11.8.2020 | Svátek má Zuzana


MÉDIA: CNN Prima News, televizní cirkus

12.5.2020

Televizní cirkus ve dvoupatrové velké manéži s obrovskou obrazovkou, rozsáhlým světelným parkem a s logem v národních barvách. Tak bych nejstručněji charakterizoval první dny vysílání zpravodajské stanice CNN Prima News. Tato stanice odstartovala skoro přesně po 15 letech po zahájení konkurenční stanice České televize ČT 24. Jde tedy o druhý pokus konkurovat kanálu ČT 24 po privátní stanici Z1, která vysílala od června 2008 a skončila z finančních důvodů v lednu 2011.

Už před začátkem vysílání, které začalo v neděli 3. května 2020 Hlavními zprávami, se vedení redakce hlavně chlubilo nejmodernějším studiem v Evropě, zpravodajstvím světové úrovně, a tím, že mají přístup k databázi CNN a mohou oslovovat jejich reportéry.

Soustředím-li se v této glose jen na Hlavní zprávy a pořad 360 stupňů Pavlíny Wolfové a pominu-li technikálie jako pozdní přepínání z hostů do studia, která brzdí dynamiku, kterou se chtěli odlišit od ČT 24, chybějící zdroj výsledku průzkumů v první den vysílání či těžko čitelnou spodní lištu, která není nejspíš způsobená velikostí, ale typem písma, což jsou chyby snadno odstranitelné, nelze moderátorům skoro nic vyčítat. Dokonce se zatím zdá, že na politické scéně nikomu nefandí a jsou kritičtí, což se o dřívějším zpravodajství Primy říci nedalo. Problém začíná být zřejmě právě ve spolupráce s CNN, protože český konzervativní divák, který se moc o zahraničí nezajímá a je zvyklý, že vstupy zahraničních zpravodajů skoro vždy tematiku vztahují k Česku, což samozřejmě redaktoři CNN nemohou dělat, je volba témat i způsob podání dost cizí.

V horší situaci se však ocitla zkušená Pavlína Wolfová ve svém pořadu 360 stupňů, v němž jí přidělili roli, která se spíš podobá rozhodčí než moderátorce. A úplně trapně působila závěrečná pasáž z prvního dne, která měla představit investigativní práci kolegyně. Obě neměly připravené dostatečné argumenty, ač měly obě na přípravu měsíc času, což už nikdy jindy mít nebudou, proto dopadly špatně. Tvrdík svou roli při dopravě zdravotnického materiálu z Číny snadno a přesvědčivě obhájil, ač se dá tušit, že tomu ve skutečnosti mohlo být jinak. Později se již taková chyba v pořadech neobjevila.

Problém bude zřejmě v investování do lidí: CNN Prima News zaměstnává 100 lidí, 42 moderátorů, 21 regionálních redaktorů a zbytek tvoří technici. ČT 24 zaměstnává o něco víc než 600 lidí, řadu analytiků a rešeršistů a 22 regionálních týmů.

Výsledek je proto zřetelný, jak ukázaly i průzkumy: V neděli se na CNN Prima News dívalo 83 000 diváků, což jsou 2,3 procenta. Ale sledovanost v pondělí byla již skoro třikrát nižší než při premiéře, spadla na 0,86 procenta, celodenní podíl byl šestkrát nižší než měla ČT 24 a v úterý se trend výrazně nezměnil. Aby do roka dosáhla CNN Prima News cílovou sledovanost 1,5 procenta, musela by zřejmě investovat hlavně do redakce. Díky pandemii dosahovala sledovanost ČT 24 v posledních měsících rekordních čísel: například v březnu činila 9,5 procenta a v pondělí okolo pěti procent.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatelAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.