19.3.2024 | Svátek má Josef


GLOSA: Neznámé záludnosti koronaviru

12.8.2020

Následky mohou přetrvávat roky

„Covid-19, který byl dosud považován za nebezpečný hlavně pro plíce a dýchací cesty, je podle všeho mnohem záludnější: napadá také slinivku, srdce, játra, mozek, ledviny a jiné orgány,“ říká dr. Eric Topol, kalifornský kardiolog. Kromě dýchacích potíží může mít pacient problém se srážlivostí krve a vážné záněty, neurologické komplikace od bolestí hlavy přes závratě, ztrátu chuti a čichu až po záchvaty a zmatenost. Zotavování může být pomalé a dlouhé, se značným dopadem na kvalitu života, někdy jde o trvalé poškození orgánů.

„Riziko komplikací u pacientů se srdečním onemocněním je zvýšené i při obyčejné chřipce, ale rozsah a rozmanitost komplikací u tohoto viru jsou překvapivé,“ říká jiný kardiolog, dr. Sadiya Khan. Léčba může být dlouhá a nákladná. Pacienti, kteří byli týdny na jednotkách intenzivní péče nebo na ventilátorech, budou potřebovat dlouhou dobu na rehabilitaci, než se jim vrátí pohyblivost a síly. Na každý den hospitalizace musí počítat až se sedmi dny rehabilitace, a čím je pacient starší, tím je pravděpodobnější, že se mu původní zdraví už nevrátí.

Ale i v lehčích případech, kdy hospitalizace nebyla nutná, mohou potíže přetrvávat po řadu měsíců, zejména trvalá únava a dušnost. I když hlavní příznaky odezní zpravidla do dvou až tří týdnů, zhruba každý desátý pacient se s nimi potýká ještě dlouho po tom, píše dr. Helen Salisbury v British Medical Journal, a to i přesto, že rentgen plic neukazuje žádný nález a nejsou ani žádné známky zánětu. Zhruba polovina pacientů hospitalizovaných s nákazou má neurologické potíže, závratě, sníženou pozornost, neschopnost soustředění, ztrátu chuti a čichu, slabost a svalové bolesti.

Zdá se, že všechny negativní dopady nákazy koronavirem ještě ani zdaleka neznáme, a proto by nebylo dobře ho podceňovat.

Zdroj: FoxBusiness