18.9.2019 | Svátek má Kryštof


SPOLEČNOST: Chodník

27.3.2006

Vloni na podzim položili do chodníku před naším domem kabel. Ani to dlouho netrvalo. Vykopali, položili, zasypali, dokonce stačili i zaasfaltovat během několika dní.

Z jara si však zához začal sedat. Nejdřív téměř neznatelně, po dvou větších deštích si však na několika místech sedl o dobrých sedm centimetrů. Párkrát jsme tam sice klopýtli, ale když se dceři podařilo v rýze ulomit kolečko u kočárku, dostal jsem příkaz – dělej s tím něco!

Protože máme Technické služby přímo v ulici, začal jsem tam. Celkem vstřícně ni sdělili že jsem na správném místě, údržba a opravy chodníků jim skutečně přísluší, ale náš chodník v letošním plánu oprav nemají a na opravu mimo plán potřebují objednávku z města.

Paní na podatelně městského úřadu mě poslala na odbor správy majetku. Tam mi, rovněž ochotně, vysvětlili, že chodník je v záruce a že požadavek na opravu uplatní jako reklamaci u dodavatele. Zrovna v pátek je porada vedení, tam se to projedná.

V pondělí jsem se dozvěděl že se porada nekonala, tajemník se starostou museli náhle odjet. Náhradní porada bude tento pátek. Byla, ale jak mi řekl vedoucí odboru, měli nabitý program, takže na chodník nedošlo. Ale prý nevadí, další porada bude za čtrnáct dní.

Náhodou se mi povedlo, ještě před poradou, potkat ve městě starostu. Sice někam pospíchal, ale dvě minutky mi věnoval. Ano, postará se o to, osobně s dodavatelem promluví.

Když jsem měl začátkem podzimu cestu kolem Technických služeb, poptal jsem se, co je nového. Ne, žádný pokyn z města nedostali, o nějakých jednáních také nevěděli, ale dovolili mi, abych si odvezl dvě kolečka šotoliny.

Za krátký čas se začala ujímat vlády zima. Znáte to! Napadne sníh, zase roztaje, trochu přimrzne a napadne nový. Při jeho úklidu jsem si nevšiml, že v prohlubní v místě výkopu zamrzla menší louže. To byla příležitost pro zákon schválnosti. Nezaváhal a během dvou hodin měl svou oběť. A jako naschvál, provozáře Technických služeb. Než ho převezli s naraženým loktem a nalomeným zápěstím k doktorovi, stačil zavolat městskou policii. Byli tam za pár minut, za necelou hodinu se mnou sepsali na strážnici protokol.

Asi za čtrnáct dnů mi přišla obálka s modrým pruhem: Dostavte se na jednání přestupkové komise, na které bude projednán Váš přestupek proti paragrafu … obecní vyhlášky č. …., kterého jste se dopustil tím, že jste zanedbal údržbu chodníku před svou nemovitostí v zimním období! Podepsán starosta.

Dopadl jsem celkem dobře. Zřejmě i proto, že zraněného provozáře se ujala pojišťovna. Komise to vyřešila domluvou s poučením, že jako vlastník nemovitosti mám také určité povinnosti, které se nevyplatí zanedbávat. Jejich příští porušení však bude hodnoceno podstatně přísněji. Proti rozhodnutí se sice můžu odvolat, ale proč tahat čerta za ocas.

PS.- Dozvěděl jsem se, že na jaře bude stejná firma do našeho chodníku pokládat další kabel a spolu s tím vyřídí i reklamaci z pokládky minulé. Tak je to správné! Za nápravou nedostatků se musí jít důsledně!
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.