28.1.2021 | Svátek má Otýlie


PRÁVO: Jaký trest

15.9.2014

Celou zemí otřásl případ únosu, znásilnění a vraždy devítileté Elišky. Bleskovou prací policie byl zatčen a obviněn pětadvacetiletý příbuzný.

O vině a trestu pochopitelně rozhodne soud. Podle platných zákonů hrozí pachateli výjimečný trest až trest doživotí. Poměrně často se stává, že viník tak odporného činu neobdrží trest v zasloužené výši a nadto je po uplynutí jeho dvou třetin propuštěn na svobodu.

Pedofilní znásilnění a vraždu považuji za nejhorší možný násilný čin. Dokážu pochopit, že někdo někoho zabije v afektu, v sebeobraně či dokonce plánovaně. Pochopit, nikoli schvalovat. Stejně dokážu pochopit, že nějaký muž znásilní ženu. Dítě se ale nedokáže bránit, natož ubránit.

Naše společnost se vzdala trestu smrti kvůli nehumánnosti a možnosti justičního omylu. Přesto jsou případy, kdy by měl absolutní trest své opodstatnění. Jde právě o případy týkající se malých bezbranných dětí, takové zločiny, kde je nade vši pochybnost vina neoddiskutovatelná.

Trest smrti by dokázal zachránit pár životů, na druhou stranu je ale trest smrti vůbec trestem? Jde o biblické oko za oko, zub za zub. Pro viníka chvíle strachu a bolesti, pro společnost pocit zadostiučinění. Pragmatický přístup, že zbavení se viníka je pro společnost ušetřením nákladů.

Upřímně, nedokážu si představit, že by někdo, navíc příbuzný, připravil o život mé malé dítě, které má celý život před sebou. Neumím si představit, jaká by byla moje reakce. Zcela určitě bych ale chtěl dostat viníka na hodinu do svých rukou. Asi by z něj moc nezbylo.

Jaký trest si takový odporný zločinec zaslouží? Trest smrti? Současný fešácký kriminál? Viník by měl každý den tvrdě a těžce pracovat a všechny peníze kromě těch nutných k jeho přežití by měla dostávat rodina oběti. Každý den by mu měl být jeho čin připomínán.

Není to tak dávno, kdy policie hledala malou Aničku. Ani zde to nedopadlo dobře. Pravděpodobný viník si ve vazbě takzvaně hodil mašli. Bude-li viníkem zatčený příbuzný a půjde-li do běžného vězení, pak jsou jeho dny takříkajíc sečteny.

Viník takového činu má doslova cejch na čele a spoluvězni se o něj postarají. Nebude to krátká záležitost. Zcela určitě bude trpět a nic jiného si nezaslouží. To by pro pro vraha malého dítěte byl nejhorší trest a přiznám se, že bych mu ho i přál.

Rodičům zavražděné dívky vyjadřuji svou hlubokou soustrast. Zároveň vysoce oceňuji příkladnou práci policie, která během tří dnů vraha dopadla a obvinila. Co přeji vrahovi, jsem již napsal a myslím, že nejsem sám.

Dodatek: Obviněný muž se ke svému činu přiznal.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autoraAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.