu FDA. Pravdou ale taky je, ze FDA je historicky velmi pomala pri schvalovani leciv a bezne ceka nekolik let, kdy je lek oficialne uzivan mimo USA a probiha celkem levne "pokus na cizincich". Napriklad metformin byl na trhu mimo Staty cca 15 let nez byl uvolnen pro americky trh. V tomhle se FDA dokonale ridi profesorem Parkinsonem. Hlavne nedelat rozhodnuti! Pripadna umrti a nasledne stazeni  noveho leku predstavuji prusvih pro FDA a obrovskou negativni publicitu. Pokud se ale lek nepusti na trh, tak umrti zpusobena zdrzenim nikdo nikdy nespocita.

Auiam 21.6.2006 9:51

Re: Jakovy - pochvala,

FDA je pokud jde o klinicke zkouseni novych leciv na zavazna onemocneni velmi pruzna. Pokud jde o legislativni podklad, racte se podivat, odkud se berou ICH guidelines a na ne navazujici EU direktivy. 

  

Fafa 21.6.2006 13:34

Auiam

Proto jsem tam psal historicky. Je pravdou, ze v poslednich par letech se situace zlepsila, ale vyzadovalo to dost velky tlak Kongresu.

Antonín Hrbek 20.6.2006 9:33

Autorka bohužel zapomenula dodat,

že "díky jiným starostem" nebyly praparáty s thalidomidem v ČSSR připuštěny jako léky. Ústav pro kontrolu léčiv byl jednou z institucí, která si udržela vysokou úroveň a dostatečnou míru zodpovědnosti. A oblbující reklamy v té době také neměly monopolní postavení ve sdělovacích prostředcích.

grr 20.6.2006 10:13

Re: Autorka bohužel zapomenula dodat,

Mnooo, taky stát neměl  "devizové prostředky" na to, aby se kdejaký podobný preparát na bolení hlavy masově nakoupil a distibuoval. Těhotný ženský si tak vařily heřmánek a meduňku. Chudoba cti netratí a mnohdy je zdraví prospěšnější.

A.S. Pergill 20.6.2006 7:30

Ono to s tím thalidomidem není tak jednoduché:

Nedávno proskočily odbornou literaturou zprávy, že thalidomid v podstatě zabrání tomu, aby matka vypudila z dělohy zárodek, který obsahuje těžké vrozené vady (jako např. tu fokomélii). Takže "thalidomidové děti" pravděpodobně nebyly thalidomidem "zmrzačeny", ale právě jen díky němu se narodily a neskončily jako chuchvalec na vložce při o pár dnů opožděné menstruaci.

Mysch 20.6.2006 9:46

pane docente,

muzete dat odkaz na tu odbornou literaturu, kde ty zpravy proskocily?

moc by mne to zajimalo. dekuju predem.

grr 20.6.2006 10:17

Re: Ono to s tím thalidomidem není tak jednoduché:

No to jsou zřejmě jen zaplacené studie na obranu farmaceutických molochů. Teratogenní účinky jsou krapet jiný efekt než je ten "sedativní".

M. Storek 20.6.2006 3:22

Autorka by mela dodat soucasny stav poznani

Thalidomid a jeho derivaty jsou inhibitory angiogeneze, tj. rustu novych cev v organismu, ktery je kriticky pri vyvoji plodu.

U zdravych dospelych lidi (s nekolika vyjimkami) angiogeneze neprobiha, ale je nutna napr. pro zasobeni nadoru kyslikem. Inhibitory angiogeneze na bazi thalidomidu maji tedy potencial zabrzdit nadorove onemocneni. Kontraindikaci jejich nasazeni je prave tehotenstvi...

Auiam 20.6.2006 9:15

Re: Autorka by mela dodat soucasny stav poznani

;-P Opravdu podstatne. V dobe, kdy za zeleznou oponou postupne vznikal system vedouci k co nejmensimu ohrozeni pacienta, se tady na nejaka prava pacientu absolutne kaslalo a dodnes je napr. problem se dostat ke sve vlastni zdravotnicke dokumentaci.

Umiracek za CSSD 20.6.2006 12:50

dodnes je napr. problem se dostat ke sve vlastni zdravotnicke dokumentaci.

To je vsude na svete. Tzv. "vlastni" dokumentace je take lekarovym zaznamem.

zbynek 20.6.2006 0:56

Arthur Hailey

napsal mj. knizku Strong medicine - čeky vyšla jako Účinný lék; o aféře se tam lze dočíst na pozadí slušného románu, jak je u autora zvykem.

Neznalek 20.6.2006 0:41

Hmm, o tomto tematu i ja vim vic

Nerika se druhy konec ale druha starna Zelezne opony. Ta nakonec byla kolem dokola jako ohrada, takze konec ani zacatek nemela. A i jinak se toto jiste zavazne tema dalo zpravovat mene prvoplanove.Rv

JAB 20.6.2006 8:40

Re: Hmm, o tomto tematu i ja vim vic

Neználek nezapře Čecha v sobě. Hlavně poučit. Teď ještě to poučení.