8.7.2024 | Svátek má Nora


PRÁVO: Katastr nemovitostí

28.2.2006

Jsouc "bita jako pes", což se pejsků naštěstí už snad moc netýká, aspoň ten náš se má lépe než my, vzpomněla jsem si na Neviditelného psa. Neboť jednání s takovou institucí, jako je Katastr nemovitostí, obyčejného člověka jako jsem já ubíjí, zvláště když už od r. 1992 bojuji s Katastrem dávno prohranou bitvu, kterou dobojovali moji prarodiče a rodiče už v r. 1948. To ale už nikoho dnes nezajímá, ale také proto, že se nechce, aby se někdo zajímal.
Už delší dobu se zabývám myšlenkou, že samotné téma katastru nemovitostí není zdaleka tak suchopárné a nezajímavé, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pravdou je, že nevím, jestli se někdo někdy tímto tématem v našich mediích zabýval. Nicméně si myslím, že je to námět zajímavý a obzvláště v naší ožehavé přítomnosti velice aktuální. Všechny podvodné manipulace s nemovitostmi byly a jsou "legalizovány" Katastrem nemovitostí.

Osobně mám velmi špatné zkušenosti s Katastrálním pracovištěm pro hl. m. Prahu a Katastrálním pracovištěm Praha-východ. Pro všechno mám písemné doklady. Arogance se projevuje hned na samém počátku jednání. Pokud má člověk problém díky Katastru a navíc je, nedej bože, v právu, brzy zjistí, že nikde (kromě centrály, která vás poctivě spojí) nezvedají telefony: Schůzku je obtížné si dojednat a pokud se vám to podaří, stojíte před problémem, jak se vůbec dostat do příslušné kanceláře. Nejde ale vůbec o nedostatek orientačních tabulí, jde o to, že navštívená osoba opět neodpoví na váš telefonát (tentokrát již z budovy). Dveře se totiž otvírají na kartu, a tak již v této fázi se začínáte cítit vetřelcem. Samotné jednání s vysoce zaneprázdněnými, výše i ještě výše postavenými úředníky končí většinou sliby doprovázenými klišé jako "já vás chápu" či ještě familiárněji "držím vám palce" a podobně. Písemně se pokud možno neodpovídá, ale když už máte to štěstí a odpověď se dostaví, je stoprocentně plná "omylů", ale zato vám dává zákonnou lhůtu 30 dnů na vyjádření nesouhlasu. A tak to pokračuje, čas letí a mezitím privilegovaní klienti bez problému, tak jak to má být, získávají vaše nemovitosti (konkrétně Červenka). V tom případě všichni spolupracují, chyb se nedopouštějí. A proč asi je tomu tak? Takhle to vypadá s mými osobními zkušenostmi na hl. m. Praze. Mám bohužel problémy i na východě. Tam zase žárlivě střeží sbírku listin, asi jim zase někdo nedal přečíst zákon č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. A je toho ještě mnohem více. I digitalizace katastru nemovitostí se tak spíše stala nástrojem ke všem špatnostem.

Osobně si myslím, že stát, který nemá v pořádku katastr nemovitostí, nemá v pořádku nic. Pokud postrádá řád vycházející z odpovídajícího právního systému, postrádá tak garanty spravedlnosti a svobody. Pokud si najdete na webových stránkách výše zmíněného úřadu stručnou historii katastru nemovitostí, zjistíte s překvapením, že v našich zemích se již od r. 1022 projevovala snaha o jednotnou daňovou politiku na základě soupisu pozemků. K dokonalosti byl systém doveden zákonem č. 177/1927 ze 16. 12. 1927. Naprosto spolehlivě fungoval do r. 1938. Druhá světová válka a především komunistický režim úmyslně vnesly do katastru nemovitostí chaos a zničily tak právní a všeobecně hospodářský základ státu. Zrušením intabulace (zápisu vlastnictví nemovitých věcí do pozemkových knih dle Císařského patentu z r. 1811) komunistický režim v r. 1951 definitivně zlikvidoval právo vlastnické a porušil tak základní lidská práva. Do dnešního dne nebyla provedena důsledná náprava a byly tak vytvořeny ideální podmínky pro korupci a následné podvody. Tak jako byl odedávna katastr nemovitostí nástrojem státu k nastolení práva a tím i pořádku, komunisitickým režimem byl zneužit k nastolení bezpráví a chaosu, z něhož těžili a bohužel dále těží ti, kteří sami nikdy nedokázali nic pozitivního vytvořit.

Helena Gantnerová