9.8.2022 | Svátek má Roman


ESEJ: Proč kandidujete?

9.4.2022

Nekandidujte ve volbách, dokud si nepřečtete tohle

“Kdo má proč žít, unese téměř každé jak.“ – Nietzsche

Takže jste se rozhodli, že jdete do toho.

Budete kandidovat v komunálních volbách. Dokonce si myslíte, že byste mohli vyhrát. Jste totiž jiní než ti, co tam jsou. Vy jste dokonce lepší.

No dobře. Třeba to tak opravdu je. Přeji vám to a rozhodně si myslím, že byste to měli zkusit.

Chci se vás ale zeptat, proč chcete kandidovat? Proč se chcete stát starostou nebo starostkou, či se v jiné funkci zapojit do řízení chodu vaší obce?

Myslím to vážně. Co je vaše motivace?

Při položení této otázky se většina lidí zarazí. Pokud totiž nemají uspořádané své vnitřní hodnoty a neznají své cíle, rozkolísá je to. Důvodem je i to, že si musí přiznat své skutečné motivy. To někdy bolí.

Někdy jsou to motivy, které držíme v sobě a nechceme je přiznat. Ani sobě.

Často v tom totiž hraje roli naše ego. Touha po úspěchu, penězích, společenské prestiži a moci. Optikou psychologie základní potřeby společenského druhu zvaného člověk. Politika pak pro uspokojení těchto lidských tužeb nabízí mnoho možností.

Silnou motivací bývá i touha „to někomu natřít“. Opět jedna z kategorií dobře popsaná sociální psychologií. Ve své podstatě jsme stále lovci a sběrači zaseknutí v kmenovém zřízení. Jdeme vyzvat sousední kmen k boji a chystáme se pokořit jejich vůdce, zaujmout jeho místo.

Nehodnotím, neříkám, že to je dobře nebo špatně. Na to si musí odpovědět každý sám. Spíš se snažím poukázat na motivy, které jsou často motorem pro vstup do politiky, přičemž o nich mnohdy ani netušíme, nebo se je snažíme vědomě upozadit.

I tohle je vnitřní motivace. Vnitřní touha, motor, který nás pohání dopředu. Pro úspěch v politice je vnitřní motivace důležitá. Nicméně může nabývat různé podoby. Stačí tyto naznačené motivy pro dlouhodobý úspěch?

Krátkodobě to funguje. Člověk se vrhne do kampaně a politického boje s vervou a chutí uspět. Pokud ale nemá pevnější zakotvení, nemá své opravdové proč, při prvních překážkách začíná pochybovat, dost možná to i vzdá. Nemůže se totiž opřít o pevně dané hodnoty a cíle, za kterými by mohl jít.

Nestačí vědět, proti komu bojujete. Musíte vědět, za co bojujete.

Nejspíš váš teď napadá, že v politice jsou lidé, kteří si vystačí pouze s tím, že chtějí moc, slávu a peníze. A že jich je dokonce hodně. Ano, jsou. Jsou to ovšem osobnostně specificky založení lidé a nikdo z nás neví, nakolik jsou opravdu šťastní. Někteří voliči a jejich fanoušci možná podléhají jejich trikům, ale určitě sami dokážete říct, jak to obvykle končí.

Tohle byste chtěli?

Osobně si myslím, že tento typ politiků má úspěch hlavně proto, že chybí alternativa.

A je možné, že vy tou alternativou jste. Jenže lidé to neví. Velká škoda. Proto je vaší povinností, ne povinností voličů, s tím něco udělat.

Nejprve si ale konečně ujasněme, proč do toho chcete jít.

Osobně jsem se setkal s řadou aspirujících politiků, kteří na tuto otázku prostě nedokázali odpovědět.

Občas to je tak, že to své proč neznají, neumí jej pojmenovat, ale postupně se k němu propracují. Mnohem častěji to je ovšem tak, že ho nemají.

Připustit si to je mnohdy bolestivé.

Proto, než začnete řešit strategii a kampaň, hledat témata, kterými oslovíte voliče, vymýšlet slogan a plánovat posty na sociální sítě, zastavte se prosím na chvíli. Zeptejte se sami sebe, co vás žene do politiky a proč chcete kandidovat.

Chcete něco konkrétního změnit? Chcete něco konkrétního prosadit? Žijete prací pro druhé, naplňuje vás, když můžete pomáhat ostatním, a chcete tu pomoc znásobit? Víte přesně, co ve vašem městě chybí? Rozumíte své profesi a víte, že v té oblasti má radnice mezery? Bingo. To je ono.

Nechci ale, abyste vymýšleli důvody a snažili se nějak zaplácnout to prázdné místo po otázce proč. Nezkouším vás.

Chci, abyste si odpověděli upřímně.

Dokážete být autentičtí? Být sami sebou?

Myslím, že právě to je předpoklad dlouhodobého úspěchu.

Pokud neznáte své proč, těžko budete hledat cestu do srdcí druhých lidí. Co víc, pokud mu sami nebudete věřit, těžko vám to uvěří ostatní, tedy ani voliči ve volbách.

To nejdůležitější však je, že znát své proč vám usnadní cestu bouřlivými vodami politiky. Je to maják, který vám bude ukazovat cestu, a to i v bouři a na mělčinách, protože vy budete vědět, proč to děláte a všechny překážky zvládnete.

A víte, co je na tom nejlepší?

Čím víc lidí půjde do politiky s tím, že zná své proč, tím bude politika lepší a zvýší se šance, že někomu skutečně pomůže.

Pavel Kovařík


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!