4.12.2020 | Svátek má Barbora


SPOLEČNOST: ČSBS by neměl dostat státní peníze

19.11.2018

Jeho hlavní náplní je péče o válečné veterány a odkaz protinacistického odboje, ale tyto úkoly neplní. Řeč je o tzv. Českém svazu bojovníků za svobodu, který se věnuje především politickým aktivitám a adorování současného Ruska. Vrcholem nevkusu bylo vyznamenání komunistické mlátičky poslance Zdeňka Ondráčka, který nikdy nelitoval toho, že v roce 1989 jako rudý policajt bil na protirežimních demonstracích nevinné lidi. Ten dostal medaili Za vlast a svobodu přímo od předsedy svazu Jaroslav Vodičky, který byl registrován jako agent Veřejné bezpečnosti. Takže by se dalo napsat, vrána k vráně sedá. Reakce na sebe nedaly dlouho čekat, vyznamenání od ČSBS vrátili mimo jiných plzeňský hejtman Josef Bernard a starosta Prahy 14 Radek Vondra. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka ze svazu rovnou vystoupil.

To ovšem nebyl jediný, kdo tak učinil. Už dříve opustily tuto instituci stovky lidí, kterým kromě politizace vadilo její neprůhledné hospodaření. Více než tři sta z nich vstoupilo do nově vzniklého Spolku pro zachování odkazu českého odboje. Pravdou je, že ČSBS byl v minulém roce ve ztrátě přes 6 milionů korun.

Proto i já podporuji návrh poslance za ODS a bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka, aby byla ČSBS odebrána státní dotace ve výši 6,3 milionů korun a přidělena organizacím, které se skutečně věnuji památce těch, již bojovali proti jedné z nejhorších diktatur minulého století - nacismu.

Máme spoustu hrdinů protinacistického odboje, jejichž osud nebyl pořádně zadokumentován, například Jana Smudka, který se v téměř beznadějné situaci prostřílel z gestapáckého obklíčení v Domažlicích a za dramatických okolností se dostal až do Velké Británie, kde vstoupil do čs. válečného letectva, v němž působil jako navigátor. Za to byl také právem vyznamenán tehdejším vysokým státním vyznamenáním, československým válečným křížem. Je smutné, že tento statečný člověk na rozdíl od pseudohrdinů typu komunisty Julia Fučíka není veřejnosti tolik známý.

Dovedu si proto představit, že peníze ze státní pokladny by měly sloužit k propagaci takových statečných lidí a nikoliv na podporu zpolitizované instituce

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.