19.3.2024 | Svátek má Josef


ASTRONOMIE: Venuše v Dolní Horní a tři červnová zatmění

5.6.2020

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červnu 2020

Venuše se během května „po anglicku“ vytratila, ale už na konci června se zase na obloze objeví. Měsíc předvede klasický taneček s Jupiterem, Saturnem a Marsem a také tři zatmění.

Právě teď na začátku června prochází Venuše mezi Zemí a Sluncem. Je dokonce vidět v zorném poli sluneční vesmírné observatoře SOHO:

cerven2020-01

2. 6. 2020 - Venuše v zorném poli koronografu LASCO C3 sluneční observatoře SOHO. (http://sohowww.nascom.nasa.gov)

Na simulaci z programu Stellarium, kde je zobrazené i hvězdné pozadí, je vidět, že se vůči hvězdám pohybuje Slunce doleva a Venuše doprava – zdánlivě se tedy hrnou proti sobě. Opravdu jen zdánlivě, protože pohyb Slunce je vlastně jen projekce obíhání Země okolo Slunce. Venuše je vůči zemi opravdu rychlá. Vidět je to na následujících třech obrázcích ukazujících polohu Slunce a Venuše mezi hvězdami vždy s odstupem jednoho dne.

cerven2020-02

2. 6. 2020 - Dolní konjunkce Venuše se Sluncem. (www.stellarium.org)

cerven2020-03

3. 6. 2020 - Dolní konjunkce Venuše se Sluncem. (www.stellarium.org)

cerven2020-04

4. 6. 2020 - Dolní konjunkce Venuše se Sluncem. (www.stellarium.org)

Dolní Horní

Dne 3. června nastává tzv. dolní konjunkce Venuše se Sluncem. Díky tomu, že Venuše na obrázcích prochází zcela nezpochybnitelně nahoře nad Sluncem, si můžeme vysvětlit, co v tomto případě znamená slovo dolní. Nejde o pozici na obloze vůči Slunci, ale o prostorové uspořádání. Jako „horní konjunkci“ označují astronomové situaci, kdy Venuše při pohledu ze Země prochází za Sluncem, při „dolní konjunkci“ pak Venuše projde mezi Zemí a Sluncem. A může při pohledu ze zemského povrchu projít nad i pod Sluncem – při dolní i horní konjunkci.

cerven2020-05

Horní a dolní konjunkce Venuše se Sluncem. (Jan Veselý)

Simulace ze Stellaria také ukazuje, že Venuše projde okolo Slunce jen těsně. To není obvyklé. Červnové (a také prosincové) dolní konjunkce jsou výjimečné tím, že Venuše tady prochází velmi blízko tzv. uzlu své dráhy. Uzel dráhy je jednoduše řečeno místo, kde dráha Venuše protíná základní rovinu Sluneční soustavy, za kterou jsme nepřekvapivě zvolili rovinu, v níž kolem Slunce obíhá Země (sorry Martians). Pokud se stane, že se Venuše ocitne přesně v uzlu, přechází přes Slunce. To jsme si užili v letech 2004 a 2012, příště v roce 2117 (ale to bude na opačné straně, tedy v prosinci)

cerven2020-06

8. 6. 2004 - přechod Venuše přes Slunce. (Jan Veselý, Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové)

Planety a Měsíc

Na večerní obloze je také počátkem června možné zahlédnout planetu Merkur, a to na severozápadě, ale jen velmi nízko nad obzorem. Planeta mizí v červáncích.

Ostatní planety jsou vidět později v noci. Měsíc, který je 5. června 2020 ve 21:12 SELČ v úplňku, projde právě tu noc okrajem zemského polostínu. Nastane tedy polostínové zatmění Měsíce, v části průběhu dokonce nad naším obzorem, ale očima je tento úkaz prakticky nepozorovatelný.

Po úplňku se Měsíc přiblíží k Jupiteru se Saturnem. Obě planety spolu s Měsícem budou pozorovatelné ve druhé polovině noci.

cerven2020-07

9. 6. 2020 - Měsíc u Jupiteru a Saturnu. (www.stellarium.org)

13. června pak Měsíc doputuje k Marsu a zároveň se ocitne v poslední čtvrti (v 8:23 SELČ).

cerven2020-08

13. 6. 2020 - konjunkce Měsíce v první čtvrti s Marsem. (www.stellarium.org)

Druhé a třetí zatmění

Aby té Venuše letos nebylo málo, schová se 19. června za Měsíc. Ani to není úplně častý úkaz. Často k němu, stejně jako tentokrát, dochází ve dne. Astronomové amatéři však dnes běžně umí namířit dalekohled na Venuši i ve dne, počítačem řízené dalekohledy to dokážou vlastně samy. A protože Měsíc bude krátce před novem a Venuše mezi Zemí a Sluncem, bude srpek zakrývat srpek. Ten měsíční možná ani neuvidíme, ale zákryt Venuše by mohl být vidět a určitě jej půjde vyfotografovat. Můžu jen doporučit, je to nádherný úkaz. Jen pozor na Slunce, je opravdu blízko. Stellarium to vidí takto:

cerven2020-09

19. 6. 2020 - Venuše krátce před zákrytem Měsícem. (www.stellarium.org)

Astronomické léto letos začíná 20. června ve 23:44 SELČ a hned první letní den 21. 6. 2020 v 8:41 SELČ bude Měsíc v novu, a ještě ke všemu způsobí prstencové zatmění Slunce. Od nás jej neuvidíme ani jako částečné, ale z jihovýchodní Evropy a především z Asie pozorovatelné bude. Mapa Freda Espenaka ukazuje území, z nějž je vidět zatmění Slunce alespoň jako částečné. Jako prstencové pak bude pozorovatelné jen z úzkého pruhu označovaného jako pás anularity. Ten se táhne od severozápadu Afriky přes jih Arabského poloostrova a jižní část asijského kontinentu až po ostrov Tchaj-wan. Protože zákryt Venuše Měsícem patří do stejné kategorie úkazů, je prstencové zatmění Slunce už třetím zatměním v letošním červnu.

cerven2020-10

21. 6. 2020 - mapa viditelnosti zatmění Slunce. (Fred Espenak - www.mreclipse.com)

Měsíc pak svou červnovou pouť oblohou zakončí opět na večerní obloze. Do první čtvrti doroste 28. června 2020 v 10:15 SELČ. A Venuše už bude koncem června Jitřenkou – před čtvrtou hodinou ranní ji přivítáme nad severovýchodním obzorem.

cerven2020-11

30. 6. 2020 - Venuše jako Jitřenka opět u Plejád. (www.stellarium.org)

Mimochodem, vidíme ji ve společnosti hvězdokupy Plejády, stejně jako na začátku letošního jara. S Venuší u Plejád jsme roušky nasazovali a s Venuší u Plejád je zase odkládáme. Hvězdokupa Plejády patří do zimního souhvězdí Býka ... sotva začalo léto, už je vidět, že se blíží zima. Přírodní cykly se střídají s neměnnou pravidelností. Ani koronavirus je nerozhází.

***************************************

Převzato z blogu se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy