29.11.2020 | Svátek má Zina


KNIHA: Braňme normální svět, říká Klaus mladší

29.9.2017

Až moc často si při poslechu televize, četby novin a internetu dneska vzpomenu na dávný vtip Kantorka někdy ze šedesátých let. O tom, jak blbost kvete. Nikdy by mne v mém naivním mládí nenapadlo, že na stará kolena zjistím, že blbost vykvetla, slovy soudruha Maa „tisíci květy“. Holt pokrok nezastavíš!

bllbost kvete

To byla krásná doba, kdy za blbce byli komunisti a na ně navázané party - SNB, SČSP, svazáci atd. Jak to bylo všechno jednoduché! Jak řekl do rozhlasu v roce 1968 Jarda Štercl: „Tút, tút. Zprávy: „Východ všecko dobrý! Západ všecko špatný. Tút, tút. Konec zpráv.“

Dnes je doba nová, ovšem už ne Gottwaldova, jak ječeli agitátoři z amplionů při prvomájových průvodech. Dnes je doba takzvaného liberálního pokroku a politické korektnosti. Což neuvědomělým pamětníkům tak nějak stále více připomíná dobu, kdy jsme měli jako učni na dveřích ředitelny plakát se slovy: „Soudruzi svazáci, zdravíme se ČEST PRÁCI!“

Tyhle systémy, jak tehdejší komunisti, tak dnešní političtí korektníci, se obzvlášť zaměřují na mládež. Nezkušené mládeži se dá docela rychle „vymýt mozek“. Vzhledem k její nezkušenosti a také vzhledem k tomu, že nemá dostatečně vyvinuté čelní laloky. V nich sídlí centrum usuzování, uvažování, rozumu a vůle a k jeho vývoji je potřeba čas a zkušenost. A já myslím také práce a zkušenosti se zodpovědností a nutnosti uživit se sám. Nedostatek peněz je v mládí silný urychlovač zrání osobnosti a chápání dopadů své vlastní činnosti a rozhodnutí… Jak píše František Koukolík:

„ Porušení (anebo nevyvinutí- pozn.aut.) zevní strany nejpřednější části čelních laloků způsobí poruchu tvorby domněnek (myšlenek) o vzniklých situacích, neschopnost přesouvat činnost z jedné oblasti do druhé, poruchu strategie učení i plánování a pořadí hybných úloh, což se projevuje jak v úkolech nejjednodušších, tak ve složitějších.“

Nedovyvinutí mladého mozku působí stejně jako úraz. Však to znáte, máte-li doma adolescenta, tedy nedospělce. Jak komunisté, tak dnešní „levicoví liberálové“ (ve skutečnosti totalitáři) se snaží vybudovat společnost infantilních jedinců, které lze lehce ovládat. U naší generace se jim to nějak nepovedlo, zdravili jsme se pořád slovy: „Čau, vole.“

Dnes na to jdou totalitáři vědecky. Už od školy. Dobře to popisuje Václav Klaus mladší ve své nové knize „Pondělní komentáře aneb Braňme normální svět“.

Autor popisuje v knize třeba debatu na Vysoké škole ekonomické o EET, kde sedm studentů z osmdesáti podporovalo EET. Kdyby to byli studenti filozofie, známí tím, že jejich ekonomické znalosti končí násobením, dělení už jim moc nejde a zlomky a procenta většinou už vůbec nechápou, tak bych s nedivil. Ale studenti ekonomie? Co je to tam učí? A kdo je to vlastně učí?! 

lichy1

Přestože, jako tradičně, se autor nejvíce zabývá školstvím, kde je znám jako vynikající odborník, nebojte se četby. Dozvíte se mnohé zajímavé myšlenky třeba o pohledu na Marii Le Pen, na téma „Roky xx16 v české historii“. Mne zaujala kapitola „Elity vs. normální lidi“ a proč gigantické firmě Bosch přispívají na její byznys české zdravotní sestřičky.

Kapitolka „Pomatenej svět“ byla podle mne úžasná, protože i já často píšu nějaké povídání, když mne něco vytočí. A ono ostatně jedním z hlavních témat knihy je povídání nazvané „Nestačí, že vládneme, chceme ovládat celou společnost“. 

A jak říká ten komik „A vo-vo vo tom to je!“

Zajímám se dodnes o školství. Je to taková skoro profesionální úchylka. Mohu však říci, že některé životní karamboly se posléze ukážou jako kladné události. V roce 1970 mne soudruzi na hodinu vyhodili ze školství, že prý za „znevažování internacionální pomoci“ (čti srpnové okupace sověty) a „propagování ekonomických teorií Oty Šika“. S tím, že je pro mne socialistické školství navždy uzavřeno.

No, doba se změnila, po pádu vlády jedné strany to snad už neplatí. Nedávno byl slyšet silný pláč ze všech škol, že jaksi nejsou ti správní učitelé, co potřebují mít pedagogickou „bumážku“, aby mohli učit. No, tu já mám, dokonce z PedF UK, takže bych si mohl lehce na stará kolena přivydělávat někde ve školství.

lichy2

Když tak ale koukám na výplody našich „intošů“ na ministerstvu školství a magorů, co si z kurvení škol udělali byznys, jsem rád, že jsem to neudělal.

Procházet všemi těmi inkluzemi, vyplňováním hovadských dokumentů, posloucháním nabádání, aby se s pubertálními rozjívenci a fracky diskutovalo a nejlépe jim ustoupilo, neskutečnou buzerací milionu lehkoživků, jak se aktivistům říkalo za mého mládí, to bych teda nevydržel.

Vtipná ukázka dnešní práce pedagoga vypadá v podání Václava Klause mladšího takto:

Co dělat v moderní škole, když student tvrdí, že krokodýl je ryba?
Pochopitelně to není chyba, to tak bylo dříve. Dnes jde především o žákův osobitý vlastní názor, který má právo zastávat. Což je třeba bezvýhradně respektovat. Na učiteli je, aby nezranil žákovu křehkou osobnost, nenarušil jeho sebevědomí nebo neohrozil jeho schopnost k získávání celoživotních vzdělávacích kompetencí. Musí proto vytvořit vstřícnou kreativně edukační atmosféru a pro dané tvrzení najít vhodnou interpretaci.
Například: „Správně, Pepo, krokodýl vskutku patří mezi ryby, patří také ale i mezi obojživelníky. I mezi tropický hmyz, zkrátka mezi všechny obyvatele řek a jezer. Patří mezi ně, protože spolu s nimi tvoří jednu velkou šťastnou rodinu, které se říká ekosystém. Ale jinak je to plaz, ty debile.
(Zdroj Novinky, komentář Václava Klause ml., 18. července 2016)

Kdyby to mé pedagogování mělo dopadnout co nejmírněji, kdybych měl pracovat podle ministerských příkazů, tak bych udělal něco jako pan učitel (Svěrák) ve Vratných lahvích. Vzal bych houbu na tabuli, ta pěkně smrdí, natočil bych na ni vodu a pak bych tu vodu z houby vymačkal na hlavičku onoho hajzlíka. Ale já bych ho s ní spíš švihnul. Chudáci učitelé. A chudáci normální žáci.

Máme chvilku do voleb. Ale dokud se někdy „vláda věcí tvých k tobě zase nenavrátí“, tak to zajistí lidé jako Václav Klaus mladší. Dnes je solitér, ani jeho ODS jej nedala na plakáty. Snad aby pánům vyžehleným profesorům nekazil pověst mezi normalizačními….. pardon… . mainstreamovými medii, že?!

Pokud ovšem dostane ODS nějaké slušné hlasy, tak to bude díky lidem, jako je mladý Klaus. Doufám, že mu i potom vydrží vtipné a zasvěcené psaní.

Knížku vydalo nakl. Fortuna Libri a opatřil ji vtipnými karikaturami pan L. Lichý. Možná jej znáte z některých mých knížek. Koupit lze u knihkupců anebo na www.bux.cz.

braňme normální svět

.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.