1.8.2021 | Svátek má Oskar


FEJETON: Zachraňte mě

15.6.2021

Minulý týden jsme si s Ljubou vyšetřili pár dní volna a udělali si výlet do západních Čech. Při zpáteční cestě jsme projížděli hezkým městečkem Úterý, leží zhruba na půl cesty mezi Karlovými Vary a Plzní. Uvidíte v něm pěkně opravené německé hrázděné domy, bude se vám líbit i náměstí s radnicí a kašnou. Pak mě trkla do očí hodně omšelá fasáda domu a na ní byl nápis: ZACHRAŇTE MĚ! A to je to, oč tu běží, zachraňte mě.

S tím pojmem „záchrana“ jsme se při několikadenním putováním v západním cípu republiky setkali několikrát. Tak například hrad Vildštejn v obci Skalná, opravdu jen kousek od Františkových Lázní. Se stavěním mám docela dost osobních zkušeností. Všechny jsou jen ty nejhorší. Dovedu tedy ocenit míru odvahy, jakou byste potřebovali, kdybyste na nějakou tu výzvu Zachraňte mě chtěli pozitivně odpovědět. Což o odvahu, to je někdy rodná sestra bláznovství. Pak musí nastoupit tvrdohlavé zabejčení, vytrvalost, nezlomná vůle.

Kousek od Štekrova mlýna, to je místo, kde jsme bydleli, taky moc hezky udržovaný, původně německý statek, je místo zvané U sedmi rybníků. Lokalitu najdete v lese blízko Vojtanova, ostatně taky blízko toho Vildštejnu. Tam se ale do věci vložil operační program Životní prostředí, čili šly sem evropské peníze. Z původních zpustošených sedmi rybníků je teď pět, je to ukázka, jak má vypadat vstup člověka do přírodních procesů. Váhal jsem, jestli o tom mám vůbec veřejně mluvit. Kdyby se z toho měla stát turistická atrakce, Václavák s poházenými petflaškami a plastovými pytlíky, to ať je to raději zase bahnisko zarostlé rákosím. Ty zarostlé rybníky původně asi taky nějak němě křičely Zachraň mě. Čtu a slýchám, že do republiky přijdou další evropské peníze, mimo jiné na podporu životního prostředí. Moc bych si přál, aby byly investované s takovým efektem, jako se to stalo tam v lese u Vojtanova. Ještě jeden detail mě zaujal – když jsme tak zapřádali řeči s místními lidmi, ty zachráněné rybníky byly v povědomí. Vědělo se o nich. Mohlo by to fungovat jako efekt sněhové koule. Když bude takových projektů realizovaných víc, poroste zájem o životní prostředí. Lidé si ho začnou víc všímat. A to může přinést zase jen dobrý efekt.

Nemyslím si, že se hned tak někdo pohrne do záchrany domu v městečku Úterý, nebo bude oživovat zarostlý rybník někde v lese. Ale stačilo by neházet petflašky do křoví. A pytlíky z plastu, ty vůbec nepoužívat.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czLETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.