23.9.2023 | Svátek má Berta


ZDRAVÍ: Tak co bude s těma lékama pane ministře

12.9.2023

Začátkem léta jsem s manželkou povečeřel v příjemné výletní restauraci na kraji Brna. Po jídle jsme šli na krátkou procházku do přilehlého lesoparku a najednou se před námi zjevil postarší, zvolna se pohybující běžec. Oba jsme si ho už zdálky pozorně prohlíželi, protože taky běháme a často se bavíme tím, že komentujeme běžecký styl a snažíme se odhadovat, jak se ten člověk zrovna cítí a kým je. Tentokrát jsme se k žádné takové analýze nedostali, protože jakmile se běžec přiblížil…To je přece ministr zdravotnictví!, říkám své ženě. Protože umím být občas velmi drzý, chvíli jsem přemýšlel, jestli na něj nemám provokativně zahulákat: Co bude s těma lékama pane ministře??!!

Už tehdy je totiž sliboval. A vlastně i dlouho předtím. A teď znovu.

Musím říct, že je mi ho líto. Slibuje něco, co nemůže zařídit. Přemýšlím, proč to říká, proč stále dokola opakuje nějaké sliby ohledně plných lékáren, když přece musí vědět, že tohle zboží vůbec nemá pod kontrolou?

Je to těžké. Pan ministr je demokraticky zvolený politik a v demokracii to prostě chodí tak, že se lidem potřebujete zavděčit, jinak vás příště nezvolí. To je ten důvod, proč politici někdy říkají věci, kterým sami nevěří.

Pan ministr je lékař. Musí vědět, že tím nejpodstatnějším faktorem v oblasti zdraví nejsou narvané lékárny, ale náš životní styl. Jednoduché jídlo, dostatek pohybu, dobrá nálada. Ostatně soudím, že právě z těchto důvodů on sám běhá. Jenomže! Tohle přece nemůže říct lidem, kteří každý měsíc odvádějí vysokou zdravotní daň a domnívají se tedy, že na léky s malým poplatkem a na lékaře úplně zdarma mají svaté právo!

Nevím o nikom, kdo by lidem dokázal vysvětlit že tahle domněnka je nesmysl a že je velmi nezdravé si tohle myslet.

Být zdravý je v životě ze všeho nejdůležitější. Na tom se asi všichni shodneme, takže by se dalo říct, že to máme v hlavě dobře srovnané. Jenomže když onemocníme, obvykle propadneme panice a pasivitě. Utíkáme k doktorovi, sedneme si do čekárny a doufáme, že nás doktoři zázračně uzdraví. Jenomže žádný doktor není Ježíš Kristus. Ten lidi léčil tak, že jim řekl: Vstaň a choď! Zní to strašně ezotericky, ale nejlepší doktoři, takoví, co mají opravdu výsledky, neříkají v podstatě nic jiného. Pokud chcete být zdraví, rozlučte se s představou zázračných pilulek a sofistikovaných operací. Vstaňte a běžte pro sebe něco dělat.

Takže závěrem: vážně chceme, aby se ministr zdravotnictví nestaral o nic jiného než o dostatek léků v lékárnách? Politici jsou přece od toho, aby nastavovali pravidla hry a do hry samotné mluvili co nejméně. Tu hru o zdraví musíme hrát každý sám. Musíme se o sebe naučit lépe starat. Rozumně jíst, dobře se hýbat, myslet pozitivně a neustále posilovat svoji imunitu. Pak budeme s nemocemi bojovat mnohem úspěšněji, ať už s léky nebo bez nich.