24.10.2021 | Svátek má Nina


VOLBY: Hra na průzkumy

16.10.2017

Letos průzkumů veřejného mínění značně ubylo. A není divu, lidé jim příliš nevěří a také přibylo mnoho byť nevolitelných stran a ještě vyšší než obvykle je počet nerozhodných voličů (25 – 35 procent), kteří hodlají jít k volbám. A týden jak známo je v politice doba dlouhá. Nemohou snad právě ti, co neví, volební výsledek změnit? A přesto nikdo nepochybuje, že je vítěz navzdory trestnímu stíhání znám předem, přestože mu hlasů pomalu ubývá, je jen nejisté, jakou vládní koalici dá do kupy. Dokonce i mnozí jeho příznivci se obávají, že půjde do vlády s komunisty a Okamurou. Antibabišovská opozice je slabá a většinu mít v parlamentu nebude.

Já měl vzhledem ke své kandidatuře do Poslanecké sněmovny za novou stranu Realisté poprvé v životě příležitost učinit si vlastní obraz lidové nálady na venkově. Ovšem ani můj vzorek obyvatel nebyl o nic reprezetativnější než průzkumy agentur a když mluvíte s lidmi u stánku s partajní reklamou během pracovní doby, přicházejí si s vámi popovídat většinou o matky s kočárkem a důchodci anebo osamělé osoby, jež volby vůbec nezajímají. Často se ale dozvíte, jak kdo volí v rodině.

Zjistil jsem, že se průzkumy v odhadu tří nejsilnějších stran zřejmě nemýlí, i když jsou na tom komunisti a socdemokrati téměř stejně. V patách za nimi jde ale Okamurova antiislámská SPD a odhad její síly je podle venkova i nepřiznaným hlasům podceněný. Překvapení ale může nastat v konečném počtu poslaneckých mandátů, až se rozdělí značný počet propadlých hlasů roztříštěné pravice, Zelených, Stanu a možná i Kalouskovy TOP 09 a nejsilnějším ještě přibudou parlamentní křesla podle d’Hontova volebního přepočtu. Předpokládám (možná chybně), že to lidovci ještě letos uhrají.

Z rozhovorůs lidmi malých měst v pardubickém kraji mě překvapily dvě věci. Jak děsivě naštvaní jsou lidé na popřevratové etablované strany a na politiky vůbec. A že stejně jako v celé Evropě se bouří proti tzv. establishmentu (staré vrchnosti) a politici marně bojují s nekorektními názory svých voličů. Celoevropský je propad sociálních demokratů, který teď po Franci a Německu vidíme v rakouských volbách. I u nás mají politici středu (pravice i levice) problém, jak svou značku (stranu) očistit od minulých chyb často považovanými bezmála za zločiny. Překvapivě to vůbec nesouvisí s ekonomikou a životní úrovní. Přestože všechny strany letos slibují modré z nebe, nikdo si nestěžoval na plat - snad i proto, že stranám nevěří. Hluboká je skepse venkova a ještě hlubší obavy z euroarabské budoucnosti dětí a vnuků.

Preference voličů na vzorku okolo tisícovky jsou tradičně nespolehlivé a letos to platí dvojnásobně. Zjistil jsem, že značně podceňují venkov a zvláště antiislámskou Okamurovu SPD, jež má v malých městech překvapivě mnoho aktivistů a vylepených plakátů, ale i velkou podporu u policie. A kolektivní názor má početní dopad. Intelektuální a ryze městské partaje jako Piráti, Zelení a TOP 09 jsou na konzervativním venkově nevolitelní. I u nás stejně jako na Západě volí jinak liberální město a neliberální venkov. A ten bohužel věří, že lze řídit stát jako firmu, a netuší, že i majitel miliardář myslí především na svůj vlastní prospěch.

A tak jsme se s oligarchou posunuli na Východ. Vláda – Babiš, komunisté a Okamura – je na obzoru. Půjdou opět lidé do ulic?

Škoda jen, že na tuhle možnost nelze vsadit… Sázkařské kanceláře by se měly polepšit. Alespoň bychom se měli nač těšit.

Realiste.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.