19.3.2024 | Svátek má Josef


KORONAVIRUS: Přichází nový pohled na ivermectin?

10.6.2021

O léčivu ivermectin u nás vyšla celá řada článků. Mluvilo se o něm v rádiu i televizi, dokonce i v parlamentu.

Není tak třeba se o historii jeho vývoje a jeho možném využití zde rozepisovat. V případě tohoto léku, označovaného za parazitikum a nově i za antivirotikum, však rozhodně nejde o žádný „zázračný lék“ či snad „svatý grál medicíny“, který by nás nadobro zbavil obav z vážných komplikací, mnohdy provázejících chorobu covid-19.

Přesto však i u nás řada lékařů v souvislosti s léčbou nemoci covid-19 mluví o jeho využití. Nejčastěji o jeho nasazení v první, počáteční fázi nemoci, kdy se léčíme doma. Tedy ihned po nákaze obávaným koronavirem, který v průběhu pandemie mutuje a po světě se objevují jeho nejrůznější varianty. I my jsme se tak trochu lekali tzv. britské varianty, která u nás dnes zřejmě již převládá. Nyní se zas hovoří o variantě „indické“, tedy variantě, za kterou stojí průběh pandemie v přelidněné Indii, kde virus mutoval. Ta je od nás daleko, jaksi „na druhém konci světa“, tudíž o to, jak tam pandemie probíhá, se naše sdělovací prostředky prakticky nezajímají.

Po poněkud záhadném útlumu první vlny covid-19 v loňském roce začala drtit Indii další mohutná vlna tohoto onemocnění, jak se o tom každý, kdo o to stál, mohl dočíst v článku, zde publikovaném 14. 05. 2021. V této souvislosti i evropské sdělovací prostředky informovaly o tom, že se některé indické svazové státy, dělící se do okresů, v půli května letošního roku rozhodly plošně nasadit ivermectin. Přičemž podle Reuters třeba stát Goa se rozhodl „distribuovat tablety jakékoli osobě ve věku nad dva roky, s výjimkou pro těhotné a kojící ženy“, jak o tom informoval článek Indian states turn to anti-parasitic drug to fight COVID-19 against WHO advice.

Podle celé řady našich odborníků je takovéto rozhodnutí indických státních orgánů hloupost, neboť ten „kontroverzní“ ivermectin je podle jejich soudu v případě nemoci covid-19 úplně na nic. Inu, máme začátek června a podle nejnovějších zpráv se v Indii, nejlidnatější světové zemi s 1,37 miliardami obyvatel, situace „v poslední době poměrně rychle zlepšuje. Strmě tam klesá sedmidenní klouzavý průměr nově nakažených i zemřelých.“ Tuto situaci dokládá např. Sledování koronaviru v Indii: nejnovější mapa a počet případů z 8. června 2021, kde data pocházejí z Centra pro systémovou vědu a inženýrství na Univerzitě Johnse Hopkinse.

Takovýto vývoj ovšem nikterak nesouvisí s očkováním, protože v Indii mají zoufalý nedostatek vakcín a o nějaké proočkovanosti obyvatelstva tu nelze ještě hovořit. V Indii bylo sice již podáno 233,7 milionů dávek, jenže potřebné dvě dávky vakcíny zatím ve skutečnosti dostalo pouhých 5 % dospělých obyvatel. Tak s čím může pak ten strmý pokles nakažených a pokles úmrtí na covid asi souviset? Že by to byl pokles čistě náhodný?

Nebo že by ten v Indii lidem podávaný ivermectin nakonec nebyl až tak úplně na nic?

Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora