29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


MÉDIA: To magické číslo 93,90

16.6.2006

Jako lektorka angličtiny pozoruji se stále rostoucím znepokojením šarvátky kolem vysílání BBC v České republice. Tato stanice je nejoblíbenější stálicí mého profesního života a snažím se, aby se takovou stala i pro mé studenty. Během první hodiny výuky dostanou tři základní informace: jak pozdravit, jak poděkovat a číslici 93,90. Frekvenci vysílání BBC pak mají naladěnu doma i v autě a stanici poslouchají od samotného začátku studia, jako všudypřítomný background sound. Zkusit to může každý, účinek je nepochybný. A ti, kteří už ledacos pochytí, se dozví jen samé zajímavé věci. Bez tohoto nástroje si svůj vlastní svobodný život ani výuku angličtiny nedovedu vůbec představit.

Ukončení vysílání v české verzi před několika měsíci bylo dle mého soudu předčasné. Britská strana poukazovala na sedmnáct let trvající svobodné poměry, a tedy nepotřebnost další podpory demokracie u nás. Tento incident však dává tušit, že o povaze českého génia nemá britská strana ani tušení! Stačilo několik měsíců a je to tady. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odhlasovala zastavení vysílání BBC na českém území po sedmdesáti letech. Předseda RRTV Václav Žák hlasoval proti tomuto rozhodnutí, avšak místopředseda Jiří Šenkýř „se řídil literou zákona“. Má snad jít o to, že české části vysílání BBC byly nahrazeny zprávami Rádio Česko a názory odborníků na to, zda tento systém odpovídá licenci či ne, se různí. Nebo to bude cosi podobně naléhavého a světoborného... Škoda, že se pan místopředseda neřídil raději zdravým rozumem. Jaká to ironie, že právě zdravý rozum, „common sense“, je nejlepším vývozním artiklem Velké Británie, který jsme mohli nasávat jako svěží vzduch právě díky BBC! Avšak jsou národy, kterým ani 70 let nestačí... Uvidíme, kolik let bude ke vstupu mezi civilizované demokracie potřebovat arabský svět, kam BBC nasměrovala své nové vysílání, zanechavši nás – nic zlého netuše – napospas našemu malému českému kocourkovskému smrádku.

Ale měla bych návrh. My bychom mohli do Velké Británie exportovat pana Jiřího Šenkýře – na pozorování tamními vědeckými kapacitami. Také by ho mohli vodit po Fleet Street jako medvěda, protože něco takového v Londýně zaručeně ještě neviděli. Britové by na oplátku pokračovali v exportu anglického vysílání BBC k nám domů a všichni by byli spokojeni.

Velmi brzy přijde doba, nebo spíš už je dávno tady, kdy pracovat s informacemi, ovládat počítač, angličtinu, mobil či auto bude základním předpokladem pro slušný život. Ovšem kromě Kuby, Běloruska, Severní Koreje – a České republiky.

Vlasta Hofbauerová