29.11.2020 | Svátek má Zina


PRAHA: Graffiti zmizelo, památkáři mlží

30.7.2019

Groteskní průběh odstranění graffiti z Karlova mostu se široce komentuje pod články ve všech médiích, která jsem navštívil. Čtenáři z toho mají „prču“, já také.

Státní správa – konkrétně památkáři – si uřízla pěknou ostudu. Někdo jim „sebral práci“, jejíž náklady byly odhadnuty na desetitisíce korun. Ten někdo to navíc provedl tak utajeně, že si toho na rušném pražském mostě nikdo ani nevšiml. Podle všeho byla použita technologie ostřikem tlakovou vodou, možná s příměsí nějaké chemické látky (rozpouštědla).

Vyčištění posprejovaného pilíře Karlova mostu, které kdosi provedl během noci ze soboty na neděli, bylo provedeno neodborně a bude třeba jej dodělat. Po obhlédnutí stavu to v pondělí konstatovali zástupci Technické správy komunikací (TSK), památkářů a restaurátorů. „K očištění došlo nějakým proudem. Na zemi jsou stékance. Jestli byla použita chemikálie, nemusíme nyní poznat. Kdyby to byla chemikálie, byla by to jistě těkavá látka, která nemusí být cítit,“ řekl restaurátor Jan Mjartan, který měl odstranění graffiti na starost.

Restaurátor si z nás dělá evidentně blázny. Pokud jsou po zásahu patrné „stékance“, lze moderními analytickými metodami rozpoznat, čím byl nápis smyt. Co se „poškození“ týče, je velmi pravděpodobné, že účinkem tlakové vody mohlo dojít k částečnému otěru povrchu kamenů, pokud je to pískovec, tak zcela jistě. Je-li to možné nazvat „poškození“, je otázkou, protože se tím jistě pevnost ani další fyzikální vlastnosti kamene nezměnily.

Pokud budou památkáři akci „dodělávat“ a restaurátor pilíř „dočistí“, doufám jen, že na to neutratí celou plánovanou částku.

Jak píší čtenáři – státní správa se ukázala jako moloch bez fantazie a úředního šimla přebil selský rozum. Jen jedno mi není jasné. Na sprejery se díky kamerám přišlo hned, jak to, že není známo, kdo pilíř „neodborně“ vyčistil?

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.