4.5.2024 | Svátek má Květoslav


INTERNET: Nebojte se, hackerské útoky určitě přijdou

16.12.2006

Novou ofenzivou hackerů s vidinou mnohamiliardových škod v librách sterlingů hrozí „bezpečnostní experti“ citovaní světovými tiskovými agenturami. Podle těchto expertů se na našich počítačových monitorech, ale i na displejích mobilních telefonů rozpoutá opravdové peklo. Počítačoví piráti se podle nich soustředí i na systémy okamžité komunikace, jako je ICQ nebo Skype, a na internetovou telefonii obzvlášť.

V jistém smyslu je počítačový svět kriminálnější prostředí než slumy Soweta křížené s brlohy Sao Paula. Ví o tom každý správce internetového serveru, tedy počítače, který se stará o to, aby se obsah webových stránek dostal do sítě sítí a doputoval až ke čtenáři.

Před deseti lety jsem si se správcem serveru tehdejšího Neviditelného psa povídal o občasném hackerském útoku jako o události dne. Když o tom mluvím dnes, odezvou je udivený pohled, proč se ptám na takovou banalitu, a následuje odpověď: „No přece ty jsou ustavičné!“

Čímž jsou míněny intervaly v řádu vteřin.

Tohle konzument neví, zato ví, co se mu děje v poště. Tu zahlcuje především spam, tedy nevyžádaná pošta a v ní jsou nezřídka zamíchány spustitelné soubory, obsahující havěť všeho druhu. Bezpečnostní experti citovaní Reuterem a dalšími agenturami konstatují, že uživatelé se už učí pohybovat v kriminogenním prostředí elektronické pošty. Vskutku si pěstují zvířecí instinkty: zkušený uživatel už pozná podle vzhledu zprávy, tedy především podle vzezření a obsahu předmětu zprávy, zda jde o seriózní sdělení, anebo je to návnada obsahující nebezpečný háček.

Proti útoku existují obranné prostředky. Počítače jsou chráněny antivirovými programy a poštu si můžeme chránit takzvanými filtry, které nemalou část nevyžádané pošty odstraní. Některé tyto filtrovací programy jsou účinné až moc a zlikvidují i poštu potřebnou. V každé válce jsou ztráty i mezi vlastními!

Důvod k obavám

Zprávy toho druhu, jakou první přinesl Reuter, se objevují před koncem roku pravidelně. Důvod je jednoduchý. Ochrana počítačů, to je obrovský byznys. Když si koupíte běžný software, můžete s ním pracovat léta letoucí, dokud vám nezestárne váš operační systém, a to může trvat pět i více let. Kdežto antivirové programy bývají licencované na rok a musíte licenci obnovovat. V praxi to často znamená, že si program musíte koupit znovu. Před koncem roku je tedy užitečné publikum poněkud vyděsit, aby si mezi úkoly zapsalo: „Koupit antivirák!!!“ Není divu, že mezi citovanými experty jsou lidé z Trend Micro a McAfee, tedy výrobci antivirových programů.

Těžko si představit, že se chystá jakási „hackerská ofenziva“ na rok 2007. Neexistuje žádná hackerská Al Kajda zaměřená na likvidaci počítačového světa. Existují jen jednotliví hackeři a skupiny hackerů a je to svět tak složitý a pestrý, jako je svět sám.

Citovaní experti varují před „spícími agenty“, tedy před lidmi, kteří se nechají najmout do firmy a vynášejí z ní citlivá data na přenosných médiích. To ovšem je běžná průmyslová špionáž. Dřív se uplácely uklízečky, aby v pytlích vynášely obsah košů na odpadky. Hackeři se jistě brání, když někdo pro změnu strká do pytle je s nějakými průmyslovými špiony. Hackeři, když přijdete do kontaktu s nimi nebo s lidmi jim blízkými, se dokonce brání nařčení, že konají něco špatného.

Kdybychom měli situaci k něčemu přirovnat, pak bychom si mohli prostředí internetu a obecně prostředí síťové komunikace přirovnat ke krajině. My prostí uživatelé jsme krtci zalezlí v noře, červi, myši oždibující pažit, kdežto hackeři jsou ptáci volně poletující nad vrcholky stromů. Ovšem není pták jako pták. Mezi ptáky jsou i holubi, kteří někomu podělají fasádu, a jsou tam i straky, pozor na ně, kradou. Ptáci jsou pyšní na své schopnosti a k zeměplazům pod nimi cítí, podle nátury, soucit nebo lehké pohrdání a také podiv na tím, proč se ten sysel nenaučí taky létat, když je to, sakra, tak snadné!

Prostředky obrany

Příměr není zcela přesný, přinejmenším v té podobě, jak byl podán. Třebaže ne všichni ptáci nejsou draví, někteří jsou a je zbytečné, jak ví každý sysel, se promenovat na strništi a nevěnovat občas pohled nebi. Takže konkrétně - kvalitní antivirový program je součástí hygieny jako mýdlo a pasta na zuby. Protispamový filtr nabízejí mnozí poskytovatelé zdarma nebo se dá objednat jako služba, vyplatí se to.

Maily nabízející pohled na „nemravné Lolity“ a jim podobné okamžitě mažu, nejlépe kombinací kláves Shift-Del, pak se smažou doopravdy, a ne jenom „jako“. Jsem opatrný na anglicky a rusky psané maily, tam bývá havěti nejvíc. A nepoužívám Internet Explorer, ale Firefox, je bezpečnější. Nebo - lépe řečeno - Internet Explorer je nebezpečný jako mnohé další produkty Microsoftu: na vině je filozofie firmy „dělat vše za uživatele“, čímž pádem vám systém pořád někde něco instaluje, aniž by vás o tom ráčil informovat.

Důvod k panice není, ofenziva se konat zcela určitě nebude, hackerské útoky ale budou zcela jistě pokračovat i v v roce 2007.

A dovolte dovětek: za dobu, co jsem psal tenhle článek, mi dvakrát chcípnul počítač a spadla síť. Jak praví klasik, nejsem paranoidní, ale to neznamená, že po mně nejdou.