6.5.2024 | Svátek má Radoslav


SPOLEČNOST: Boj!

24.2.2022

Z ranějšího mládí vzpomínám na proslulou scénu z jednoho filmu o Vinnetouovi, v níž indiánští náčelníci jeden po druhém zabodávají oštěpy do země a každý z náčelníků vykřikne „BOJ!“.

Postupně jsem zaznamenával další boje. Boj proti mandelince bramborové jsem s ohledem na přílišné mládí z podstatné části promeškal. Boj proti třídnímu nepříteli, boj o nového člověka, každoroční boj o zrno jsem už sledoval. O boji o Lidový dům a boji o Zimní palác jsem se učil ve škole - to byla určitě pěkná střetnutí, reálná. Tedy skoro reálná, jak se později ukázalo. Z těchto bojů mě tehdy ovšem nejvíce zaujal svou vysokou abstrakcí boj proti formalismu. Tomu napomohlo heslo případně vyvěšené v socialistických vojenských kasárnách „Bojujeme proti formalismu“.

Doba se naštěstí změnila, ale jak se zdá současná mládež ve státních úřadech zaměstnaná nepostrádá bojovného ducha svých předchůdců z doby bývalých velkých bojů.

Zalistujeme-li v dokumentech vlády, tedy povětšinou vlád předchozích, zjistíme, že zdravý bojový duch i nadále vzkvétá.
Zcela dominantní boj je podle vládních dokumentů boj s korupcí. Má dokonce svůj bojový orgán, štáb. Radu vlády pro boj s korupcí, jeden z bezmála 40 poradních orgánů vlády. Tato Rada sama má zřízeno 6 komisí, takže její bojová připravenost je vysoká. Výsledky už se dostavují. Podle četnosti výskytů boje s korupcí ve vládních dokumentech se zdá, že boj s korupcí je praotcem všech vládních bojů. Asociace s „matkou všech bitev“ je nevhodná.
Nejbližším příbuzným boje proti korupci je boj proti podvodům. Ten má dokonce svůj unijní úřad – OLAF a celou kapitolu ve Smlouvě o fungování EU. Vláda ČR připravuje vznik Koordinační služby pro boj proti podvodům, která bude pomáhat bojovat OLAFu.

Ostatní boje oproti dvěma zmíněným bojům blednou.
Největším zklamáním je, že dosud nebyl jasně vyhlášen boj za „rovnost pohlaví“. Zatím jde pouze asi o dělostřeleckou přípravu. Vyhlášena byla „Strategie pro rovnost pohlaví“ a náznaky samotného boje za „rovnost pohlaví“ jdou zatím spíše z nevládního sektoru. Co si představíme pod pojmem „pohlaví“ a „rovnost pohlaví“, je každého věc. Je namístě připomenout, že původně šlo o strategii „rovnosti mužů a žen“. Případný vítězný boj za „rovnost pohlaví“ by ovšem mohl ohrozit další rozmnožování evropského lidu, když budou pohlaví konečně rovna jedno druhému.

Pochopitelně aktuálně je dnes ve vládních materiálech nejrozšířenějším bojem boj proti koronaviru. Něco má do sebe i boj proti terorismu, který však poněkud ustoupil do pozadí.

Ale jsou zde i další boje, které by nebylo radno upozadit. Například boj proti suchu. Ten je veden v mnoha vládních dokumentech. Jen vládní komise pro tento boj chybí. Naopak byla zřízena protipovodňová komise. Nicméně tady je třeba všechny předchozí vlády pochválit. Boj proti suchu se vydařil. Zapršelo i bez bubnů, šamanů a vzývání boha deště, stačilo pár strategických dokumentů. Ovšem vládou podporovaný projekt Intersucho nám tak nějak skomírá. Tím se ovšem objevuje na scéně nový typ boje – vzájemný boj bojů. Protagonisté boje o sucho začali závistivý boj s bojem proti koronaviru. Prohlásili, pomalu to budou už dva roky, že koronavirus zmizí, ale sucho zůstane.
Boj proti kůrovci. No, tady to naopak vypadá, že vláda boj s broučkem prohrála, lesy mizí. A to i když, jak se uvádí v jednom z desítek vládních materiálů o tomto boji, „děláme maximum, abychom kůrovce porazili“ (A. Babiš). Bojový duch citátu z vládní zprávy evokuje hezkou představu, jak premiér osobně bojuje s broukem.
Některé boje našich vlád nemají ve vládních dokumentech úplně jasný cíl. Mezi nimi vyniká „boj proti korupci a ochraně whistleblowerů“. Máme tomu rozumět tak, jak je to napsáno, tedy, že by vláda skutečně bojovala proti ochraně whistleblowerů? Tolik rozumu bychom od žádné dosavadní vlády nečekali.

Zvláště bojovný duch je cítit z dokumentů označovaných vládou jako „akční plán boje“. Akční plán boje proti extremismu a předsudečné nenávisti, Akční plán pro boj s dezinformacemi.
Poměrně citlivě se oproti tomu postupuje ve věci drog. Vládní boj proti drogám sice nechybí, ale je výslovně vyhlašován jen zřídka. Asi se postupuje vůči fetujícím spoluobčanům citlivěji, a tak jde většinou jen o „protidrogovou politiku“. Boj je pak jen pokračováním této politiky.

Zkusme na základě vládních materiálů všeho druhu, usnesení, zpráv, sdělení apod. vytvořit seznam bojů, které naše vlády vedly nebo ještě vedou, a to často za spolupráce s EU. V takovém seznamu nezachytíme všechny boje, které vláda bojuje. Stranou zůstanou ty boje, které jsou vedeny bez strategie, koncepce, komise apod. Vypadnou nám tak např. boj o rozpočet, boj proti inflaci a podobné okrajové boje.

1. Boj proti korupci
2. Boj proti terorismu
3. Boj proti koronaviru
4. Boj proti váhavosti kolem očkování
5. Boj proti extremismu
6. Boj proti předsudečné nenávisti
7. Boj proti suchu
8. Boj proti klimatickým změnám
9. Boj s finanční krizí
10. Boj proti kůrovci
11. Boj proti drogám
12. Boj proti antisemitismu
13. Boj proti nelegální migraci
14. Boj proti bezdomovectví
15. Boj proti zdražování energií
16. Boj s dezinformacemi
17. Boj proti praní špinavých peněz
18. Boj proti obchodování s lidmi
19. Boj proti domácímu násilí
20. Boj proti škodlivému obsahu na sítích
21. Boj s daňovými úniky
22. Boj proti desertifikaci
23. Boj proti komerčnímu sexuálnímu zneužívání dětí
24. Boj proti chudobě
25. Boj proti sociálnímu vyloučení

Vypadá to tedy, že pokud by bylo ve všech vládou dosud vedených bojích dosaženo vítězství, nastal by ráj a zvítězili bychom v boji o lepší zítřky. Stačí si jen představit zemi bez korupce, koronaviru, váhavosti, extremismu… bez zdražování, bezdomovců, antisemitů atd.

Zdá se ovšem, že současná vláda bojového ducha vlád minulých ztrácí. Podle vládního prohlášení se chystá jen na pět bojů.
Bude zachován praotec všech bojů - boj s korupcí. Zkrátka nepřijde ani boj s terorismem a důraz bude kladen i na boj proti chudobě a boj proti sociálnímu vyloučení. Zdá se, že takřka novým vládním bojem je ve vládním prohlášení boj proti hybridním hrozbám. Ten bude patrně nově veden na základě dřívější „Strategie čelení hybridním hrozbám“. Původní „čelení“ asi bylo nedostatečné, a tak vláda už volá i k tomuto boji. Jako úplně nový se nakonec zdá ve vládním prohlášení boj s negativními vlivy průmyslového zemědělství.

Miroslav Sylla