6.10.2022 | Svátek má Hanuš


SPORT: Pocta Martině Navrátilové

13.5.2006

Martina NavrátilováPatřím ke generaci, která ne vlastní vinou Navrátilovou prakticky neměla možnost na vlastní oči vidět. Proto jsem zašel na pražskou Štvanici, která opět jednou ožila značným diváckým zájmem.

Zápas Navrátilová, Strýcová - Mattek, Harkleroad začal oproti prvnímu kolu netradičně. Jednak na čas, jednak soupeřky vyhrály los, ale vybraly si příjem servisu. To byla poněkud překvapivá taktika, nicméně se jim osvědčila. Servírovat začala Navrátilová a již o první fiftýn přišla. Jakoby předznamenal celý zápas. Ztraceno bylo záhy podání a stav zanedlouho 3:1 pro Američanky. Pak se sice podařilo stáhnout, ale v závěru sady Američanky opět odskočily až na dostačujících 6:4. Zejména Matteková hrála v první sadě téměř bezchybně. Při prvním servisu své partnerky vždy pérovala na středové čáře skrčená jak kočka a bylo obtížné uhodnout, kam po odehrání vyskočí. Teprve na druhé podání se přesouvala na klasický prostředek diagonálního předního pole.

Američanky také téměř zásadně hrály na Strýcovou, takže Navrátilová se k tenisáku dostávala jen málo. Buď měly z Navrátilové větší respekt, nebo ve Strýcové viděli slabší psychický bod dvojice pro rozvrat. Svou roli hrálo i štěstí, neboť pět, šest jejich prohozů a lobů skončilo pro naše překvapivě těsně uvnitř hřiště.

Druhá sada začla servisem Strýcové a zdálo se, že se štěstena kloní na stranu česko-českoamerického páru, který vedl 2:0 a s podáním Navrátilové byl na dobré cestě ke 3:0. Jenže pak se zlepšila i Harkleroadová a skóre se obracelo. Diváci se snažili modulovaným potleskem naše do hry vrátit, ale nedařilo se. Američanky nebyly neporazitelné, ale Barbora Strýcová by muselo více vracet, tíži hry Američanky až do konce přenášely důsledně na ni.

Prohra Navrátilovou evidentně silně mrzela, raději vítězí. Je jasné, že Navrátilová třeba v singlech již nemá šanci. Potřebná rychlost a výbušnost je pryč a servis je na dnešní poměry sice spolehlivý, ale jen průměrně rychlý (130 km/h vs. třeba Ribáriková se 170 km/h). Zůstává velká úderová solidnost, tenisová intuice, umístěnost míčů, bojovnost a vytrvalost. Pro dobrý výsledek ve čtyhře by potřebovala skutečně vynikající partnerku. Takové se však spíše soustřeďují jen na dvouhry.

Publikum přesto zejména Navrátilovou odměnilo aplausem ve stoje. Byla to především odložená pocta našich tenisových fanoušků. Nicméně bekhendový volej Martiny s raketou svisle nad hlavou, hraný ve výskoku a navíc přesně umístěný, z prvého úterního zápasu, patřil k tomu, proč lidé na tenis rádi chodí.

---

Více informací o turnaji naleznete na ECM Prague Open, k vidění je velmi slušný tenis při symbolickém vstupném (90 Kč, děti do 12 let zdarma).