SPOLEČNOST: Což zrušit slovo korupce
Vzpomněl jsem si na tuto příhodu, když jsem si pročítal informace o protestech pražských občanů proti vzniklé koalici na pražském magistrátu. Chápu rozčarování těch, kteří volili strany pravice. Neznám pražské poměry natolik, abych mohl předvídat, co nová koalice přinese nového do starého korupčního prostředí. Obavy jsou zřejmě na místě, již podle titulku na první straně pátečních Lidových novin. „Byznys jménem Praha. Ve městě půjde o miliardy“.
Nechápu, proč by mělo jít o korupci ausgerechnet zrovna jenom v Praze. Všichni víme, že je všudypřítomná, nakažlivá a nezačíná a nekončí nějakými volbami. Nedávno zveřejnila Česká pojišťovna zprávu, že jen za prvních devět měsíců tohoto roku odhalila 547 prokázaných pojišťovacího podvodů za 253 milionů korun. Znalec si zajisté dovede spočítat, kolik milionů stály pojišťovnu ty podvody neodhalené. Aktéry těchto podvodů byli pravděpodobně docela obyčejní, nijak zvlášť postavení občané. Určitě nebyli mezi nimi poslanci, neboť ti již rozjeli získávání mnohatisícových příplatků ve velkém. Podle nedávné agenturní zprávy již má funkční příplatky 111 z nich. A to prý není rozdělování konec, abych citoval přesně.
Když se před lety podařilo uhrát do autu uplácení ve fotbale (kapříci), zdá se, že v tomto případě melou boží mlýny dobře, neboť podle novinových zpráv se jeví, že se mezi Bohemians a Olomoucí skutečně uplácelo a již padla první obvinění. Takže i sport je zasažen.
V pražské Botanické zahradě v Tróji musela být o 14 dní dříve uzavřena výstava vzácných jehličnanů. Z venkovní expozice padesáti vzácných miniaturních jehličnanů, tak zvaných čarověníků, jich bylo osm ukradeno. Zloději věděli, proč tak činí. Půlmetrové zákrsky jsou raritou, která je těžko vyčíslitelná penězi. Náměstek Kopřiva z ministerstva obrany mlčí a zřejmě z toho nic nebude. Příslušné orgány asi nenapadlo ho předvolat a slíbit mu beztrestnost, když všechno, co ví, vyklopí.
A tak se vesele korumpuje v celé zemi a všichni slibují, že se to již nebude dělat. Ale lze léčit tělo pacientovo, když je zasaženo na tolika místech?
Napadlo mě takové zvláštní řešení. Nebudou s ním souhlasit politici (z důvodů zcela pochopitelných, protože mají také na starosti obraz této země navenek) a jazykoví puristé. My ostatní bychom mohli.
Slovo korupce je z latinského corrumpere, což podle slovníků znamená kazit, oslabit, znetvořit a podplatit. V konečném důsledku pak korupce vede ke kleptokracii, což je v doslovném překladu prý vláda zlodějů a loupežníků. V lidovém slovníku bychom tedy velice vágně mohli slovo korupce nahradit slovem zlodějna. A teď si představte, jak by to vypadalo, kdyby bylo nařízeno místo slova korupce používat slovo zlodějna. V naší zemi se vytvořilo zlodějské prostředí. Zdá se, že na tomto ministerstvu již řadu let kvete zlodějna. Podezření ze zlodějny museli čelit představitelé města XY. Proti zlodějskému prostředí se těžko bojuje. Česká republika je podle posledního žebříčku Transparency international ve zlodějnách na jednom z předních míst za rok 2009. Podezření ze zlodějny šetří ve firmě XY Policie. Sami byste si mohli jistě najít mnoho takto krásně na boží světlo vylouplých případů.
Že by to bylo odpudivější? Otázkou je, zda bychom po uzákonění zákazu používat slovo zlodějna namísto korupce, méně kradli.
Nejspíše by takový zákon nebyl přijat. Zabránila by tomu promyšlená zlodějna.