19.3.2024 | Svátek má Josef


FEJETON: Generační problém

21.1.2021

To mi vrtalo hlavou: co přijde po generacích X, Y a Z? Další už nebude? Teď už vím, že se nám rodí „generace Alfa“. To mi tedy spadl kámen ze srdce!

„To my jsme byli jiní (čti lepší)!“, říkají starší generace, co svět světem stojí. V mém okolí jeden otec tříleté dcery říká: „Ty děti jsou dnes docela jiné, zvládají techniku tak nějak automaticky, mají ty mozečky vyvinuté k jiným činnostem, než jsme měli my.“ Když k nám na školu někdy zavítali na návštěvu (samozřejmě mluvím o době předkoronáčové) bývalí žáci, kteří maturovali třeba jen před třemi čtyřmi lety, říkali: „To je strašné, co ti mlaďoši dneska dělají. Ničeho si neváží, nemají žádnou kázeň, my jsme byli jiní!“

Je to vůbec možné?

Musel to být zvláštní pocit, když mezi silvestrem 1982 a Novým rokem 1983 matky napjatě uvažovaly: porodím před půlnocí nebo až po ní? Budu mít malého mileniálka nebo ještě Husákovo dítě? A v prvních lednových dnech pak všechny napjatě sledovaly: saje ten mileniálek jinak než předchozí generace? Jinak se usmívá? Ten zmatek, když se maminka Husákova dítěte narozeného v roce 1982 setkala po sametu s nějakou Američankou: „Ale darling, mileniálové se přece začali rodit už v roce 1981! Chová se to vaše jako mileniál? Ne? Very strange!“ A co teprve střídání generace Z a Alfa! Dožadují se Alfa kojenci, na rozdíl od těch „dříve narozených“, přebalování on-line, pokud možno robotem?

Dělat si ze všeho šprťouchlata, na to mě užije! Přitom charakteristikou jednotlivých generací se zabývají učení humanitní vědci v mnoha předůležitých ústavech. Těch vypsaných grantů! Těch bádání specialistů na lidské zdroje! Doporučuji všem vědcům, kteří žijí zkoumáním generací, aby svá tvrzení nezapomněli ověřit také u Tuaregů, jihoamerických Yanomamů nebo jihoafrických !Kungů. Jsou mezi nimi mileniálové? Rodí se jim od roku 2010 děti se zvláštním nadáním pro IT?

K těm hranicím generací: Samozřejmě vím, že existují tzv. fuzzy-množiny. Tak by se daly definovat předěly mezi jednotlivými generacemi. Zlom nastal pro děti narozené v nějakém rozptylu kolem roku toho a toho. Nicméně fakt je, že se podle výše zmíněných učenců hranice generací například v USA a u nás liší. Very strange!

V době, kdy se první zástupci nastupující generace dožívají osmnácti let, se ještě rodí poslední novorozenci, kteří k této generaci budou počítáni. Není problém, aby se jednomu rodičovskému páru rodily děti zařazované do dvou různých generací, a trochu pohlavně čipernější mlaďoši zvládnou zplodit dítě své vlastní generace. Tak nevím, nezdá se vám to celé jako uměle vytvořená ptákovina popisující spíše měnící se životní podmínky než měnící se lidstvo?

Nemenší problém vidím v tom, jak vágně, a hlavně ex-post jsou všechny generace definovány. Trochu se to podobá horoskopům: narodil ses ve váhách, tak máš takovou a makovou povahu a basta. Jenomže neexistuje evoluční proces, který by tak rychle geneticky zakódoval změny ve stavbě mozku vedoucí například k údajným vlohám generace Alfa pro ovládání IT. Učím teď „generaci Z“, o které se tvrdí, že už vyrostla na PC technice, a vidím spoustu jedinců, kteří se na dálku učit nedovedou a u počítačů jim občas já, dinosaurus, musím objasnit elementární principy jejich fungování. Nacházím analogii mezi nimi a romskou mládeží z osmdesátých let. Ti perfektně zpívali při kytaře anglické hity, aniž by chápali obsah nebo dokonce dovedli samostatně vytvořit anglickou větu.

A tak se obávám, že celé škatulkování jednotlivých generací je jen dalším škatulkováním: dnešní mladí jsou takovíhle a basta. Nejsou. Jsou mezi nimi sportovci, pár zachránců lidských životů, amatérští astronomové, mažoretky, rybáři, hudebníci, peciválové i drogově závislí. Patří mezi ně lidi, kteří nechtějí hrát na ukulele a nehráli si nikdy s FidgetSpinnerem, i lidi, kteří dokonale splňují představy humanitních vědců a „humánních resourcerů“ o dané generaci. Přesvědčil jsem se o tom, že někteří dnešní mladí rozumějí poezii K. H. Máchy i Shakespearovým hrám, generace negenerace. Tak jako mnozí jejich předchůdci z generací minulých. A většině Mácha ani Vilda nic neříkají - tak jako mnoha jiným zástupcům oněch generací. Tak kde je jaké generační vymezení?

HR specialisté a personalisté mají své manuály, jak jednat se zástupci jednotlivých generací. Trochu se bojím, že ti, kdo se nevejdou do jejich škatulek, tu práci nedostanou, protože nejsou dost předvídatelní a konformní. Tuším, že o to tu jde. Charakteristiky generací X, Y, Z, Alfa a dalších jsou jen nálepky se sebepotvrzujícím účinkem - „chci vidět třeba mileniály takhle, tudíž je tak vidím a tvrdím, že takoví jsou“. Existuje správný mileniál nebo správné dítě generace Alfa, tak jako existoval správný komunista a správný svazák? No potěš pámbu.

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin