9.4.2020 | Svátek má Dušan


PRAHA: Voličovy strasti

12.10.2012

Před časem jsem se rozhodla, že tohle bude blog věnovaný psaní o filmu, a přestala jsem čtenáře děsit svými amatérskými komentáři politického dění. Středeční odvolání Pavla Horálka na oblastním sněmu ODS a jeho následné pravděpodobné odstranění z funkce starosty Prahy 4 (základní informace najdete třeba tady) bude ovšem nejspíš katastrofou pro Spořilov, kde bydlím - takže mi dovolte malou "předvolební" vsuvku. Odvolaný Pavel Horálek byl prý "nepohodlný" pro mnohé lidi ze své strany, a já se mohu laicky domnívat, že jedním z důvodů mohla být i skutečnost, že se dlouhodobě zasazoval za změnu situace na Spořilově: na ulici Spořilovská, oddělující sídliště a vilovou čtvrť, byla před dvěma lety z Jižní spojky svedena těžká kamionová doprava - čímž se sídliště stalo místem, kde se nedá žít bez hrozby trvalých zdravotních rizik. To velmi znepokojeně monitoruje iniciativa SOS Spořilov, která se u nás v uplynulých dvou letech zformovala (podrobnosti se můžete dočíst tady na její stránce).

Podle tohoto článku se zdá, že nyní v Praze 4 přebírají moc "členové ODS údajně napojení na podnikatele Ondřeje Palounka". Pokud o Palounkovi něco vypovídají tyhle informace, není to zrovna typ politika člověk, který by byl ochoten řešit problémy Spořilova: je to podle tohoto miniprofilu lobbista a podniká v oblasti nemovitostí a pozemků, na samotném Spořilově ovšem nejspíš žádné zájmy mít ani nemůže (ceny našich bytů a domů klesly vzhledem k okolnímu hluku a smradu, obtížně se prodávají a často se do nich stěhují ukrajinské rodiny, kterým je všechno jedno - čímž se mění tradiční, středostavovský sociální profil lokality). Mimochodem i Pavel Caldr, který po Horálkovi převzal funkci předsedy oblastní ODS, se viditelně v otázce nemovitostí vyzná (alespoň podle toho, co moje věci neznalé oko čte tady). Tohle spojení je možná důležité: před dvěma lety se - pokud si vzpomínám - mluvilo i o tom, že za odlehčením Jižní spojky (tak blahodárným pro Braník a Barrandov a tak smrtícím pro Spořilov) stojí nějací lidé kolem ODS, kteří spekulovali s cenami nemovitostmi v oblasti v jejím okolí. Odstranění Pavla Horálka a lidí kolem něj tedy možná není zajímavé jen kvůli tomu, že to oslabí pozici Bohuslava Svobody, ale bude mít i své konkrétní, bolestivé dopady v komunální oblasti - tedy na občany.

První z nich může nastat už dnes v souvislosti se senátními volbami. Tentokrát hrozí, že pokud ODS nezíská dostatek mandátů, bude mít ČSSD v senátu ústavní většinu, což by mělo voliče inspirovat k zodpovědnosti. Podpora ODS byla na Spořilově vždycky dost silná - pokud se ovšem rozkol ve straně těsně před volbami dotýká tak bezprostředně budoucnosti této lokality, můžeme se domnívat, že to ovlivní volební výsledky. O problémy Spořilova se v posledních týdnech začala intenzivně zajímat řada různých kandidátů, aby získala hlasy voličů. Za jejich horlivými, sympaticky působícími sliby pro občana snadno zanikne, jakou stranu který z nich reprezentuje. Jsem zvědavá, co z toho nakonec vzejde - a sama mám teď stejné voličské dilema, jako před dvěma lety. Mám upřednostnit "vyšší zájem" a volit občansky zodpovědně ODS, nebo se na ni jako občas Spořilova naštvat a zalovit někde jinde, kupříkladu u Zelených (kteří slibují - samozřejmě - radikální hory doly)? Absurdní je skutečnost, že jsou to skoro přesně dva roky, co jsem tady na blogu ventilovala prakticky stejné voličské dilema (text Bydlím ve slévárně je k přečtení tady).

Další autorčiny poznámky k filmovému a politickému dění najdete na jejím blogu AlenaProkopova.blogspot.comAdvantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR V PLÁNOVÁNÍ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.