20.3.2023 | Svátek má Světlana


Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 249

5.11.2013

Mottem k dnešnímu vyprávění by mohl být vtip, který před léty namaloval pan Renčín: Dlabáček s kamarádem vedou na provaze krávu a Dlabáček povídá: "Tak jsme tady, pane ouřad, a vzali jsme si s sebou tlumočníka!" Měl jsem tu čest se setkat s ouředníkem pražského magistrátu. Ale od začátku:

Mám rád americká auta a pár jich mám. Jejich přihlašování k provozu na silnicích České republiky je martýrium. Mám ameriky od roku 1992, a tak bych měl být zvyklý. Nejsem! Nechápu, proč ti Američané nepřizpůsobí své předpisy malinké zemi uprostřed Evropy, která má stejný počet obyvatel jako New York! To jsou američtí zákonodárci tak hloupí, že se nedokáží přizpůsobit diktátu Auto Škoda? Ne, no tak se holt musíme přizpůsobit my. Máme na to dost ouředníků sedících v kancelářích a vymýšlejících kraviny, aby odůvodnili svou existenci.

Auto, které jsem měl na technické kontrole, je Ford Thunderbird z roku 2002. Je to replika starého Forda na podvozku Jaguára. Nebylo to obchodně úspěšné auto, a tak výroba po třech létech skončila. O to je to vzácnější kus. Předchozí majitel si nechal auto postavit u Forda podle svého přání a o to je to větší unikát. Když auto přišlo sem, nechal si udělat všechny výjimky, které auto odlišuje od evropských norem, jako poutací pásy, okna atd. Blinkry mu udělali rovnou u Forda. Všechno bylo dle předpisu. Pouze někdo vymyslel, že auta provozována u nás, potažmo prý i v Evropě, musí mít vyraženo identifikační číslo nejen za předním oknem, ale i na karoserii. Protože Američané nic takového nepotřebují, musí se to udělat zde. Až potud se to dá i pochopit. Ale pozor! Jedná se pouze o auta vyrobená po roce 2001! Před tím je to prý jedno. Nechápu, proč jsem všechny své předchozí ameriky, které jsou podstatně starší, musel nechat také sprznit nově vyraženým VIN! Dobrá, i to by se dalo třeba pochopit, že někdy něco platí, pak zase ne a naopak. Co by ti ouředníci dělali, že?

Máte dojem, že si někam dojedete a dáte jim doklady od vozidla a oni vám tam to číslo vyrazí? A zanesou tuto změnu do techničáku? Chyba lávky! To by pak ty davy ouředníků na magistrátě byly na nic! Takže: vy si podáte žádost o žádost, aby vám magistrátní ouředník povolil nechat si vyrazit VIN na karoserii auta. A tento ouředník je nesmírně důležitý panáček a má dojem, že je pánem tvorstva, a tak vám začne kázat: "Jak to, že tady máte schválené všechny výjimky a nemáte vyražený VIN?" "Pane, možná vám uteklo, že nejsem prvním majitelem tohoto auta a předchozí majitel, když si nechal toto auto postavit a dovézt, to přihlásil tak, jak to vidíte, a netuším, proč to tak není." "Ale jak je to možné? Kdo vám tam dal ta razítka?" "No já jsem si je tam určitě nedal, budete se muset zeptat u těch, kteří mají tato razítka v kompetenci, já o tom nic nevím, já od vás jenom chci, abyste mi napsal, že povolujete, aby mně do karoserie mého auta vyrazili VIN náhradní technologií, nic víc, nic míň. Já jsem si ten blbej předpis nevymyslel." "No to bude trvat strašně dlouho, než to schválíme, to musíme všechno dohledat a zkontrolovat a to bude velmi obtížné!" Patrně čekal na "urychlovací obálku", ale ty já zásadně nedávám.

Když jsem šel na magistrát, vzpomněl jsem si na ten Renčínův vtip, a když jsem se dozvěděl, že mám jít do druhého patra do dveří 242, bylo mi jasné, že toho tlumočníka budu potřebovat. A nemýlil jsem se. Ten pán vyváděl stejně, když jsem potřeboval vyrazit VIN na Camaro (88!) a na Bonneville (2002). Stále stejný ouředník a stále stejně důležitý. Dost dobře nechápu, proč tam takový člověk sedí, budu se muset zeptat svého poslance, zda je tato pozice pro město Praha tak důležitá, že se nedá zrušit. A to se ještě musí sejít komis, aby to schválila! Neuvěřitelné! Primátor MUDr. Svoboda při svém nástupu na magistrát prohlásil, že bude muset snížit počet pracovníků a zjednodušit agendu. Bohužel to nestihl, mohl začít v druhém patře Škodova paláce!

P.S. V pondělí ráno jsem měl telefonát, že je vše vyřízeno a má žádost byla schválena! Přes víkend!

*******

Vážení, dle omílání koled v super-hyper usuzuji, že budou Vánoce, a tak jsem se rozhodl uspořádat opět autorské čtení. Bude 28.11. v 17:30 v café Therapy, Školská 30, Praha 1. Budu velmi rád, když předvánoční shon vyměníte za chvilku strávenou se mnou!