Pondělí 16. června 2025, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DOKUMENT: Reakce ČT na článek Ivana Gabala

Martin Krafl
diskuse (18)
v Hospodářských novinách ze dne 13. 6. 2006 Pozitivní důsledky negativní kampaně

Sociolog Ivan Gabal v Hospodářských novinách (a v Neviditelném psu Rubikon volební kampaně 2006, 14.6.2006 - pozn. red.) ve své analýze volební kampaně poškozuje dobré jméno České televize, když nepravdivě tvrdí, že „Česká televize omezila předvolební soutěž na tzv. 5 % strany monopolizací jejich přístupu do televizních debat na bázi výzkumu veřejného mínění“. Mluví o „drsné manipulaci“ a z jeho slov plyne, že Česká televize vědomě spolupracovala s výzkumnou agenturou, která „zachránila“ ČSSD od vysoké volební prohry. S jeho tvrzením nemůže ČT souhlasit a budou se jím zabývat naši právníci.

S údivem musím konstatovat, že sociolog zcela pomíjí možnost, že naši občané a voliči mají svůj vlastní, nezávislý názor, díky němuž pak přistupují k urnám. Ano, jistě na ně mají vliv média a jejich předvolební zpravodajství, ale konečná volba je přece na nich samotných. Podobně tomu bylo i u předvolebních regionálních diskuzí Otázky Václava Moravce speciál. Jejich hosty nevybírala Česká televize, nýbrž sami voliči – tedy diváci – v rámci dvou nezávislých výzkumů. Zástupci stran, které v těchto výzkumech propadly, měli ale samozřejmě možnost zúčastnit se stejně jako kdokoliv jiný debat v publiku. Nepřesná jsou Gabalova slova o pětiprocentní hranici pro účinkování ve zmíněném pořadu. Hranicí bylo pět až šest zástupců na jevišti, pětiprocentní hranice byla jen orientační. Několikrát se na jevišti objevili i lídři, kteří v tom kterém kraji nezískali celých 5 procent, ale blížili se této hranici – to proto, aby na pódiu nezůstala neobsazená židle. Václav Moravec princip výběru hostů v pořadu vždy opakoval a kdo se díval a poslouchal, musel to zaznamenat. Vypadá to, že pan Gabal buď vůbec nebyl u obrazovky, anebo nedával pozor.

Pokud chce sociolog Gabal analyzovat volební zpravodajství ČT, musí se zabývat dopadem všech 119 pořadů tomu explicitně věnovaných, na ploše téměř 137 hodin vysílání. Mezi ty patřily i pořady jako Otázky Václava Moravce, Dobré ráno nebo Události, komentáře, ve kterých dostali během jara zástupci všech kandidujících politických stran, hnutí a koalic do Poslanecké sněmovny PČR prostor pro představení svých politických programů. Pro zajímavost – každé vydání předvolebních Událostí, komentářů zasáhlo v průměru téměř 250 tisíc diváků, což by šlo přirovnat k dvěma a půl zaplněným Václavským náměstím. Všichni zástupci měli také možnost diskutovat s voliči v on-line rozhovorech na portálu zpravodajského kanálu České televize www.ct24.cz

ČT se v závěru kampaně nemohla ujmout role "kingmakera" a nezúžila kampaň na diskuse dvou hlavních lídrů, jak sociolog tvrdí. Naopak – nedělní Otázky Václava Moravce se vysílaly pořád stejně, jen poslední 3 vydání před volbami byly celé 2 hodiny na ČT1 a s publikem – ovšem jednou se zástupci relevantních "nesněmovních" stran, podruhé se zástupci "sněmovních" stran a potřetí, tedy jen jednou, s dvěma favority na příštího předsedu vlády. Pánové Paroubek a Topolánek se spolu utkali ve zmíněném diskusním pořadu v roce 2006 jen na Nový rok, v únoru a týden před volbami. Na rozdíl od mnoha jejich duelů v komerčních televizích, zejména těsně před volbami, a na rozdíl od opravdových show, které několik hodin před volbami komerční televize vysílaly v prime timu.

Kdyby se pan Gabal opravdu seriozně zabýval hodnocením Otázek Václava Moravce, musel by se seznámit s analýzou nezávislé agentury Innovatio, ze které naprosto jasně vyplývá, že počet vystoupení zástupců relevantních politických sil v zemi odpovídá jejich parlamentní síle a že se často jako hosté objevovali i zástupci subjektů neparlamentních (o odbornících nemluvě) - tedy vůbec nebyl rušen poměrný volební systém, nýbrž spíše posilován - když přistoupíme na tuto Gabalovu „divokou“ konstrukci.

Kdyby se pan Gabal opravdu seriozně zabýval předvolebním vysíláním ČT, musel by se z veřejně dostupných pramenů či od odpovědných pracovníků dozvědět, že koncepce byla vytvořena v létě, schválena na podzim a v prosinci loňského roku prezentována generálním ředitelem Jiřím Janečkem. Proč nepodrobil sociolog naše záměry analýze v průběhu uplynulých 12 měsíců?

Pro Českou televizi bylo a je podstatné, aby poskytovala maximální servis občanům - voličům - veřejnosti. Tuto službu si vytkla jako základní premisu při koncipování předvolebního vysílání, nikoliv službu politickým stranám.

(Hospodářské noviny,19.6.2006)

Autor je tiskový mluvčí České televize.

Aston Ondřej Neff
16. 6. 2025

Volič SPOLU nemá kam utéct.

Marian Kechlibar
16. 6. 2025

Torino je „kapesní velkoměsto“ na začátku Pádské nížiny.

Robert Kotzian
16. 6. 2025

EU připravuje podporu komunitního zabydlování migrantů

přečetl Panikář
16. 6. 2025

Rozhodnutí Ústavního soudu je vzkazem pro Brusel.

Ohlas čtenářů
16. 6. 2025

Proč volím, ale dávám prázdnou obálku.

idh Dominika Hovadová
15. 6. 2025

V neděli podvečer se v pražské Plzeňské ulici stala dopravní nehodě, při které se srazila čtyři...

aoc Adéla Očenášková, ČTK
15. 6. 2025

Tropické teploty odpoledne a večer na některých místech vystřídaly bouřky. Aktuálně už slábnou a až...

Lidovky.cz, VJ Václav Janouš, ČTK
15. 6. 2025

Policie zasahovala v Kostelci nad Černými lesy u Prahy proti aktivnímu střelci, na místě jsou dva...

jis Jitka Kubíková Šrámková
15. 6. 2025

Tři osoby zemřely dnes krátce před 17. hodinou zemřely při dopravní nehodě na Domažlicku. Došlo k...

Oldřich Haluza
15. 6. 2025

Hnutí ANO má kvůli bitcoinové kauze opustit brněnskou koalici. Krajské předsednictvo hnutí v neděli...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz