23.9.2023 | Svátek má Berta


ZDRAVÍ: Doktor po drátě a za prachy

7.9.2023

Doktorů je málo a dostat se k nim je fuška. Nová doba nabízí další možnosti, které však musejí být materiálně vyfutrované, jak kdysi pravil pan Werich.

Každý, kdo v poslednch cca 5 letech potřeboval sehnat specialistu, ví svoje. Desítky telefonátů do ordinací se stereotypní a očekávanou odpovědí, pak známým, jestli někoho neznají, kdo zná kohosi, který se kamarádí s kýmsi. A je celkem jedno, jestli jde o nějakou nelepšící se vyrážku nebo bolavé koleno. Doktoři nejsou, či lépe řečeno jsou, ale neberou.

Moderní doba je rychlá a vyžaduje tím pádem rychlé úsudky a rovněž odsudky. Jsou leniví, přežraní, kašlou na lidi a hrabou pod sebe. Takže ukážeme prstem a máme jasno. Nikoli systém, nikoli politici, kteří na problém po desetiletí kašlou zvysoka. Víte, kolik bylo od roku 1989 ministrů tohoto resortu? Celkem 24 (pan Adam Vojtěch dokonce 2x). Podělte si roky od revoluce a dostanete číslo doby přežití ministra na tomto postu. Představa nějaké koncepční práce s dosahem aspoň 10-15 let je za těchto okolností nemožná.

Kde je něčeho nedostatek, kapitalismus si ví rady. Stačí zachřestit měšcem a služba se nabídne rychle a bez problémů. Což je ovšem v přímém rozporu s deklarovaným faktem, že u nás je zdravotnictví „zadarmo“. No, ono zadarmo není, protože platíme všichni zdravotní daň s příjemnějším názvem zdravotní pojištění. Platit za danou službu de facto dvakrát je nemravné, přesto, jak se se zdá, začíná jít o běžný kolorit.

Některé ordinace nabízejí „přednostní přijetí a ošetření“, samozřejmě za patřičný obolus. Na internetu již několik let funguje server „navstevalekare“, kde - opět po složení patřičné částky ( v řádech stokorun), dostanete rady, jak se svým neduhem naložit.

K uvedeným skutečnostem si dovolím uvést několik faktů, které možná cosi ozřejmí a nejspíše i laskavé čtenáře naštvou.

1. Existuje termín „ordinační doba“. Tedy čas, který lékař věnuje svým nemocným. Ten má svůj rozsah, vyžadovaný zdravotní pojišťovnou tak, aby byla lékaři proplacena veškerá jeho péče. Do této doby se „vleze“ určitý počet pacientů, daný odborností a náročností vyšetření. Každý nejspíše pochopí, že tato doba nafouknout nejde a každý pacient vyžaduje 100% nasazení lékaře, který s ním hovoří. Velmi citlivě vnímá to, že s ním není vše probráno a zhodnoceno. Systém „trafika“ by se mu pranic nelíbil.

2: Existuje další termín „pracovní doba“. Čas, který lékař věnuje nezbytné administraci, korespondenci s pojišťovnou, úřady atd. Že je toho dnes hodně, asi netřeba příliš vysvětlovat. Z vlastní zkušenosti vím, že tato doba posledních cca 5 let opravdu vzrostla. A to i přes existenci datových schránek a psaní recepisů přes internet.

3: I lékař má právo na relaxaci a odpočinek po práci jako každý, kdo je výdělečně činný. V ní třeba studuje odborné časopisy, knihy, případně si jde do lesa zaběhat či zahrát tenis.

4: Pokud chce kdokoli z nás po komkoli práci navíc, v jeho volnu, nejspíše chápe, že to nebude tak zcela zadarmo, spíše naopak. Tomu, kdo nám přijde odpoledne po šichtě cosi domů spravit, dáme co si řekne a spíše přidáme. U lékaře de facto stejný proces hodnotíme jako výsostně nemravný? Ať si každý sám sobě odpoví, jestli by zůstal v práci přesčas, šidil rodinu i sebe čistě z altrusimu. Pokud ano, hluboce se před ním skláním.

5: Server „navstevalekare“ je dílem kolegy lékaře s osobně zažitým charismatem. Jeho představa komunikace lékaře a nemocného přes internet není originální, existuje i v jiných zemích. Zajistit vyšetření magnetickou resonancí či ultrazvukové vyšetření břicha u neakutních věcí je asi v pořádku (to, že žadatel přeskočí v pořadí ty, kteří na vyšetření čekají mnohem déle, ponechávám bez komentáře, i když si myslím své).

6. U akutních problémů či hůře u těch, co akutně nevypadají, ale mohou být velmi závažné, je situace odlišná a nebezpečná. Každý trochu zkušený lékař ví o existenci tzv. „červených praporků“, tedy nějakých slov, gest atd., které signalizují závažný stav. Toto se nedá naučit ve škole, to musí lékař získat letitou praxí. Představa, že by to vyřešil nějaký vzdálený kolega na telefonu či v emailu je prostě nesmysl. Server sám uvádí, že za své rady nenese právní odpovědnost.

7: V seznamu serveru „navstevalekare“, je řada jmen kolegů, kteří již dávno neordinují a to z důvodu odchodu do penze a dokonce i z tohoto světa. Těch pár, co jsou v systému aktivní, tedy spolupracují a poskytují služby, jsou de facto na stejné úrovni jako ti výše zmínění s tím rozdílem, že část jejích peněz navíc shrábne majitel firmy Navstevalekare.

Jistě se nabízí otázka, jaké je řešení: V tuto chvíli žádné. Neúprosný faktor času a počtu kolegů, kteří odcházejí do penze, aniž by byli stejným počtem nových a mladých nahrazeni, nezměníme. Pouze a jen promyšlená strategie zaměřená na delší čas, tedy vzdělávání a nástup většího počtu mladých kolegů, časem omezí či vymýtí popsané jevy. Do té doby budeme muset buď trpělivě čekat a doufat, že se vyšetření dožijeme, případně platit cash či se spolehnout na rabbiho Googla, který sice ví všechno, ale ne každému to řekne.