22.4.2021 | Svátek má Evženie


GLOSA: Karikovaná víra

7.2.2006

Co říct na muslimské nepokoje, vypalování ambasád a odvolávání velvyslanců a obchodů? Když tak čtu některé názory, měli bychom globalizačně sedět na prdeli a být zticha. Jenže v naší kultuře karikatura není výsměch. Nikoho by nenapadlo začít vydávat v Orientu noviny a dělat si prdel z islámu. Jenže naše kultura je na karikování zvyklá, je určeno pro nás a nikomu to necpeme.

Není proto důvod dávat pozor, abychom neurazili náboženský jemnocit někoho na opačném kulturním konci světa. Není ani důvod šetřit city muslimů dlících v Evropě - součástí imigrace je souhlas s kulturními zvyklostmi nové domoviny při zachování si kultury své. Zachování, ne prosazování. Tomu se říká okupace.

Masové protesty jsou ostatně projevem ani ne tak uraženého náboženského cítění, jako ukázkou snadné manipulace s muslimským obyvatelstvem. Čím je víra silnější, tím nekompromisnější jsou její projevy nesnášenlivosti vůči ostatním. Taková víra není vírou pokory, ale vírou agrese.

Existují různá náboženství a různé kultury a já doufám, že sociálním inženýrům exportujícím je do jiných, méně demokratických a zaostalých zemí dojde, že globalizace je nesmysl.

Gentlemanův deníček
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.