POLITIKA: Paroubek diktátorem
Představa poslance - stroje na hlasování - je ideou totalitní, nikoli demokratickou. Podle představ pana Paroubka bychom zrušili de facto zastupitelskou demokracii a nastolili bychom vládu jedné či několika stran. Chápu, že volební systém v podobě poměrného zastoupení není ideální a zvolena je téměř jakákoli osoba na předních příčkách kandidátky (u vybraných stran - ODS, ČSSD, KSČM).
Pane Paroubku, je toto Vaše představa?:
Podobnost s bývalým režimem není čistě náhodná.
Mohl bych takto pokračovat dál a dál. Možná, že když v kontextu uplynulých dní dává mnohý občan Paroubkovi za pravdu, nevědomky tak podporuje budování státu, o který, alespoň doufám, většina nestojí. Než s něčím tak radikálním, jako je rýsování poslaneckého rozhodování stranickým diktátem, souhlasíme, vzpomeňme prosím let nedávno minulých a představme si, co podobná změna může pro stát znamenat.
Nerad bych vyhrožoval komunistickým pučem, protože se žádný nekoná, ani snad v současné Evropě není možný. Měly bychom však vždy zůstat obezřetní ke změnám zákonů, kterým ve zkratce říkáme ústavní pořádek - kam patří také volební zákony. Hodnotit je objektivně není snadné a vždy bychom si měli představit to nejzazší, k čemu by změna mohla vést a zda jde opravdu o změnu k lepšímu.
Nejsem fandou přeběhlictví, ani moc nevěřím ve státotvorné úmysly pánů přeběhlíků (přeběhlý poslanec Melčák a Pohanka), přesto je to čistý parlamentní boj, který do politiky patří. Samozřejmě ne, pokud se za ním skrývá korupční jednání, ale presumpce neviny je stále základem našeho právního řádu.